Українські дрони для сільського господарства справа майбутнього?

8 січня 2024 року

Члени гуртка «Фіто – наше життя» прослухали гостьову лекцію керівника агронапрямку XAG Ukraine, DroneUA Анатолія Безолюка. 

Drone.UA - українська група компаній, які входять в ТОП найбільш інноваційних бізнесів в сільськогосподарському секторі України за версією видання FORBES та ТОП 20 найбільш інноваційних підприємств України. 

Агродрони почали використовувати в нашій країні в 2019 році. На сьогоднішній день група компаній має перелік технологічних брендів, які презентує на ринку України і продовжує цей перелік розширювати та веде активну діяльність в сільському господарстві, нафтогазовій промисловості, а також в сферах енергетики, геодезії і топографії.

У структурі групи компаній функціонують власні інженерні, виробничі та сервісні підрозділи, відкритий центр обробки даних. Представлені DroneUA  технологічні рішення використовуються на більш ніж 4 млн гектарів посівних площ України.  Лише за результатами агросезону 2021р. дронами-обприскувачами від DroneUA було оброблено понад 1 млн га. Це дало 345 тис.тон додатково зібраного урожаю. В 2022 році за допомогою дронів планувалось обробляти не менше ніж 2 млн.га, але в зв’язку з агресією росії приріст склав 20%.  Понад 100 компаній в Україні надають послуги робіт з агродронами.

За допомогою дронів проводиться фото- і відео - аерозйомка полів з метою моніторингу наявності шкідливих організмів і стану посівів. Зйомка може здійснюватися з висоти від 2 м до 300 м над поверхнею поля. Внесення трихограми також може проводитись дронами. Одна польотна команда може обробляти до 2000 га в день. Обробка хімічними препаратами та удобрення сільськогосподарських посівів можуть бути проведені з мінімальним використанням ресурсів. 

Внесення пестицидів агродронами потребує на 90-95% менше води та палива, а завдяки ультрамалооб’ємному внесенню сприяє скороченню необхідної кількості пестицидів на 30%. Крім того завдяки відсутності технологічних колій, витоптування, ущільнення грунту та можливості працювати без простою і у важкодоступних місцях, дрони-обприскувачі у кінцевому результаті здатні продукувати до 5% додаткового врожаю на кожному гектарі. Можливість проведення точкового, локального обробітку також сприяє зменшенню витрат, покращенню фітосанітарного стану посівів і зменшенню негативного впливу хімічних препаратів на навколишнє середовище в цілому.

Анатолія Безолюк звернув увагу на унікальність агродрону, який компанія презентувала кафедрі ентомології, інтегрованого захисту та карантину рослин. Це наявність перистальтичного насосу з форсунками-атомайзерами (дисками,  що мають функцію рівномірного розпилення від 40 до 550 мікрон). Вартість такого дрону 425 тисяч гривень. Але за проведення робіт на 1000 га, як стверджують фахівці, витрати мають окупитись. А в подальшому завдяки економії паливно-мастильних матеріалів, води, засобів захисту рослин, можна отримувати неабиякі прибутки.

Лекція викликала великий інтерес як у студентів, що навчаються на факультеті захисту рослин, біотехнологій та екології, так і у викладачів і аспірантів факультету. Питання, що задавали слухачі, стосувались висоти обробки з дронів, покриття робочої поверхні, дрейфу пестицидів, норми витрати робочої рідини тощо. 

Анатолій Безолюк наголосив на тому, що зараз в компанії існує дефіцит людських ресурсів, особливо молодих кваліфікованих фахівців. Тому у наших студентів є великі можливості навчатись, використовуючи потужну матеріально-технічну базу кафедри ентомології, інтегрованого захисту та карантину рослин і після успішного навчання мати чудові перспективи роботи в компанії.  А щодо використання агродронів в майбутньому – майбутнє вже в Україні!

Керівник гуртка, доцент кафедри ентомології,

інтегрованого захисту

та карантину рослин Ольга Дмитрієва

Захисти дисертаційНабір на навчання (синій)_2015Регіональні навчальні заклади (синій)

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook