Науково-педагогічні працівники кафедри іноземної філології і перекладу та студенти спеціальності «Філологія» відвідали лекцію адʼюнкта Інституту славістики Польської академії наук Павла Левчука

11 лютого 2025 року

 

10 лютого 2025 року у ДВНЗ «Донбаський державний педагогічний університет» відбулася гостьова лекція мовознавця, полоніста, доктора наук, адʼюнкта Інституту славістики Польської академії наук Павла ЛЕВЧУКА «Польська мова в Україні від початку повномасштабного вторгнення» в межах проведення заходів із нагоди 5-річчя Українсько-польського міжнародного центру освіти і науки ДДПУ.

На запрошення директорки центру Олени КОЛГАН до освітньої події долучилися викладачі кафедри іноземної філології і перекладу та здобувачі вищої освіти першого (бакалаврського) і другого (магістерського) рівнів, що навчаються за освітніми програмами «Англійська мова та друга іноземна», «Німецька мова та друга іноземна» і опановують польську мову як дисципліну за вибором студента.

Матеріал лекції ґрунтувався на статистичних даних щодо затребуваності вивчення польської мови в Україні, стану її розвитку, пропозицій щодо обовʼязкового знання польської мови держпосадовцями, які представляють Україну за кордоном. Як свідчать результати соціологічного дослідження, українці найбільш зацікавлені у вивчені польської мови, і ця тенденція повсякчас зростає. Лектор схарактеризував ставлення українців до польської мови як крайнє позитивне і зазначив, що перспективи її розвитку варіюються залежно від регіону. До прикладу, у Львові є три школи з польською мовою викладання. Йшлося також про програми співпраці між Україною й Польщею у сфері мовної освіти, популяризацію польської мови через медіа, інтернет-ресурси, культурні ініціативи.

Пан Павло є автором монографії «Українсько-російсько-польська тримовність українців непольського походження» про знання польської мови українцями, які не мають польського родоводу, що вийшла друком 2020 року у краківському видавництві Księgarnię Akademicką за сприяння Інституту славістики Польської академії наук. Науковець започаткував програму семінарів «Український вівторок», на яких говорить про українські мову та літературу, запрошуючи гостей з Польщі й України. Крім того, полоніст відстоює польське радіо для України, зокрема інтернет-радіо «Єдинка», що є вкрай популярним серед людей, що вивчають польську мову.

У підсумку, доповідач зазначив, що польська мова в Україні має стабільні перспективи розвитку завдяки економічним, освітнім і культурним зв’язкам між двома країнами. Водночас важливим залишається питання інтеграції польської мови в сучасний цифровий простір, що може забезпечити її подальший розвиток і популяризацію. Ще одним із висновків лекції стало розуміння збільшення попиту на вчителів і викладачів польської мови, зважаючи на зростання кількості охочих її вивчати.

Висловлюємо щиру вдячність панові Павлу ЛЕВЧУКУ й директорці Українсько-польського міжнародного центру освіти і науки ДДПУ пані Олені КОЛГАН за відкритість до діалогу й небайдужість до питання української-польської освітньої й наукової співпраці.

Світлана АМЕЛІНА,
завідувач кафедри іноземної філології і перекладу

Оксана ТЕПЛА,
доцент кафедри іноземної філології і перекладу

Дмитро ДОЛЖЕНКО, Юлія КОВАЛЬ,
Ярослав ТУЛУМБАСОВ,
студенти групи ФілА-24001м

 

Захисти дисертаційНабір на навчання (синій)_2015Регіональні навчальні заклади (синій)

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook