У рамках діяльності Кластера цифрової енергетики відбувся науково-практичний семінар «Сучасні системи забезпечення живучості енергоостровів та технології акумулювання електроенергії»
У рамках програми діяльності Кластеру цифрової енергетики за ініціативи ННІ енергетики, автоматики та енергозбереження НУБіП України та Інституту загальної енергетики НАН України відбувся науково-практичний семінар «Сучасні системи забезпечення живучості енергоостровів та технології акумулювання електроенергії».
Основна мета семінару — обговорення напрямів наукових досліджень для підготовки спільних проєктів щодо розроблення та впровадження сучасних систем забезпечення живучості енергоостровів та технологій акумулювання електроенергії.
Модератор семінару, директор ННІ енергетики, автоматики та енергозбереження Віктор КАПЛУН, представив учасників заходу та привернув увагу до нагальності розгляду питань, що внесені до програми семінару, які відповідають цілям Кластера цифрової енергетики щодо формування експертних середовищ для аналізу та розроблення проєктних рішень у сфері цифрової енергетики.
У своєму вітальному слові директор Інституту загальної енергетики НАН України академік Віталій БАБАК підкреслив, що зустріч партнерів по Кластеру цифрової енергетики НУБіП України та Інституту загальної енергетики НАН України, проводиться систематично для посилення дослідницького потенціалу наших наукових колективів.
Попередні зустрічі надали можливість сформувати наукові ідеї та узгодити персональний склад колективів науковців від обох установ для успішного виконання двох проєктів у межах конкурсу «Наука для відбудови України у воєнний та повоєнний періоди» за грантової підтримки Національного фонду досліджень України.
Далі учасники презентували свої матеріали для майбутніх проєктів.
Директор ННІ енергетики, автоматики та енергозбереження Віктор КАПЛУН у своїй доповіді «Про формування напряму наукового дослідження «системи забезпечення живучості енергоостровів в умовах некерованого дефіциту потужності»» висвітлив наукові ідеї щодо обґрунтування критеріїв оптимальності балансування навантаження територіальних енергоостровів в умовах некерованого дефіциту потужності внаслідок непередбачуваного виходу з ладу (руйнування внаслідок воєнних бомбардувань) енергетичної інфраструктури верхнього (магістрального) рівня.
Співдоповідач, професор Микола ЗАБЛОДСЬКИЙ, підкреслив, що поряд з основним завданням щодо забезпечення «живучості» енергоостровів шляхом формування оптимальних алгоритмів та сценаріїв реагування диспетчерських служб та визначення тимчасових схем електропостачання і їх конфігурацій, також необхідно вирішувати завдання зі створення методології удосконалення технічних характеристик окремих компонентів регіональної енергосистем шляхом удосконалення технологій одержання та конверсії первинних біопалив.
Заступник директора Інституту загальної енергетики НАН України Артур ЗАПОРОЖЕЦЬ також презентував цікавий і перспективний науковий напрям, пов’язаний із вторинним використанням батарей електротранспорту в енергетичному секторі і наголосив, що застосування таких накопичувачів електроенергії у системах зберігання енергії відповідає принципам та засадам циркулярної економіки і має важливий екологічний аспект.
Кластер цифрової енергетики переслідує також важливу мету підготовки молодих науковців, докторів філософії. Цей семінар не був виключенням. Академік Віталій БАБАК запропонував учасникам дорожню карту формування спільних програм підготовки докторів філософії у галузі електричної інженерії в НУБіП України та ІЗЕ НАН України. Це неординарне рішення в умовах викликів воєнного стану сприятиме розширенню академічної мобільності аспірантів і ефективному проведенню досліджень.
У дискусії з інших питань програми семінару взяли участь Віталій БАБАК, Віктор КАПЛУН, Світлана КОВТУН, Артур ЗАПОРОЖЕЦЬ, Євгеній АНТИПОВ, Віктор ТРОХАНЯК.
Учасники семінари мали змогу ознайомитися з дослідницькою базою систем акумулювання електроенергії лабораторії «розумних» мереж кафедри інженерії енергосистем.
Завідувач кафедри інженерії енергосистем Євген АНТИПОВ і старший викладач Геннадій КРУЛЯК представили експериментальні і дослідні зразки стендів для досліджень характеристик акумулюючих систем та їх роботи з відновлювальними джерелами енергії.
Науково-практичний семінар вкотре став важливим комунікаційним майданчиком для обговорення сучасних проблем енергетики України.
Ми щиро вдячні нашим партнерам з Інституту загальної енергетики НАН України за їхній вагомий внесок у підготовці та виконанні спільних проєктів.
Сподіваємось на подальшу плідну співпрацю.
Микола ЗАБЛОДСЬКИЙ,
заступник директора з наукової і інноваційної діяльності
ННІ енергетики, автоматики та енергозбереження