Вплив глобальних викликів на підготовку нового покоління фахівців з міжнародної економіки для галузі
Вплив глобальних викликів на підготовку нового покоління фахівців з міжнародної економіки для галузі
26 лютого 2025 року
Національний університет біоресурсів і природокористування України
У період глобальних геополітичних перетворень та викликів цифрової трансформації, питання підготовки фахівців нового покоління набуває особливої актуальності. З цієї причини майбутні економісти-міжнародники мають володіти глибокими теоретичними знаннями, демонструвати високий рівень аналітичного мислення, здатності до інтернаціональної співпраці та формування довготривалих прогнозів розвитку галузей економіки.
У зв'язку з цим, за ініціативи Наталії ВДОВЕНКО, д.е.н., професора, завідувача кафедри глобальної економіки, економічного факультету НУБіП України, проведено круглий стіл на тему: «Трансформація підходів до підготовки фахівців з міжнародної економіки в нинішніх умовах глобальних викликів». Захід відбувся в рамках Міжнародної зимової школи «Україна - ЄС: кроки до вступу. Інтеграція аграрного сектору у європейський і глобальний економічний простір».
З вітальними словами до учасників звернулися Антон ФІЛІПЕНКО, д.е.н., професор кафедри світового господарства і міжнародних економічних відносин Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка, президент ГО «Всеукраїнська асоціація економістів-міжнародників», Сергій КВАША, д.е.н., професор, академік НААН України, проректор з науково-педагогічної роботи та розвитку НУБіП України, Володимир ПІДДУБНИЙ, д.т.н., професор, директор ДНУ «УкрНДІспиртбіопрод», член-кореспондент НААН України та Анатолій ДІБРОВА, д.е.н., професор, декан економічного факультету НУБіП України, які щиро побажали учасникам натхнення та плідної співпраці упродовж заходу.
Кафедра глобальної економіки в подарунок від Антона ФІЛІПЕНКА отримала ексклюзивне видання: унікальний підручник «Міжнародні економічні відносини». «Надана фахова література стане цінним доповненням до освітнього процесу в університеті», - зазначила завідувач кафедри Наталія ВДОВЕНКО.
На даному заході відбувся обмін досвідом між науковцями та практиками в контексті підвищення ефективності освітньої траєкторії. Залучені стейкхолдери надали пропозиції щодо покращення якості практичної підготовки здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти ОПП «Міжнародна економіка» та відкриття нової освітньо-професійної програми «Міжнародна економіка» другого (магістерського) рівня вищої освіти.
Доповідачі, серед яких були провідні науковці та практики, представили свої бачення щодо напрямів розвитку освітніх програм, необхідних компетенцій для економістів-міжнародників у сучасних умовах, а також перспектив співпраці між академічною спільнотою та бізнесом.

Питання адаптації України до Європейського освітнього простору та наявні виклики у підготовці економістів-міжнародників розкрила д.е.н., професор Тетяна ОРЄХОВА, декан економічного факультету Донецького національного університету імені Василя Стуса, член галузевої експертної ради Національного агенства із забезпечення якості вищої освіти з галузі знань 05 «Соціальні та поведінкові науки».
Професор Наталія ВДОВЕНКО, завідувач кафедри глобальної економіки НУБіП України, доповіла про вплив глобальних викликів на підготовку нового покоління фахівців з міжнародної економіки для галузей аграрного сектору економіки.
Про сучасні тренди у професії економіста-міжнародника та перспективи розвитку цієї спеціальності висловила свою думку д.е.н., професор Ірина ЗВАРИЧ, завідувач кафедри міжнародної економіки Західноукраїнського національного університету.
Досвід Маріупольського університету у формуванні soft skills у здобувачів вищої освіти висвітлила к.е.н., доцент Тетяна МАРЕНА, проректор з науково-педагогічної роботи Маріупольсього державного університету.
Ірина ГОНЧАРЕНКО, д.е.н., професор кафедри публічного управління та адміністрування і міжнародної економіки Микоаївського національного аграрного університету, поділилася досвідом використання віртуальної мобільності у підвищенні якості викладання дисциплін у процесі підготовки фахівців з міжнародної економіки.
Д.е.н., професор Наталія УШЕНКО, професор кафедри міжнародної економіки Київського столичного університету імені Бориса Грінченка, віце-президент Всеукраїнської асоціації економістів-міжнародників, дослідник Центру українських студій Варшавської школи економіки, висвітлила питання формування гнучких навичок (soft skills) у фахівців з міжнародної економіки в умовах VUCA-світу та внесла пропозиції про удосконалення освітніх компонент робочого начального плану ОПП «Міжнародна економіка» другого (магістерського) рівня вищої освіти та підтвердила доцільність відкриття нової програми в НУБіП України на економічному факультеті.
Про компетентності для людиноцентричної економіки в епоху Індустрії 5.0. та як підготувати фахівців міжнародної економіки дискутувала д.е.н., професор Емілія ПРУШКІВСЬКА, професор кафедри виробничого та інвестиційного менеджменту НУБіП України.
Інформацію щодо ціннісних орієнтирів підготовки фахівців з міжнародної економіки в умовах воєнного стану та про ключові напрями формування професійних компетенцій у сфері сталого розвитку учасникам передали д.е.н., професор Ганна ДУГІНЕЦЬ завідувач кафедри світової економіки Державного торгівельно-економічного університету та д.е.н., професор Ярослава СТОЛЯРЧУК завідувач каферри міжнародної економіки Київського національного економічного університету імені В. Гетьмана.
Фінальний акорд заходу озвучив д.е.н., професор Юрій ПИЛИПЕНКО у питанні розвитку міжнародних контактів як фактору формування фахових компетенцій у бакалаврів та магістрів з міжнародної економіки.
Здобувачі першого (бакалаврського) рівня вищої освіти спеціальності 051 «Економіка» ОПП «Міжнародна економіка» кафедри глобальної економіки отримали сертифікати членства Всеукраїнської асоціації економістів-міжнародників (детальніше: https://nubip.edu.ua/node/161544).
Також відзначено кураторів груп освітньої програми "Міжнародна економіка" - Марину ПАВЛЕНКО та Анастасію ЯЦУН і стейкхолдера Державну установу «Методично-технологічний центр з аквакультури»: Олену ПОПЛАВСЬКУ, начальника інформаційного відділу й Єлизавету ЗАЛЕНСЬКУ, начальника відділу міжнародної роботи.
У підсумку круглого столу всі учасники круглого столу отримали сертифікати про участь, що засвідчує їх внесок у підготовку фахівців з міжнародної економіки.
Кожна думка, кожна ініціатива, висловлена під час дискусії, стане кроком до вдосконалення освітніх підходів, зміцнення міжнародної співпраці та формування фахівців, гідних нової європейської України. Надіємося, що ця зустріч відкриє нові горизонти знань, об'єднає зусилля для майбутнього та надихне на нові звершення в ім'я національного та європейського простору!
Такі зустрічі планується проводити і надалі для підвищення ефективності освітньої траєкторії та зміцнення міжнародної співпраці.
Марина ПАВЛЕНКО
асистент кафедри глобальної економіки
Анастасія ЯЦУН
доктор філософії, завідувач ННЛ "AGMEMOD"