Захист звітів з педагогічної практики – важливий етап у набутті нових кваліфікацій магістрів зі спеціальності 072- фінанси, банківська справа, страхування та фондовий ринок
Захист звітів з педагогічної практики – важливий етап у набутті нових кваліфікацій магістрів зі спеціальності 072- фінанси, банківська справа, страхування та фондовий ринок
17 лютого 2025 року
Навчальна практика магістрів з викладання фінансових дисциплін – важлива складова процесу їхньої підготовки в НУБІП України. Вона формує навички взаємодії студента зі слухачами різних аудиторій; вміння мотивувати людей до засвоєння нових знань, використовуючи сучасні технології навчання; формує навички успішного просування до спільної мети. Сучасна концепція навчання магістрів і Освітня магістерська програма «Фінанси і кредит» зі спеціальності 072- фінанси, банківська справа, страхування та фондовий ринок, затверджена в НУБіП України, передбачає не лише підготовку професіоналів-управлінців, які вмітимуть ефективно навчати своїх співробітників новітнім методам роботи, стимулюватимуть їх до навчання, але і формування зі складу магістрів викладацького резерву для коледжів, технікумів, ВНЗ та шкіл (українські школи також потребують викладачів для навчання школярів фінансовій грамотності).
Тож Програмою навчальної практики магістрів-фінансистів НУБіП України передбачалося засвоєння основ педагогічної діяльності, набуття практичних навичок підготовки і проведення лекційних та практичних занять з фінансів з різними аудиторіями слухачів, враховуючи їх вік, ступінь підготовленості і вмотивованості.
Магістри по завершенні практики як програмний результат мають доступно і аргументовано представляти результати своїх досліджень, брати участь у фахових дискусіях, повинні мати навички ефективного проведення занять із різними аудиторіями слухачів та грамотного комунікування з ними.
Студенти 1 курсу магістратури під керівництвом д. е. н., професора кафедри банківської справи та страхування Л. М. Худолій успішно подолали цей рубікон. Отримавши консультації, методичні вказівки щодо проходження навчальної практики, рекомендації щодо вивчення літератури з основ педагогіки, попрацювавши над матеріалом навчального посібника «Практика викладання фінансових дисциплін» змогли підготувати повноцінні лекційні і практичні заняття, які були покладені в основу їх звітів з навчальної практики і презентовані в аудиторії .
Комісія, у складі д. е. н., проф. Худолій Л.М., к. е. н. Костюк В.А, завідуючої кафедри банківської справи та страхування, прийняла захист звітів з навчальної практики у 12 студентів, що спеціалізуються на банківській та страховій справі.
Звітування відбулося у змішаному форматі: в of-line (переважно) i в on-line. Спілкуючись зі своїми слухачами в ZOOM, магістри показали, що не тільки наші викладачі, а й студенти добре освоїли Internet-інструменти презентації своїх матеріалів.
В цей день усі присутні побували водночас в різних іпостасях - і в ролі слухачів, і в ролі викладачів та окрім знань і вмінь отримали позитивні емоції.


Пінчук Григорій провів з аудиторією лекційне і практичне заняття в активній формі на тему: «Кредитування малого і середнього бізнесу в Україні у період війни».
Костюк Катерина опрацьовувала з аудиторією лекційне і практичне заняття на тему :« Чому страхування- це фінанси?» Вона продемонструвада, як на лекції може бути успішно застосовано Каhoot, а практичне в активній формі може бути цікавим слухачам будь якого віку.
Степаньку Вадиму вдалося заінтересувати свою аудиторію темою «Оцінка ефективності діяльності банку». Після його цікавої змістовної лекції слухачі «поспішили» на практичне заняття.
Солошенко Карина вчила своїх слухачів сегментувати структуру фінансового ринку. І тепер усі ми знаємо, з яких сегментів він складається і навіщо це треба робити.
Добре структурованою і оригінально оформленою була лекція Даценко Софії «Сутність фінансів, їх функції та роль у суспільстві», прочитана на on-line платформі в ZOOM. Слухачі добре засвоїли різницю між фінансами і грошима.
1Фрагмент лекції: Сутність фінансів,їх функції та роль у суспільстві (15 хвилин)
Слайд 2 : Що таке фінанси?
Фінанси – це система економічних відносин, пов’язаних із формуванням, розподілом та використанням грошових ресурсів. Вони є механізмом, що забезпечує ефективний перерозподіл ресурсів у державі та економіці.
Слайд 3: Основні характеристики фінансів
• Оперують грошовими потоками
• Визначають розподіл економічних ресурсів
• Є основою для економічного регулювання
На розгляд комісії були представлені також заняття магістрів за наступними темами:
Тютюнника Дмитра «Управління прибутком банку»
Оборської Вікторії «Управління кредитним портфелем банку»
Бібіка Дмитра «Управління капіталом банку»
Бабенка Артема « Пряме та непряме оподаткування : переваги та недоліки»
Ткаченка В’ячеслава «Управління кредитним портфелем банку»
Шпиньовича Івана «Оцінка фінансової стійкості банку»
Дмитренка Віталія «Активні операції банків та їх роль у відновленні економіки України»
Змістовними, логічно побудованими, актуальними, підготовленими з використанням презентацій матеріалу в Power Point комісією були визнані лекційні заняття всіх магістрів-практикантів. Як оригінальні за методами і формами проведення, з орієнтацію на специфіку аудиторії оцінено і їх практичні заняття зі слухачами. До оцінювання проведених занять комісія залучала і присутніх студентів.
На завершення звітування було проведено анонімне анкетування студентів, які позитивно оцінили організацію такої практики і подякували керівнику практики за підготовлений для них навчальний посібник «Практика викладання фінансових дисциплін».
Любов ХУДОЛІЙ,
д.е.н., професорка кафедри банківської справи та страхування