Гостьова лекція з Антарктики: нові горизонти для здобувачів вищої освіти НУБіП України зі спеціальності водні біоресурси та аквакультура
Гостьова лекція з Антарктики: нові горизонти для здобувачів вищої освіти НУБіП України зі спеціальності водні біоресурси та аквакультура
12 лютого 2025 року
Гостьові лекції на кафедрі гідробіології та іхтіології НУБіП України є невід’ємною частиною освітнього процесу, збагачуючи академічну програму практичними знаннями та реальним досвідом від провідних фахівців рибної галузі. Вони дозволяють здобувачам поглибити розуміння актуальних проблем водних біоресурсів та аквакультури, а також ознайомитися з новітніми методами досліджень та викликами професійної діяльності. Завдяки таким зустрічам здобувачі освіти отримують можливість безпосередньо спілкуватися з фахівцями, переймати їх досвід та отримувати навички для власних наукових пошуків.
У другому весняному семестрі 2024-2025 навчального року серію гостьових лекцій для здобувачів спеціальності 207 «Водні біоресурси та аквакультура» відкрив кандидат біологічних наук, старший науковий співробітник, провідний науковий співробітник відділу вивчення біоресурсів водосховищ Інституту рибного господарства Національної академії аграрних наук України, Інституту рибного господарства, екології моря та океанографії Олександр ДІДЕНКО. Зустріч стала потужним поштовхом для здобувачів, розвиваючи їхні гнучкі навички (soft skills) та формуючи кар’єрний досвід, надихаючи на нові професійні горизонти.
![](https://nubip.edu.ua/sites/default/files/u142/1antarktichniy.jpg)
Олександр зазначив, що у рамках участі України в діяльності Комісії по збереженню морських живих ресурсів Антарктики (ККАМЛР) та двосторонньої співпраці з Намібією виконує функції міжнародного наукового спостерігача на промислі антарктичного іклача у водах Антарктики на борту риболовного судна «Helena Ndume». Екіпаж риболовного судна складається із 33 чоловік. Старші офіцери представлені іспанцями, намібійцями, а матроси з різних країн, таких як Намібія, Індонезія, Перу.
![](https://nubip.edu.ua/sites/default/files/u142/2antarktichniy.jpg)
Антарктика – унікальна екосистема з величними льодовиками та особливою біотою. Іклачі (Dissostichus) — найбільш відомі риби Антарктики, що відзначаються своїми значними розмірами та мешкають на великих глибинах до 1600 м. М’ясо цієї риби надзвичайно жирне (до 30 %), містить велику кількість йоду, жиророзчинних вітамінів та омега-3. Його цінність відображається й у вартості — на міжнародному ринку вона сягає 3000 доларів за тонну. Основними споживачами іклача є країни Азії (Японія, Корея), Європи (Німеччина) та США.
![](https://nubip.edu.ua/sites/default/files/u142/5antarktichniy.jpg)
Окремий акцент було зроблено на науково-промисловому спостереженні: спостереження та подання звітів про промислову діяльність судна у зоні дії Конвенції з урахуванням цілей і принципів Конвенції про збереження морських живих ресурсів Антарктики, відбір іхтіологічного матеріалу із уловів для визначення біологічних характеристик цільових видів риб, реєстрації біологічних даних за видами в уловах, реєстрації прилову та його кількості за видами, а також міченню риб.
![](https://nubip.edu.ua/sites/default/files/u142/6antarktichniy.jpg)
![](https://nubip.edu.ua/sites/default/files/u142/7antarktichniy.jpg)
Під час лекції було розглянуто ключові аспекти промислу іклача, зокрема особливості кейс-методу лову. Окрему увагу приділили використанню донних ярусів із наживкою, що забезпечує ефективний вилов в промислових масштабах. Обговорили як технічні, так і стратегічні аспекти цього методу, зокрема правильне розташування ярусів, вибір наживки та ефективне управління процесом. Особливо наголошували на важливості раціонального використання кейс-методу для збереження рибних ресурсів і забезпечення сталого розвитку рибної галузі.
![](https://nubip.edu.ua/sites/default/files/u142/8antarktichniy.jpg)
Промисел проходив у районах морів Росса та Амундсена на глибинах 600-1600 метрів. Найбільші іклачі, спіймані під час промислу, мали довжину 185 см і вагу до 120 кг.
![](https://nubip.edu.ua/sites/default/files/u142/10antarktichniy.jpg)
![](https://nubip.edu.ua/sites/default/files/u142/9antarktichniy.jpg)
Доповідач висвітлив процес обробки і заморожування іклача на судні. Важливу роль у збереженні якості риби відіграє швидка переробка улову, спеціальне пакування та використання шокової заморозки у морозильних камерах при температурі від -50 до -60оС. Такий метод дозволяє зберегти смакові та естетичні властивості іклача, особливо в екстремальних умовах антарктичного регіону.
![](https://nubip.edu.ua/sites/default/files/u142/11antarktichniy.jpg)
У цьому промисловому районі приловом були макруруси та скати. Деякі скати мали жовті мітки з попередніх сезонів, а на макрурусах спотерігали великих паразитичних веслоногих ракоподібних, що прикріплювалися до шкіри, зябер та інших частин тіла риб.
![](https://nubip.edu.ua/sites/default/files/u142/14antarktichniy.jpg)
![](https://nubip.edu.ua/sites/default/files/u142/13antarktichniy.jpg)
![](https://nubip.edu.ua/sites/default/files/u142/15antarktichniy.jpg)
Бокоплави – поширені безхребетні Антарктики, що відіграють ключову роль у трофічних ланцюгах та екосистемному балансі.
![](https://nubip.edu.ua/sites/default/files/u142/17antarktichniy.jpg)
В антарктичних водах трапляються унікальні риби, адаптовані до екстремальних умов. Серед них – глибинна білокрівка (Chionobathyscus dewitti) з безбарвною кров’ю, що надає їй «крижаного» вигляду. Її м’ясо вважається преміальним завдяки екологічній чистоті та відмінним смаковим якостям.
![](https://nubip.edu.ua/sites/default/files/u142/18antarktichniy.jpg)
Гостьова лекція відбулася з прямою трансляцією Олександра ДІДЕНКА з Антарктики та супроводжувалася мультимедійною презентацією і відео завідувачкою кафедри гідробіології та іхтіології Наталією РУДИК-ЛЕУСЬКОЮ. Захід сприяв набутті фахових компетенцій, програмних результатів навчання, які необхідні для майбутньої роботи за спеціальністю.
Лекція була надзвичайно цікавою та захоплюючою, викликала жвавий інтерес у здобувачів вищої освіти, які ставили багато запитань щодо роботи міжнародного спостерігача, особливостей біології іклача та методів його промислу. Такі зустрічі не лише розширюють науковий кругозір, але й мотивують здобувачів вищої освіти до професійного зростання, міжнародного співробітництва та дослідницької діяльності у рибній галузі.
![](https://nubip.edu.ua/sites/default/files/u142/21antarktichniy.jpg)
![](https://nubip.edu.ua/sites/default/files/u142/23antarktichniy.jpg)
Від імені керівництва, викладачів, аспірантів, здобувачів факультету тваринництва та водних біоресурсів висловлюємо щиру подяку Олександру ДІДЕНКУ за змістовну та натхненну лекцію.
Завдяки мужності та незламності Збройним силам України ми маємо можливість жити, працювати та навчатися. Шана, вдячність і повага нашим героям! Слава ЗСУ!
Наталія РУДИК-ЛЕУСЬКА,
завідувачка кафедри
гідробіології та іхтіології
Аліна МАКАРЕНКО,
доцентка кафедри
гідробіології та іхтіології