Сучасні виклики та перспективи підготовки фахівців з обліку і оподаткування: підсумки панельної дискусії

24 лютого 2025 року
20 лютого 2025 року кафедрою обліку та оподаткування економічного факультету організовано та проведено в онлайн-режимі панельну дискусію «Освітні програми для підготовки фахівців з обліку і оподаткування: сучасні виклики й можливості майбутнього».

Подія була присвячена обговоренню освітніх програм першого (бакалаврського), другого (магістерського) та третього (освітньо-наукового) рівнів вищої освіти з питань якісної підготовки фахівців з обліку, аналізу, аудиту, контролю і оподаткування. Основною послугою заходу став обмін досвідом між кафедрою, роботодавцями, представниками академічної спільноти, випускниками з питань покращення освітніх програм та підвищення якості підготовки здобувачів першого (бакалаврського), другого (магістерського) та третього (освітньо-наукового) рівнів вищої освіти зі спеціальності 071 «Облік і оподаткування» став основною метою заходу.

У роботі Панельної дискусії взяли участь науковці НУБіП України, Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана, Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Поліського національного університету, Західноукраїнського національного університету, Миколаївського національного аграрного університету, Вінницького національного аграрного університету, Державного університету «Житомирська політехніка», Уманського національного університету садівництва, Харківського національного економічного університету імені С. Кузнеця, Національної академії статистики, обліку та аудиту, а також роботодавці, аспіранти, магістри та бакалаври спеціальності «Облік і оподаткування».

З вітальним словом виступив декан економічного факультету, професор Анатолій ДІБРОВА, який подякував за вчасно організований захід, який зумів зібрати видатних представників наукової спільноти, стейкхолдерів, роботодавців, практиків для того, щоб поділитися своїми розробками, новаціями, які внесені в освітні програми усіх рівнів. Декан наголосив на усіх змінах, які відбуваються у вищій освіті, відмітив актуальність даної дискусії та вказав на важливість обміну досвідом з питань забезпечення освітніх програм першого (бакалаврського), другого (магістерського) та третього (освітньо-наукового) рівнів вищої освіти, наголосив на актуальності і важливості дисциплін, які визначені в розроблених ОПП, що дає можливість якісно підготувати фахівців з обліку, аудиту і оподаткування та є затребуваними на ринку праці, не дивлячись на складні умови, які склалися в Україні для бізнесу.

Із доповіддю на тему «Англомовні курси навчальних дисциплін підготовки фахівців зі спеціальності «Облік і оподаткування»: перспектива майбутнього України в ЄС» виступив завідувач кафедри обліку та оподаткування, доцент Володимир Литвиненко, який зазначив, що у результаті опанування дисциплін англійською мовою здобувачі вищої освіти набувають фахові (предметно-спеціальні) та загальні (ключові) компетентності: інформаційну, комунікативну, управлінську, дослідницько-прогностичну, проєктно-творчу, технологічну. Володимир Сергійович зауважив на важливості впровадження англомовних курсів, що є вимогою часу і призводить до збільшення конкурентоспроможності фахівців на ринку праці, посиленню міжнародного спілкування та доступу до світових навчальних ресурсів. Завідувач кафедри сконцентрував увагу на тому, що якість освітнього та наукового потенціалу університету підтверджується й міжнародними рейтингами QS та Times Higher Education, в яких наш ЗВО позиціонується вже кілька років поспіль. Висвітлив основні переваги англомовних курсів, як розширення професійного кола контактів та працевлаштування у міжнародних компаніях, доступ до передових практик та методик навчання, міжнародне визнання кваліфікації фахівців з обліку, аудиту та оподаткування. Володимир Литвиненко також наголосив на основних проблемах, що перешкоджають закладам вищої освіти запроваджувати викладання фахових дисциплін іноземною мовою та шляхи їх вирішення; сконцентрував увагу на тому, що провідні університети України і в тому числі й НУБіП України надзвичайно зацікавлені у піднятті рівня англійської мови, щоб бути більш привабливими для потенційних здобувачів вищої освіти та сприяти активнішому розвитку міжнародних зв’язків і партнерства.

