Виробнича практика очима магістрів спеціальності 101 «Екологія»
Виробнича практика очима магістрів спеціальності 101 «Екологія»
4 вересня 2024 року
Добре відомо, що найкраще засвоєння матеріалів відбувається, коли теоретичні знання підпріплені практичними навичками й уміннями. Тому виробнича практика у магістрів-екологів є обов’язковою складовою їх навчання.
На сьогодні на факультеті захисту рослин, біотехнологій та екології магістри мають право проходити виробничу практику на різних підприємствах. Саме такою можливістю і скористалися більшість магістрів, які у 2023 році проходили її на базі приватного підприємства BioNorma («Інститут Агробіології»), у відділах і лабораторіях ННЦ «Інституту землеробства НААН України», а також у Національному ботанічному саду імені М.М. Гришка НАН України. Опісля завершення практичного навчання деякі із студентів поділилися своїми враженнями:
«Протягом двох тижнів ми мали змогу проходити виробничу практику у сучасному підприємстві BioNorma («Інститут Агробіології»). Сподобалося відношення керівництва і ті мотиваційні прийоми, які вони пропонують своїм співробітникам та практикантам» - говорить Ірина. У перші дні дізналися загальні відомості про цю компанію, отримали графік своєї роботи і були поділені на групи. Так, ми ознайомилися із функціональними можливостями та діяльністю різних відділів компанії, а також відвідали власне виробництво.
Необхідно відмітити, що компанія «BioNorma» у своїй діяльності використовує екологічні інноваційні підходи в природоорієнтованих технологіях, направлених на використанні біологічних препаратів при вирощуванні сільськогосподарських культур. Доктрина виробництвабіологічних продуктів для покращення азотного та фосфорного живлення рослин, а також інокулянтів для обробки насіння сої базується на екологічних принципах впливу на живі організми. Відмічаємо і той факт, що у виробничих процесах підприємство чітко дотримуються міжнародних стандартів ISO 9001 щодо системи менеджменту якості.

У першу чергу нам було доручено провести відповідальну роботу із створення марлево-бинтових накладок на банки із поживним середовищем під час аеробного культивування. Це досить важливий і кропіткий процес, бо саме ці накладки створюють захисний бар’єр щодо потрапляння сторонніх бактерій і забезпечують «дихання середовища». Іншого дня ми були зайняті підготовкою і приготуванням поживного середовища і його стерилізації, бо ці процеси є важливими для культивування мікроорганізмів. Теж займалися розливанням готового препарату у спеціальну тару і їх маркували. Це було дуже цікаво і захоплююче.

Через кілька днів від початку практики ми активно працювали у відділі «Маркетингу», де досліджували виробництво препаратів із мікоризою вітчизняних організацій-конкурентів і необхідні дані заносили до таблиці. Хочеться відзначити, що нам було дуже приємно за те, що довірили таку роботу. Значний обсяг робіт було приділено польовим і лабораторним дослідженням із насінням сої за різного їх рН середовища. Також аналізували зразки корінців рослин сої на наявність ризобій – гетерогенної групи азотфіксуючих бактерій, які мешкають у грунті, у кореневих вузликах рослин родини бобових, створюючи із останніми симбіоз.




Варто відзначити, що нам також вдалося відвідати дослідницьке поле, яке розташоване у Житомирській області, де ми проводили обстеження посівів соняшника і кукурудзи системою фенологічного розвитку ВВСН.


Наостанок хочеться додати, що це був чудовий практичний досвід, оскільки отримавши необхідні, для професійного становлення, практичні навички нам стануть у нагоді в подальшому. Щиро вдячні керівникам практичного навчання від підприємства і від університету за надану можливість дізнатися, як працює сучасне аграрне виробництво та досягаються цілі щодо раціонального використання природних ресурсів.
Владислав БІЛЕНКО, магістр