До Міжнародного дня рідної мови
21 лютого в Україні і світі відзначають Міжнародний день рідної мови.
Рідна мова – це важливий носій цінностей та знань, одне з найцінніших надбань, які передаються від покоління до покоління. Цей день відзначають щороку 21 лютого, починаючи з 2000 року. Про «підтримку мовного та культурного різноманіття та багатомовності» було оголошено на XXX сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО, що проходила 26 жовтня – 17 листопада 1999 року в Парижі.
Національний університет біоресурсів і природокористування України з перших днів свого існування приділяв та приділяє значну увагу проблемі рідної мови.
У 1928–1931 рр. кафедру українознавства тодішнього Київського сільськогосподарського інституту очолював професор Михайло Драй-Хмара, талановитий письменник, перекладач, літературознавець, мовознавець-поліглот (знав 19 мов), автор відомих збірок віршів «Проростень» та «Соняшні марші».
Люблю слова ще повнодзвонні,
як мед, пахучі та п'янкі,
слова, що в глибині бездонній
пролежали глухі віки.
....
У березні 1933-го Михайла Драй-Хмару заарештували за звинуваченням у приналежності до контрреволюційної організації, однак через два місяці був відпущений за браком доказів. Опальний професор не міг знайти роботу чи щось надрукувати, а 6 вересня 1935-го заарештований повторно. На допитах не зламався і нікого не оговорив, засуджений на 5 років виправних таборів, до яких згодом долали ще 10 («участь в антирадянській організації та антирадянська агітація»).
Мову вважала своєю зброєю видатна українська поетеса Леся Українка.
Слово, моя ти єдиная зброє,
Ми не повинні загинуть обоє!
Може, в руках невідомих братів
Станеш ти кращим мечем на катів, – закликала вона.
А Лесина наймолодша сестра Ізидора Косач-Борисова, репресована в 1937-1939 роках, і навчалася в стінах тоді ще сільськогосподарського відділення Київського політехнічного інституту (закінчила 1911 р.), і працювала на кафедрі біології рослин та була асистенткою самого академіка Є.П.Вотчала, згодом викладала в сільськогосподарському інституті в Білій Церкві на Київщині. Напевно, що походження сестри Лесі Українки, належність до патріотично налаштованої інтелігенції не могли не викликати підозру з боку органів ДПУ-НКВС. До родичів Лесі Українки пильно приглядались, уважно вивчаючи їхні дії та оточення. Ізидора Петрівна пережила арешт та вісім років виправно-трудових таборів. Зрештою змушена була емігрувати до США і померла на чужині у віці 92 років.
Нині День рідної мови – це свято, яке нагадує про право кожного розмовляти рідною мовою у своїй країні.
Українці знову виборюють це право зі зброєю в руках. За українську мову, національну ідентичність та право бути господарями на своїй землі гинуть кращі сини та доньки країни. Росія, як і попередніми століттями, знищує українські книги, культурні надбання, полює на патріотичних відчайдухів, котрі на окупованих територіях продовжують боротися. Як і раніше, очевидна істина: мова має значення. Це та рушійна сила, яка об’єднала українців і весь світ та веде до перемоги України.
- науковоий семінар «Українська наука рідномовности в контексті європейської духовної парадигми»; - соціолінгвістична експедиція «Поліетнічна держава Україна: мозаїка рідномовности«
- соціолінгвістична експедиція «Поліетнічна держава Україна: мозаїка рідномовности»;
- батл «Журналістсько-лінгвістичні смаколики»;
- творчий конкурс «Крізь роки і печалі»;
- лінгвістичні ігри і мовознавчий гравікон.
З Міжнародним днем рідної мови!