Челендж "НУБіП збирає друзів": вітання до Міжнародного дня рідної мови
У 2025 році Міжнародний день рідної мови відзначається 21 лютого. Це свято, що підкреслює важливість мовного та культурного різноманіття. Цей день нагадує про необхідність збереження та підтримки рідних мов, які є невіддільною частиною ідентичності кожної нації.
Міжнародний день рідної мови був проголошений на 30-й сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО у 1999 році. Датою святкування обрали 21 лютого на честь подій 1952 року в Дацці (нині столиця Бангладеш), де під час демонстрації за визнання бенгальської мови офіційною, поліцією було вбито кількох студентів. Відтоді цей день символізує боротьбу за право говорити рідною мовою та підкреслює важливість мовного різноманіття.
В Україні День рідної мови набуває особливого значення, адже українська мова протягом століть зазнавала утисків та заборон. З 1622 року до розпаду СРСР було зафіксовано 58 випадків заборони використання української мови.
Особливо руйнівним був Валуєвський циркуляр 1863 року, який стверджував: «Української мови не було, немає і бути не може». Попри ці перешкоди, українці зберегли свою мову, яка є основою національної ідентичності та культури.
Володіння рідною мовою є головним критерієм соціальної ідентичності й самодостатності людини та нації. Слово є базовим принципом свідомості нації, саме у мові закладене все різноманіття національного бачення світу. Рідна мова формує світогляд, передає традиції та об’єднує покоління. Збереження та розвиток рідної мови сприяє культурному багатству та різноманіттю світу.
І в зв’язку з цим ННЦ ВР і СР було проведено челендж «НУБіП збирає друзів».
До привітань з Днем рідної мови – 2025 долучилися наші друзі з різних країн світу. Одним з перших відгукнувся викладач з м. Мехелен що в Бельгії і ось що він нам сказав.
«Всім привіт дорогі люди. Я Свен Магнус, вчитель голландської мови в Crescendo CVO у Бельгії. У цей День рідної мови, 21 лютого, я бажаю всім вам чудового дня та надсилаю теплі вітання з Бельгії студентам і викладачам університету. І я хочу ще раз наголосити, як важливо, щоб усі ми могли продовжувати говорити рідною мовою. Великі вітання з Бельгії та Слава Україні!»
Зі словами вітань грузинською мовою до нас звернувся Ерік Налбандов з Тбілісі.
«Щиро вітаю киян. Бажаю всім миру, здоров’я і благополуччя. Дякую!»
Важливим збереження рідної мови вважає кандидат мистецтвознавства, доцент Ганна Барвєнава, яка працює Центі європейських зустрічей «Святовід» у Ельблонзі (Польща). Старший фахівець діджиталізації культурної спадщини.
«У Польщі вийшов фільм під назвою «Робота Сізіфа», знятий за мотивами роману, коли під час розділу, молодь вивчала заборонену зараз російську мову. Однак, нас, нашу чисту мову, не знищити. Чим більше наші вороги хочуть знищити нас і нашу мову, тим в сто разів сильнішими ми стаємо».
Особливо приємно було почути вітання від нашої випускниці, кандидата економічних наук – Інесси Міхно, яка має грецьке походження. Ось як це звучить.
«Вітаю студентів і викладачів нашого університету. Бажаємо вам перемоги та успішного навчання у найкращому університеті Києва».
До вітань долучився доктор філологічних наук з Єревану – Армен Акобджанян.
«Вітаю студентів і співробітників Національного університету біоресурсів і природокористування України з Міжнародним днем рідної мови!»
Вітання від студентів з Китаю (Чжан Юньхао, Синюань Хуан) також було дуже приємним.
«Вітаю студентів і співробітників Національного університету біоресурсів і природокористування України з Міжнародним днем рідної мови!»
Етнічні українці зберегли рідну українську мову в Румунії. Пан Іван Максим приєднується до вітань з нагоди Міжнародного дня рідної мови.
До нас долучився заслужений артист України, француз за походженням Поль Мішель Манандіз.
«Я хотів би привітати всіх студентів НУБіП із сьогоднішнім днем. На цих студентів, на нове покоління покладаються всі надії України. Я хотів би подякувати всім вам за те, що ви тут, на українській землі, і я знаю, як важко Україні. Я хочу подякувати всім вам за те, що ви продовжуєте вчитися, тому що навчання – це слава нашої країни. Тому це дуже важливо. Я хочу подякувати вам усім за ваше терпіння, за вашу величезну мужність, за цінності, які ви відстоюєте, і за гордість, яку ви представляєте для України і для світу. Тому що Україна захищає весь світ. Я бажаю вам усім любові та підтримую».
Зі святом рідної мови! Нехай вона буде для кожного джерелом гордості та натхнення! Нехай наша мова завжди звучить у серцях і думках, а її краса передається з покоління в покоління. Нехай наша рідна мова об’єднує людей з усього світу, дарує радість і тепло в кожному слові.
Анжеліка ФЕДОРЕНКО
провідний фахівець відділу виховної роботи та студентських справ ННЦ ВР і СР