Професор кафедри серед рецензентів наукових звітів НААН: підсумки біоенергетичних досліджень
Професор кафедри серед рецензентів наукових звітів НААН: підсумки біоенергетичних досліджень
2 лютого 2025, 12:52
20 січня 2025 року відбулося засідання Президії Національної академії аграрних наук України, де заслухали звіт Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків (ІБКіЦБ) щодо виконання програми наукових досліджень (ПНД) 26 «Біоенергетичні ресурси» за 2024 рік. Рецензентом звіту виступив професор кафедри генетики, селекції і насінництва ім. проф. М.О. Зеленського – Віталій Жемойда.
Основна увага була приділена результатам наукових досліджень у сфері селекції та вирощування біоенергетичних культур. Ряд країн (Польща, Румунія, Франція, США та ін.) систематично працюють над пошуком нових, потенційних енергетичних культур, для виробництва біопалива. За останні 15 років виробництво енергії з біоенергетичних рослин у світі зросло удвічі, виробництво рідкого біопалива збільшилось у 5 разів. Поки що галузь із вирощування енергетичних сільгоспкультур в Україні перебуває в зародковому стані – енергокультурами зайнято лише 4000 га маргінальних земель.

Було встановлено високу комбінаційну здатність вихідного матеріалу соргових культур, отримано нові багатонасінні запилювачі та створено пробні однонасінні гібриди. Внесено до Державного реєстру сорт міскантусу гігантського Прометей, а також підготовлено до кваліфікаційної експертизи стерильний гібрид сорго цукрового Мул. Для впровадження у виробництво біоенергетичних культур вирощено достатню кількість насіння батьківських компонентів гібридів.
Звіт містить перелік наукових статей у фахових виданнях України та міжнародних базах даних, пропозиції до урядових структур, а також підсумки наукових конференцій, семінарів та круглих столів.
Учасники засідання відзначили вагоме теоретичне та прикладне значення отриманих результатів, а також необхідність подальших досліджень у сфері біоенергетики для розширення плантацій під енергетичними культурами в Україні.
У зв’язку з військовими діями на теренах України забрудненістю ґрунтів досить важливим було б питання про винос важких металів, іншого забруднення біоенергетичними культурами (особливо окремими сортами).
У подальшому доцільно розширити спектр досліджень з новими високопродуктивними злаковими та деревними культурами (конопля, топінамбур, сориз, сільфія та інші) сировина яких використовується у європейських країнах для виробництва твердих, рідких та газоподібних палив і також може ефективно використовуватися в Україні.


У цілому короткий звіт за 2024 рік головної установи Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків про результати наукових досліджень з ПНД НААН 26 «Біотехнологія, селекція, насінництво, розсадництво та технологія сталого вирощування біоенергетичних культур як сировини для виробництва біоматеріалів та біопалива» («Біоенергетичні ресурси») є достатньо інформативним, має вагоме наукове і практичне значення, виконаний на належному фаховому рівні.
Звіт відображає важливість наукової діяльності у сфері біоенергетики, яка має значний потенціал для енергетичної незалежності країни.
Ірина Гаврилюк,асистент кафедри генетики, селекції інасінництва ім. проф. М.О. Зеленського