Виступ на вченій раді професора Василя Хмельовського та доцента Тамари Білько
Виступ на вченій раді професора Василя Хмельовського та доцента Тамари Білько
1 березня 2025 року
20 лютого 2025 року в навчального корпусу № 11 відбулось засідання вченої ради механіко-технологічного факультету НУБіП України.
Про роботу кафедри охорони праці та біотехнічних систем у тваринництві щодо підвищення якості підготовки фахівців, наукових досліджень та розвитку матеріально-технічної бази доповів завідувач кафедри охорони праці та біотехнічних систем у тваринництві д.т.н., проф. Хмельовський В.С.
З науковою доповіддю на тему: «Особливості переходу від охорони праці до безпеки праці і здоров'я працівників на роботі в Україні, враховуючи психосоціальні ризики» доповідала доцент кафедри охорони праці та біотехнічних систем у тваринництві, к.б.н., доц. Білько Т.О.
Тамара Олександрівна підкреслила, що на сьогодні в Україні відбувається перехід від концепції «Охорона праці» згідно з чинним Законом України «Про охорону праці» від 14.10.1992 до концепції «Безпека праці» згідно з проектом Закону України «Про безпеку та здоров’я працівників на роботі». Концепція «Охорона праці» не зникає, а стає в концепції «Безпека та здоров’я працівників на роботі» одним з її основних складників і трансформується в термін «Мінімальні вимоги безпеки праці». Концепція «Безпека та здоров’я працівників на роботі» відрізняється від концепції «Охорона праці» тим, що додатково містить вимоги щодо керування професійними ризиками з метою зниження їх рівнів до прийнятного через упровадження відповідних запобіжних і захисних заходів.
Говорячи про безпеку праці ми не можемо не говорити про психологічне здоров’я. У нас є думки, відчуття і ми реагуємо на все, що відбувається. Наслідками стресу, який переживають працівники, є значні збитки як для роботодавців, так і для країни загалом, адже 50–60% усіх втрачених робочих днів у ЄС пов’язано зі стресом на роботі. Було виявлено, що в усіх країнах світу стрес завдає значних збитків на національному рівні, а отже, є глобальною проблемою. Сьогодні всі провідні країни світу, включно з країнами Європейського Союзу, згідно з Рамковою стратегією ЄС із безпеки та здоров’я на роботі на 2021–2027 рр. запроваджують керування психосоціальними ризиками на роботі.
Тамара Білько,
доцент кафедри охорони праці та
біотехнічних систем у тваринництві