Любов ГУЦАЛЕНКО, професор кафедри обліку та оподаткування НУБіП України, гарант ОНП «Облік і оподаткування» третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти за спеціальністю «Облік і оподаткування» у контексті першої панельної дискусії «Оновлення ОНП «Облік і оподаткування» з урахуванням акредитаційних рекомендацій» зауважила про ефективність співпраці роботодавців з закладами вищої освіти, перспективи працевлаштування та продовженням навчання на програмах PhD й наголосила на тому, що підготовка наукових кадрів є важливим фактором підвищення наукових досліджень у різних сферах діяльності. Гарант зауважила, що післявоєнне відновлення сільськогосподарських підприємств та підприємств промисловості потребуватиме нових підходів до ведення обліку, оновлення оподаткування, розвитку аудиту. Визначені основні ефективні підходи щодо методики навчання, як: індивідуальне навчання (оскільки шаблонне навчання більше не допомагає); життя від розвитку навичок до саморозвитку (поєднання особистого розвитку з навчанням на робочому місці); ШІ в навчанні, інновації, автоматизація та прискорення; навчання з метою цілеспрямованості; повернення людського дотику, де в центрі уваги навички міжособистісного спілкування. Гарант акцентувала увагу на змінах до ОНП «Облік і оподаткування» для здобувачів третього (освтньо-наукового) рівня вищої освіти, які внесені за результатами акредитації, зокрема впровадити практику читання окремиосвітніх компонентів або окремих лекцій англійською мовою. Тому серед обов’язкових компонентів пропонується викладання англійською мовою ОК Information Technologies in Agricultural Accounting (Інформаційні технології в обліку агроформувань), а серед вибіркових - Analysis in Agribusiness (Аналітика агробізнесу) та Theory and practice of accounting support for enterprise management in ERP systems (Теорія та практика облікового забезпечення управління підприємством у ERP-системах).

  

Голова ради Федерації аудиторів, бухгалтерів і фінансистів АПК України, академік НААН України, д.е.н., професор Валерій ЖУК відзначив, що кафедра взяла правильний напрям щодо змін, наголосивши на оперативній реакції щодо внесених пропозицій експертами та ГЕР Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти та впровадження англомовних дисциплін до ОНП «Облік і оподаткування» для здобувачів третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти.

Професор кафедри бухгалтерського обліку та консалтингу Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана, д.е.н., професор Марія ШИГУН акцентувала увагу на позитивному форматі щодо оновлення ОНП «Облік і оподаткування» для здобувачів третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти. Вона відзначила, що «…така новація сприятиме розширенню можливостей випускників програми щодо працевлаштування в міжнародних компаніях, які базуються в переважній більшості на англійській мові. Тому здобувачі, які володіють професійною термінологією швидко та легко вбудовуються в робочий процес і роботодавці їх високо цінують. Цей інноваційний крок дуже важливий і його потрібно масштабувати на інші ОНП ЗВО».

Директорка ТОВ «Всеукраїнський інститут права і оцінки», професор Юлія БЕЗДУШНА відзначила, що постійний зв'язок з гарантом ОНП дозволяє вибудувати тісну співпрацю. Наголосила, що ОНП «Облік і оподаткування» для здобувачів третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти максимально враховує практичну складову, логічно вибудовану її освітню складову, що забезпечує якість підготовки докторів філософії.

Завідувач кафедри обліку і оподаткування Миколаївського національного аграрного університету Марина ДУБІНІНА, д.е.н, професор означила, що багаторічна та багатогранна співпраця дозволяє нам розвивати та удосконалювати освітні програми та переймати досвід. Відзначила про швидке реагування на результати акредитації, оскільки постакредитаційний моніторинг проводиться на 3-му році реалізації акредитованої програми. Внесені зміни до ОНП «Облік і оподаткування» для здобувачів третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти щодо англомовних дисциплін дозволить здобувачам швидко адаптуватись на ринку праці та побажала випускникам даної ОНП в майбутньому бути лекторами в топових університетах світу.
Також Марина ДУБІНІНА ознайомилася також з ОПП магістерського рівня та зазначила про те, що в ОП розкриті всі критерії, які необхідні для проходження акредитації.

Завідувач кафедри обліку і бізнес-консалтингу Харківського національного економічного університету імені С. Кузнеця Андрій ПИЛИПЕНКО відзначив, що вимоги до ОНП «Облік і оподаткування» для здобувачів третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти, фокуси, англомовні дисципліни, міжнародна діяльність можна брати за взірець та досвід і позитивно її характеризує. Зазначив, що у нас на ринку праці щодо спеціалісті з обліку та оподаткування завжди буде попит, і від її розвитку залежить розвиток економіки в країні.

