Гостьова лекція професора Івона Сієроцька на тему: «Плани капіталовкладень працівників»
Гостьова лекція професора Івона Сієроцька на тему: «Плани капіталовкладень працівників»
20 лютого 2025, 18:03
20 лютого 2025 року кафедрою банківської справи та страхування було проведено гостьову лекцію на тему: «Плани капіталовкладень працівників», лектор професор Iwona Sierocka Білостоцького університету, Польща.
На лекції були присутні колектив кафедри банківської справи та страхування, студенти економічного факультету, студенти 3курсу 1 групи маркетинг та студенти гуртка “Макроекономічні аспекти економічного зростання в Україні”, Білоцерківський національний аграрний університет, Білостоцький університет, Луганський національний університет імені Тараса Шевченка та інші.
Пані Івона розповідала про плани капіталовкладень працівників Польщі. Акцентувала увагу у виступі на розумінні самого поняття “плани капіталовкладень працівників (PPK)”. Зазначила, що PPK - це добровільна програма довгострокових заощаджень для працівників у Польщі, яка фінансується працівником, роботодавцем та державою. Метою PPK є накопичення додаткових коштів для забезпечення фінансової стабільності після завершення професійної діяльності. Учасники програми можуть скористатися накопиченими коштами у будь-який час. Внески формуються із 2% від заробітної плати працівника (із можливістю додаткового добровільного внеску до 2%), 1,5% від роботодавця (з можливістю додаткового внеску до 2,5%) та державної підтримки на вступ у розмірі 250 злотих та 240 злотих щорічно.
У своїй доповіді пані Івона звернула увагу на працевлаштування осіб, які у 2022 р. прибули до Польщі із України у зв’язку з військовими діями. Громадяни України, які легально приїхали до Польщі з 24 лютого 2022 р., мають право працювати без необхідності отримання дозволу на роботу. Головна умова – легальне перебування на території Польщі. Із метою пошуку роботи потрібно звернутися до повітових відділів служби зайнятості або воєводських відділів ринку праці, де отримати безкоштовну допомогу у працевлаштуванні й професійній орієнтації.
Пані Івона зупинилася також на питанні страхування для мікропідприємств. Нині Польща пропонує пільги для підприємців-початківців та мікропідприємств стосовно сплати внесків на соціальне страхування. Однією із таких пільг є «Малий ZUS», яка дозволяє зменшити щомісячні витрати на обов'язкові платежі. Програма «Малий ZUS» спрямована на підтримку нових та невеликих підприємств, із ціллю зниження фінансового навантаження у перші роки їх діяльності. Пані професорка розповіла, що детальну інформації та консультації щодо використання програми «Малий ZUS» можна отримати у відповідних державних установах або відвідати офіційні веб-сайти цих програм.
Учасники PPK можуть отримати доступ до накопичених коштів після досягнення 60-го віку. Стандартна процедура передбачає одноразову виплату 25% накопичених коштів, а решта 75% виплачується щомісячно протягом щонайменше 120 місяців. Такий підхід дозволяє забезпечити стабільний додатковий дохід на пенсії. У деяких ситуаціях можливе дострокове використання коштів з PPK: у разі захворювання учасника, подружжя, дитини, можна отримати до 25% накопичених коштів без зобов’язання повернення; придбання нерухомості – до 45 років мають право використати до 100% коштів для фінансування першого житла. У такому випадку грошові кошти мають повернутися на рахунок PPK протягом 15 років. Накопичені кошти в PPK являються приватною власністю учасника і підлягають успадкуванню. Отримати більш детальну інформації можна у фінансових установ PPK.
Лекція була цікавою, інформаційно насиченою. Надіємося, що це буде не остання лекція, можна було почути ще чимало цікавої інформації про новітні тенденції розвитку цієї сфери та використання теоретичних навичок у практиці. Адже почута думка професіоналів надихатиме студентів до активного навчання й успішного розвитку в цьому напрямку із урахуванням сучасних реалій.
Оксана Пащенко,
доцент кафедри економічної теорії