Діяльність навчально-дослідних господарств, фінансова стабільність та підготовка до вступної кампанії-2025 – у фокусі лютневої вченої ради
27 лютого 2025 року відбулося чергове засідання вченої ради університету присвячене поточним питанням життєдіяльності науково-педагогічного колективу.
За традицією перед початком розгляду питань порядку денного ректор Вадим ТКАЧУК та голова вченої ради Станіслав НІКОЛАЄНКО вручили нагороди, відзнаки колегам та привітали ювілярів. Подякою Міністерства освіти і науки України відзначено Дмитра ГЕНТОША та Мирослава ПІКОВСЬКОГО, дипломом мецената університету — Юрій МАРЧУК.
Вчена рада за пропозицією ректора Вадима ТКАЧУКА прийняла Заяву «Об’єднаймо свої зусилля на збереження нашої держави! Ні насиллю над Україною» щодо підтримки законнообраних Президента України, Верховну Раду, Уряд у боротьбі за незалежність і суверенітет.
Короткий звіт про діяльність колективу в січні-лютому представив ректор Вадим ТКАЧУК. Він проінформував про підтримку Збройних Сил України, закриті збори на придбання РЕБів для науково-педагогічних працівників, які захищають державну на передовій. Проведений семінар-навчання для науково-педагогічних працівників, участь в якому взяли ТОП-спікери з числа державних діячів, науковців, представників судової гілки влади. В університеті організовано стартував весняний навчальний семестр, проведена зустріч зі старостами академічних груп щодо актуальних питань освітнього і виховного процесів. За звітний період відбулася низка закордонних відряджень делегацій, зокрема до польських університетів-партнерів. У навчальному корпусі №10 відкрито нове укриття, що стало логічним продовженням системної роботи із забезпечення безпеки освітнього процесу. Тривають акредитації освітніх програм і постакредитаційний моніторинг, атестація наукової діяльності університету, впровадження системи автоматизації управління та електронного документообігу MASTER, налаштування доступу до бездротового інтернету eduroam, патріотичні зустрічі з ветеранами війни. Для участі в конкурсі міжнародних грантів подані числені проекти, які очікують свого розгляду. Навчально-дослідні господарства проводять необхідні весняні польові роботи. Сформований план ремонтних робіт, придбань та перелік оновлення і відкриття лабораторій в 2025 році. На завершення виступу Вадим ТКАЧУК закцентував на спільних завданнях. Перше — допомога Збройним Силам України. Друге — здійснення якісного освітнього процесу. Третє — системна профорієнтаційна робота. Четверте — співпраця з бізнесом, пошук додаткових можливостей для реалізацій планів та інфраструктурних проектів. П’яте — активізувати наукове консультування, надання наукових послуг.
Наукову доповідь за темою «Захист інформаційних ресурсів в навчальному закладі в умовах воєнного стану» представив професор кафедри комп’ютерних систем, мереж та кібербезпеки Сергій МАМЧЕНКО. Участь в обговоренні взяли проректор з науково-педагогічної роботи та цифрової трансформації Олена ГЛАЗУНОВА, професори Віталій ЛИСЕНКО, Андрій МАРТИН.
Про підсумки наукової, виробничо-фінансової діяльності навчально-дослідних господарств НУБіП України за 2024 рік та поліпшення стану бази практичного навчання студентів доповіли проректор з наукової роботи та інноваційної діяльності Оксана ТОНХА та начальник відділу організаційної діяльності навчально-дослідних господарств, Боярської ЛДС та навчально-виробничої практики Микола ГРУНТКОВСЬКИЙ. Незважаючи на воєнний стан та пов’язані з цим негативні явища, активізовано дослідницьку та наукову діяльність. НДГ у 2024 р взяли участь у міжнародній програмі на платформі Аgreena для отримання карбонових сертифікатів. Продовжено виконання грантових угод за програмою «HORIZON EUROPE». На базі Агрономічної дослідної станції виконувалось 3 наукові тематики з фінансуванням з державного бюджету, 12 ініціативних тематик та 5 господарських договорів. Дещо зросла міжнародна наукова активність Боярської ЛДС. У Великоснітинському НДГ за участі науковців НУБіП України виконувалось 4 наукових інноваційних проєкти. У Ворзелі продовжено дослідження за ініціативною темою. Колективи Немішаївського і Заліщицького фахових коледжів і Ніжинський агротехнічний інститут виконали більше ніж 40 наукових інноваційних тематик. У минулому році на базі господарств пройшли практичну підготовку в очному форматі понад 3100 студентів, що вимагає від НДГ додаткового забезпечення відповідних побутових умов. Валове виробництво зернових і технічних культур у 2024 році збільшилося на 1,5 тисяч тонн. Середня урожайність у навчально-дослідних господарствах, надої на фуражну корову дещо збільшилася, порівняно з минулим роком. Боярська лісова дослідна станція проводила активну роботу із лісовідновлення на площі 59,3 га, лісозаготівлю ліквідної деревини. Поряд з цим у виробничий діяльності ще є певні недоліки та резерви - необхідність проведення серйозних наукових досліджень, подальшої диверсифікації виробничої діяльності навчально-дослідних господарств на основі сучасних інновацій, спрямованої на збільшення прибутковості, впровадження екобезпечних технологій, біологізації ґрунтів, запровадження нішових культур, переробки продукції тощо. Радикальних змін, зазначила Оксана ТОНХА, потребує тваринництво, зміна технології виробництва молока, перехід на безприв’язну систему утримання.