Директор Навчально-наукового інституту економіки та управління Вінницького національного аграрного університету, д.е.н., професор Наталія ЗДИРКО відзначила високий рівень освітніх програм всіх рівнів вищої освіти, логічність та структурованість її побудови, що забезпечує якість підготовки здобувачів вищої освіти.

Провідний економіст відділу звітності Департаменту фінансового планування та звітності ТОВ «Газорозподільні мережі України», здобувач третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти зі спеціальності 071 «Облік і оподаткування» НУБіП України Юрій БУРДИМ акцентував увагу на збалансованості, сучасності та структурно-логічній побудові освітньої та наукової складової ОНП «Облік і оподаткування» для здобувачів третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти. Він, як здобувач, означив на позитивності до постійного перегляду та змін, що вносяться до ОНП, введенню дисциплін пов’язаних з інформаційними технологіями в т.ч. до введення освітніх компонентів на англійській мові. Юрій означив, що наразі у здобувачів третього року навчання, відповідно до навчального плану відбувається педагогічна практика, яка дозволяє набути практичних навичок та покращити рівень ораторського мистецтва.

Тамарою ГУРЕНКО – доцентом кафедри обліку та оподаткування, гарантом ОП «Облік і аудит» другого (магістерського) рівня вищої освіти за спеціальністю «Облік і оподаткування» у другій панельній дискусії «Підготовка магістрів за ОПП «Облік і аудит»: виклики, тренди, перспективи» науковій спільноті, роботодавцям, здобувачам було доведено вдосконалений зміст і структура освітньо-професійної програми підготовки магістрів обліку і оподаткування відповідно до потреб та тенденцій ринку праці. Тамара Олексіївна наголосила на відповідності цілей ОП місії та стратегії ЗВО відповідно до Програми розвитку НУБіП України на 2021-2025 роки «Голосіївська ініціатива – 2025», а саме «створенні і поширенні сучасних наукових знань, отриманих в умовах воєнного стану з метою збереження життя і умов праці людей, продовження якісної підготовки фахівців європейського і світового фахового рівня» і зазначила, що підготовка обліковців на освітній програмі націлена на формування економічно грамотного та соціально відповідального фахівця з високим рівнем наукової та інтелектуальної свідомості. Опанування майбутніми фахівцями з обліку, аналізу, аудиту, контролю, оподаткування сучасними технологіями та методиками дозволяють стати затребуваними на ринку праці підприємств усіх форм власності, зокрема, аграрного сектору, що відповідає одній із місій університету. Гарант зазначила, що професорсько-викладацький склад кафедри постійно підвищує свою фахову кваліфікацію. З метою оптимізації практичної діяльності науково-педагогічні працівники кафедри пройшли підвищення кваліфікації за програмою сертифікації з використання у навчальному процесі програмних продуктів BAS Бухгалтерія та M.E.Doc.IS для ведення обліку, електронного документообігу та подання фінансової звітності. Усе це є офіційним підтвердженням того, що викладачі ефективно використовують у своїй роботі широкий спектр можливостей найбільш поширених і сучасних програм автоматизації бухгалтерського обліку, а підготовка фахівців з обліку і оподаткування здійснюється за сучасними інноваційними підходами. Досягнення НПП у професійній діяльності відповідають Ліцензійним умовам провадження професійної діяльності. До уваги учасників заходу був продемонстрований перелік дисциплін, обов’язкових і вибіркових, наведені основні їх особливості та важливість викладання для здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти.

Богдан ЗАСАДНИЙ – завідувач кафедри обліку та аудиту Київського національного університету імені Тараса Шевченка – після детального ознайомлення з освітньою магістерською програмою зазначив, що частота змін освітніх компонентів не повинна мати великий відсоток, оскільки нововведення повинні принести певний результат через певний період, що дасть можливість побачити, на скільки дані зміни були позитивними. Він також наголосив на взаємозв’язок освітніх програм першого (бакалаврського), другого (магістерського) та третього (освітньо-наукового) рівнів вищої освіти в частині структурно-логічної послідовності та важливості освітніх компонентів; на забезпечення вчення здобувачів вищої освіти постійному розвитку, підвищенню їх кваліфікації. Також, Богдан Засадний зазначив, що якість освітніх програм, рівень освіти здобувачів є досить високими і тому необхідно продовжувати готувати конкурентоздатних фахівців з обліку, аудиту та оподаткування для внутрішнього ринку, для розвитку України та з можливостями працювати на міжнародному рівні. Він відзначив, що ОПП «Облік і аудит» є збалансованою, розкриває особливість програми і має чітку спеціалізацію.

