Завдання університету, якість вищої освіти, сучасна українська історія, наука та трудові відносини в умовах воєнного стану – теми першого дня семінару-навчання в НУБіП
20 січня 2025 року в Національному університеті біоресурсів і природокористування України стартував традиційний семінар-навчання для науково-педагогічних працівників, який цього року зібрав майже тисячу учасників в аудиторії та онлайн.
Спектр напрямів і тем спікерів став найрізноманітнішим за всі роки його проведення: від історично-світоглядних до трудових відносин в умовах воєнного стану.
Відкрив семінар ректор Вадим Ткачук, який в своїй доповіді окреслив стратегічні напрями планування розвитку університету в умовах воєнного стану. А це неможливо без аналізу світових трендів та ситуації, яка склалася в Україні. Тож очільник університету навів сценарії розвитку освіти за прогнозом HolonIQ, чинники, які домінуватимуть в глобальних змінах освітнього процесу до 2030 року. Зокрема, акценти в освіті остаточно зміщуються на застосування навичок і розвиток особистих талантів (індивідуальна освітня траєкторія), світовий ринок та технології сприяють безпрецедентній перекваліфікації та підвищенню кваліфікації вчителів, зростає необхідність інвестувати у розвиток вчителів. Не оминув ректор питань демографічної ситуації останніх років та прогнозу на майбутнє. А вони невтішні. Що вже призвело до падіння кількості здобувачів вищої освіти в два рази за останні п’ять років. У той час, коли зростає кількість громадян, які досягли віку абітурієнта, народжуваність майже в 2,5 рази впала і це поглибить кризу через 10-15 років. Безумовно, розвиток університет у 2025 році корелюватиметься зі Стратегією розвитку вищої освіти України на 2022-2032 роки. Нагадаємо, що її основними напрямами є інтеграція до Європейського простору вищої освіти, підвищення якості освіти, цифровізація, інтернаціоналізація, фінансова автономія та ефективність, інклюзивність та доступність освіти. Також Вадим Ткачук в своїй доповіді торкнувся питань допомоги Збройним Силам України, фінансової стабільності університету, системи забезпечення якості освіти, стратегії цифровізації, місця штучного інтелекту в освітньому процесі, викликам у кадровому забезпеченні, наукового пошуку та публікаційної активності, перспективам міжнародної діяльності, реалізації програми «Громадянин, патріот, фахівець», планів ремонтних робіт та закупівель тощо.
Ректор Вадим Ткачук закцентував на стратегічних завданнях в поточному році, які були затверджені конференції трудового колективу. Маємо продовжити активну підтримку Збройних Сил України та забезпечити безпечні умови для усіх учасників освітнього процесу. Триватиме системна, планомірна профорієнтаційна робота кожного члена колективу. Будуть розроблені та запроваджені заходи щодо удосконалення освітнього середовища і забезпечення якості освіти з урахуванням існуючих викликів та потреб ринку праці, проходження акредитаційних експертиз. Маємо завершити впровадження автоматизації управлінських, організаційних, кадрових, фінансових процесів на принципах Smart University, здійснити дерегуляцію. Вже обговорюються зміни системи рейтингового оцінювання відповідно до стратегічних цілей університету в умовах трансформації вищої освіти в Україні. Продовжимо підтримку та поширення позитивного іміджу університету в суспільстві з використанням власних інформаційних ресурсів, медіа та соціальних мереж, інших джерел поширення інформації. Слід забезпечити стійкий розвиток наукової та інноваційної діяльності, пройти атестацію, посилити грантову роботу, співпрацю з бізнесом, створити індустріальний парк. У партнерстві з роботодавцями, випускниками продовжимо практику модернізації лабораторій, створення сертифікованих місць практик та стажування здобувачів вищої освіти. Активізації потребує міжнародна діяльність, зокрема отримання міжнародних грантів, академічна мобільність, участь в альянсах університетів, співпраця з міжнародними організаціями та асоціаціями, дипломатичними представництвами іноземних держав. Буде завершено облаштування архітектурної доступності для маломобільних груп населення. Плануємо запровадити та розвинути освітню екосистему мікрокваліфікацій. Над чим і працюватиме колектив. Власне, підводячи підсумки, ректор зазначив, що до початку навчального семестру залишилося не так багато часу, аби завершити підготовку, налаштуватися на ефективну, системну, творчу роботу.
Участь в роботі семінару взяв голова Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти Андрій Бутенко. В своїй доповіді він сконцентрував на змінах для університетів, які відбулися в системі забезпечення якості освіти. Одними з них є постакредитаційний моніторинг, можливість поєднання акредитацій, надання роз’яснень з відповідності критеріям тощо. Голова Агентства також закликав колектив університету продовжувати бути активним.
Про роль науки в країні, що воює, розповів академік Національної академії наук України Володимир Семиноженко. Він закцентував на прикладах співпраці Сил оборони й науковців у забезпеченні обороноздатності, необхідності підготовки кадрів для різних галузей економіки, зокрема аграрного сектору як гаранта продовольчої безпеки. Також Володимир Семиноженко запропонував шляхи поліпшення взаємодії держави, бізнесу, виробництва та наукової спільноти, підвищення ролі науки в суспільстві, особливо у державі, що обороняється, захищаючи свою незалежність та суверенітет. На згадку Володимир Петрович передав до бібліотечного фонду університету власну монографію.
Світоглядну доповідь про сьогодення нашої держави та її перспективи з урахуванням історичних уроків представив Голова Верховної Ради України 2002-2006 років та 2008-2012 років, академік Національної академії наук України Володимир Литвин. Цікавість в учасників викликали історичні паралелі та інсайди, якими ділився доповідач.
Перший день семінару завершився надзвичайно корисними і практичними кейсами регулювання трудових відносин під час воєнного стану, які розповіла суддя, спікер Великої Палати Верховного Суду України Ольга Ступак. Вона закцентувала на змінах трудового законодавства, положеннях КЗпПУ, Закону України «Про відпустки», які не застосовуються в період воєнного стану, а також навела відповідну судову практику.
Завершуючи сьогоднішню програму семінару, ректор Вадим Ткачук подякував спікерам за цікаві, змістовні й корисні виступи, запросив до читання гостьових лекцій студентам університету та побажав найскорішої перемоги і миру нашій державі.
Завтра семінар продовжить свою роботу, тож — до зустрічі!
Пресслужба