Проректор з науково-педагогічної роботи та економічних питань Тетяна КОСТЮК представила фінансовий звіт університету за 2024 рік та фінансовий план на 2025 рік. Бюджет університету у 2024 році вперше перевищив 2 млрд гривень. Традиційно у структурі видатків загального фонду понад 90% складав фонд заробітної плати. У структурі ж спеціального фонду — 63%. У звітному періоді стабільно виплачувалася заробітна плата та стипендія, сплачувалися комунальні послуги. Важливим елементом фінансової стійкості університету є надання послуг навчально-науково-виробничими підрозділами та лабораторіями. Ефективно в цьому напрямі працюють підрозділи факультетів землевпорядкування, тваринництва та водних біоресурсів, ветеринарного та економічного. Стабільною була робота ННЦ «Автоінжиніринг», попитом користувалися новостворені сервіси при студмістечку тощо. В поточному 2025 році очікується збільшення надходжень від запровадження курсів сертифікованих програм. Минулого року зросли бюджети відокремлених підрозділів — інститутів та коледжів, найбільше у Немішаївського, Рівненського фахових коледжів та Ніжинського агротехнічного інституту. Стабільно відпрацювали рік навчально-дослідні господарства, які консолідовано збільшили надходження від діяльності, що дало змогу вперше за останні роки придбати за власний кошт високопродуктивну техніку. Майже 1,4 млн. грн факультети та ННІ залучили у співпраці з ННІ неперервної освіти і туризму. На 148% виконано план залучення коштів спеціального фонду через програму Наука. Лідерами стали агробіологічний факультет, ННІ енергетики, автоматики і енергозбереження, факультети інформаційних технологій та механіко-технологічний. Університет протягом 2024 року планомірно підтримував в належному стані інфраструктуру та проводив планові ремонти, оновлено і модернізовано 20 лабораторій. Проведено комплекс робіт по забезпеченню архітектурної доступності корпусів для маломобільних груп населення. Факультети та ННІ плідно співпрацювали з роботодавцями та підприємцями, що дало змогу поліпшити матеріально-технічну базу. Представляючи фінансовий план на 2025 рік проректор Тетяна КОСТЮК окрім загальних показників, закцентувала на проведенні поточних та аварійних ремонтних робіт у навчальних корпусах і гуртожитках, ремонтах за заявками ННІ та факультетів. На завершення доповіді був представлений обсяг коштів на фінансування органів студентського самоврядування на 2025 рік у сумі 1,533 мільйонів гривень. У відповідному рішенні вчена рада затвердила означені документи.
Вчена рада затвердила пропозиції навчально-методичної ради, які озвучила проректор з науково-педагогічної роботи і цифрової трансформації Олена ГЛАЗУНОВА. Зокрема, перелік освітніх програм для вступників 2025 року — 54 бакалаврських, 71 магістерську, 38 освітньо-наукових програм. Ініційовано ліцензування спеціальності Архітектура та містобудування, відкриття освітніх програм Технологія захисту навколишнього середовища, Штучний інтелект та робототехніка, низки освітніх програм у відокремлених підрозділах. Оновлено низку положень — про екзамени і заліки, сертифікатні програми, порядок підготовки, оформлення та видання навчальної літератури в НУБіП України.
Проректор з наукової роботи та інноваційної діяльності Оксана ТОНХА представила рекомендації координаційної ради. Вчена рада висунула кандидатури наших колег для участі в конкурсах на гранти Президента України, премії Київського міського голови. Також рекомендовані до друку навчальні та навчально-методичні видання, монографії та наукова періодика.
Антикорупційна уповноважена Олена ГУЛАК представила оновлену антикорупційну програму, яку й затвердила вчена рада.
Член президії вченої ради Юрій МАРЧУК представив результати спорудження каплички, проект благоустрою скверу пам’яті, де вона встановлена, та запропонував її до офіційного відкриття до Дня університету. Вчена рада прийняла її на баланс університету.
Створено робочу комісію з метою вивчення питання щодо створення на базі Боярської лісової дослідної станції національного парку.
Вчена рада також присвоїла вчені звання нашим колегам.
Пресслужба