Ірина САДОВСЬКА, завідувач кафедри обліку і оподаткування, Волинський національний університет імені Лесі Українки, д.е.н., професор, наголосила на тому, що освітня програма повністю відповідає сучасним вимогам підготовки здобувачів і потребам стейкхолдерів, всі параметри витримані, структурно-логічна схема дотримана. Професор надала рекомендації, що враховуючи зміни, які відбуваються періодично на ринку праці, люба освітня програма потребує деяких коректив та вдосконалень, щоб зацікавлювати здобувачів вищої освіти та надавати їм необхідні знання, щоб бути затребуваними фахівцями в бізнесі. Ірина Садовська також внесла певні рекомендації: включити до освітньої програми магістрів дисципліну «Консалтинг в сфері обліку, аналізу і контролю»; оскільки у для підготовки фахівців у сфері агробізнесу і сільське господарство потерпає від кадрового голоду рекомендовано розробити дисципліну для ведення обліку і складання звітності фермерськими господарствами, малим бізнесом тощо.

Ярослав ЩЕРБАТЮК, головний бухгалтер ТОВ «ОБЛІК-ПЛЮС», м. Київ, зазначив, що при навчанні в НУБіП України на спеціальності «Облік і оподаткування», він отримав необхідні знання і вони є корисними у практичній діяльності і в даний час. Наголосив, що освітньо-професійна програма «Облік і аудит» відповідає всім вимогам і є збалансованою. Ярослав Щербатюк звернувся і до здобувачів та закликав активно набувати практичного досвіду і на лавах університету, і при проходженні виробничої практики, оскільки ринок України потребує висококваліфікованих фахівців з обліку та аудиту. З ТОВ «ОБЛІК-ПЛЮС» заключений меморандум про співпрацю.

Третю панельну дискусію «Розвиток бакалаврської програми «Облік і аудит» через призму потреб стейкхолдерів» розпочала гарант програми Наталія КУЗИК. Вона зазначила, що сучасні умови, динамічні зміни законодавства з питань обліку і оподаткування вимагають від майбутніх фахівців у сфері обліку, аудиту, аналізу та оподаткування не лише глибоких знань, а й високої гнучкості. Крім того, автоматизація процесів і глобалізація аудиторських послуг створюють нові виклики, що вимагають оновлення підходів до підготовки фахівців. Зокрема, Наталія Петрівна підкреслила, що сучасний аудит вже не обмежується лише перевіркою фінансової звітності. Вагомого значення набуває аналітика великих даних, використання штучного інтелекту та методів оцінки ризиків. У зв’язку з цим важливо, щоб випускники мали навички роботи з цифровими технологіями, знання сучасних аудиторських платформ, а також уміння проводити фінансовий аналіз та виявляти помилки у звітності клієнтів.

За результатами анкетування роботодавців, яке було проведене в межах підготовки до оновлення програми, очевидним є запит на інтеграцію у навчальний процес таких компетенцій, як: використання спеціалізованого програмного забезпечення для бухгалтерського обліку та аудиту; застосування цифрових технологій в аудиті; розвиток критичного мислення та аналітичних здібностей; знання міжнародних стандартів фінансової звітності (IFRS) та аудиту (ISA); комунікативні навички та робота у команді для ефективної взаємодії з клієнтами та колегами. Гарант зазначила, що наразі акцент здійснюється на оновленні змісту освітніх компонентів і методів їх викладання, серед яких особливо затребуваними, як підтвердили результати анкетування здобувачів і випускників ОП, є тренінги з участю роботодавців, кейс-методи, моделювання ситуації, робота в малих групах. Ці методи роблять навчання актуальним, практикоорієнтованим і максимально наближеним до реальних умов роботи. Окрім того, Н. Кузик звернула увагу на те, що автоматизація та цифровізація облікових процесів спонукає до збільшення рівня використання спеціалізованих програмних продуктів. Зокрема, на початку 2025 року між кафедрою обліку та оподаткування та ТОВ «МАСТЕР:СТРІМ» було укладено договір співпраці, яким передбачено проведення кваліфікованого навчання здобувачів, забезпечення методичної, консультаційної та інформаційної підтримки по комп’ютерній програмі-платформі MASTER (наразі отримано доступ до лінійки продуктів, зокрема MASTER: Комплексний облік для бюджетних установ, MASTER:Agro, MASTER: Документообіг).

До дискусії долучилася Наталія МАЛЮГА – завідувачка кафедри бухгалтерського обліку та оподаткування Поліського національного університету, яка відмітила важливість вивчення загальної теорії бухгалтерського обліку як фундаменту для подальшого навчання здобувачів. Н. МАЛЮГА зробила наголос на традиціях викладання дисципліни, які підтримуються кафедрою та базуються на досвіді провідних фахівців, корифеїв, зокрема, Г. Кірейцева, Л. Сука, Л. Шатковської та інших. Також вона підкреслила позитивний практику вивчення освітніх компонент «Історія економіки, обліку та аналізу», «Вступ до фаху та мовні комунікації». Спікерка звернула увагу на роль кафедри у вихованні майбутніх фахівців через систему наставництва та постійну комунікацію. На завершення Н. МАЛЮГА заначила, що освітні компоненти ОП забезпечують досягнення заявлених програмних результатів навчання, має місце логічна послідовність їх опанування.

Людмила ЧИЖЕВСЬКА – професорка кафедри інформаційних систем в управлінні та обліку Державного університету «Житомирська політехніка» – відзначила важливість традицій кафедри обліку та оподаткування НУБіП України у формуванні навчальної програми та їхню роль у здобутті професійних компетенцій студентами. Вона наголосила на збалансованості складових програми, зокрема обліку, аудиту, аналізу, контролю та оподаткування, що є ключовими для професії. Також спікерка звернула увагу на важливість врахування запитів стейкхолдерів, зокрема потреб аграрного бізнесу, підкреслила галузевого підхід в програмі. Це підтверджується, зокрема, вивченням здобувачами дисциплін «Технологія виробництва і переробки продукції рослинництва та тваринництва», «Контроль діяльності аграрних формувань та управління ризиками» та ін. Окремо Л. ЧИЖЕВСЬКА наголосила на значенні формування світоглядних позицій студентів через дисципліни, що корелюють із цілями сталого розвитку, такими як «Cоціальна відповідальність та бізнес-етика», «Сталий розвиток аграрної сфери». Вона відзначила гнучкість програми, що дозволяє адаптувати її до сучасних викликів ринку. На завершення Людмила Віталіївна висловила побажання подальшого розвитку програми, натхнення групі забезпечення та проєктній групі ОП, а також підкреслила важливість професійної спільноти для майбутнього України.

Наталія ГАЄВСЬКАПочесний президент ВПГО «Спілка аудиторів України», член Методради Мінфіну, голова Комісії з питань професійної етики аудиторів ВПГО «Спілка аудиторів України», директор з управління якістю ТОВ «ПКФ Україна», член проєктної групи ОП «Облік і аудит» першого (бакалаврського) рівня вищої освіти (за згодою) – наголосила на постійних змінах у професії бухгалтерів та аудиторів, які обумовлені як світовими тенденціями, так і процесами в Україні. Вона звернула увага на прийняття нових професійних стандартів, що суттєво вплинуть на підготовку фахівців та зміст освітніх програм закладів вищої освіти. Окрему увагу Н. ГАЄВСЬКА приділила ролі сталого розвитку та змінам у законодавстві, які визначатимуть майбутнє бухгалтерського обліку та фінансової звітності. Наталя Ісаківна підкреслила важливість автоматизації процесів, штучного інтелекту, роботи з великими даними та цифрових технологій у сучасному аудиті. Вона зазначила, що без інтеграції цих компонентів у навчальні програми майбутні фахівці не зможуть відповідати викликам професії. Спікерка наголосила на тому, що сучасний аудит та фінансовий моніторинг функціонують у ризик-орієнтованому середовищі, яке потребує постійного оцінювання ризиків, моніторингу та адаптації. Вона звернула увагу присутніх на те, що міжнародні компанії приділяють значну увагу ризикам, пов’язаним із людськими ресурсами, зокрема відсутності м'яких навичок (soft skills) у фахівців. На завершення спікерка відзначила високий рівень збалансованості освітньої програми, водночас запропонувала уточнити окремі компетентності та приділити більше уваги цифровим технологіям в аудиті. Наталія ГАЄВСЬКА висловила підтримку обговорюваній освітній програмі та побажала її подальшого розвитку.

Микола РОМАНЮК – партнер з управління якістю Групи компаній «Nexia DK» (м. Львів) – висловив подяку університету, економічному факультету і кафедрі обліку та оподаткування за якісну підготовку фахівців, які успішно працюють у сфері аудиту та податкового консалтингу, зокрема й у компанії, яку представляє спікер. Він відзначив практичну спрямованість освітньої програми, зокрема, наявність різних практик, що дають змогу здобувачам отримати необхідні навички ще під час навчання. М. РОМАНЮК підкреслив важливість використання міжнародних стандартів фінансової звітності (МСФЗ) серед підприємств, зазначивши, що для деяких суб'єктів господарювання це обов'язкова вимога, а інші впроваджують їх добровільно або умовно добровільно. Він зауважив, що вивчення МСФЗ може бути інтегроване в обов’язкові дисципліни, але як окремий предмет має більшу цінність. Окремо було відзначено логічну структуру освітньої програми, її практичну спрямованість, а також увагу до наукового розвитку здобувачів.

До дискусії долучилася Юлія ЛЕВЦОВА – фахівець з розвитку бренду роботодавця міжнародної аудиторської та консалтингової компанії «Forvis Mazars в Україні». Спікерка оголосила про важливість підготовки студентів до реальних викликів сучасного ринку праці. Вона підкреслила потребу вивчення міжнародних стандартів фінансової звітності (МСФЗ), адже попит на таких фахівців постійно зростає. Окрему увагу було приділено розвитку не лише технічних (hard), а й комунікативних (soft) навичок, зокрема вмінню працювати в командах. Також спікерка відзначила важливу роль англійської мови для кар'єрного зростання як у міжнародних, так і в українських компаніях.

До обговорення були запрошені представники академічної спільноти та роботодавців: Василь ДЕРІЙ, професор кафедри обліку і оподаткування підприємницької діяльності, Західноукраїнський національний університет, м. Тернопіль, д.е.н., професор; Марина ДУБІНІНА, професор, завідувач кафедри обліку і оподаткування, Миколаївський національний аграрний університет, м. Миколаїв, д.е.н, професор; Наталія ЗДИРКО, директорка Навчально-наукового інституту економіки та управління, Вінницький національний аграрний університет, д.е.н., професор; Сергій ЛЕГЕНЧУК, завідувач кафедри інформаційних систем в управлінні та обліку, Державний університет «Житомирська політехніка», Академік Академії економічних наук, д.е.н., професор; Людмила МЕЛЬНИК, завідувач кафедри обліку і оподаткування, Уманський національний університет садівництва, д.е.н., професор; Андрій ПИЛИПЕНКО, завідувач кафедри обліку і бізнес-консалтингу Харківського національного економічного університету імені С. Кузнеця, д.е.н., професор; Володимир ШЕВЧУК, професор кафедри обліку, аудиту та оподаткування, Національна академія статистики, обліку та аудиту, д.е.н., професор.

 

Порушувалися питання щодо значимості і важливості введених сучасних дисциплін в освітньо-професійні програми й навчальні плани для професійної підготовки бухгалтерів аграрного сектору економіки України; врахування професійних компетентностей при вивченні дисциплін як фахового, так і вибіркового спрямування в умовах воєнного часу та післявоєнного відновлення країни і забезпечення аграрного сектору економіки висококваліфікованими спеціалістами; формування та оцінка фахових компетентностей бакалаврів і магістрів з обліку, аудиту, аналізу і оподаткування.

Участь у панельній дискусії також взяли роботодавці та представники бізнесу, зокрема: Віктор КОЛЕСНИК – директор ТОВ «Розмай Агро»; Сергій КРИВОШЕЯ – начальник відділу контролю у сфері АПК Департаменту контролю (аудиту) у сфері АПК, використання природних ресурсів та охорони навколишнього середовища Рахункової Палати; Катерина ОВЧАРЕНКО – керівник відділу по роботі з персоналом ТОВ «Емерджекс Аутсорсінг»; Петро САГАНОВСЬКИЙ – головний бухгалтер ТОВ «БІОТЕХ ЛТД»; Ірина СЕРЕДЮК – завідувач Територіально Відокремленого Безбалансового Відділення Філії-Головного управління по м. Києву та Київській області АТ Ощадбанк та інші.

Організатори панельної дискусії щиро дякують учасникам за змістовні виступи, конструктивні пропозиції та цінні рекомендації, а також за готовність до подальшої співпраці для забезпечення якісної підготовки здобувачів вищої освіти.

 

Тамара ГУРЕНКО, Любов ГУЦАЛЕНКО, Наталія КУЗИК,
гаранти ОП кафедри обліку та оподаткування
 

Захисти дисертаційРегіональні навчальні заклади (синій)Набір на навчання (синій)_2015

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook