Семінар-практикум «Фахові коледжі України в умовах війни: освіта, робота, безпека» відбувся у Бережанському фаховому коледжі
14-16 січня у ВСП «Бережанський фаховий коледж НУБіП України» у гібридному режимі відбувся семінар-практикум «Фахові коледжі України в умовах війни: освіта, робота, безпека».
Мета семінару — розробити практичні рішення для вирішення проблем, пов'язаних з організацією освітнього процесу, забезпеченням безпеки студентів та персоналу, співпрацею з роботодавцями, сформувати рекомендації для подальшого розвитку фахової передвищої освіти в Україні з урахуванням нових реалій.
Перший день об’єднав учасників навколо теми «Якісна організація освітнього процесу. Легкий старт: лайфхаки для навчання». Перед початком роботи семінару присутні вшанували хвилиною мовчання пам'ять усіх, хто загинув у цій страшній війні, особливо в день скорботи 14 січня.
Учасників привітала директорка коледжу Світлана ПИЛИПИШИН, яка зазначила, що даний захід — це не просто зустріч, а свідчення нашої незламності та прагнення до розвитку. Попри всі виклики, ми об'єдналися, щоб обмінятися досвідом, знайти нові рішення та підтримати один одного. Адже саме в єдності наша сила.
Привернула увагу доповідь Надії СИМІВ, головного спеціаліста відділу інституційного аудиту управління Державної служби якості освіти у Тернопільській області, Акредитація освітньо-професійних програм у сфері фахової передвищої освіти. Зміни до переліку питань у критеріях 2024. Кейси проблемних питань під час проведення акредитації ОПП.
Оксана ЛЕЩИШИН, завідувачка навчально-методичного кабінету підготувала доповідь на тему «Академічна доброчесність: як створити культуру чесного викладання та навчання», в якій висвітлила проблемні питання з академічної доброчесності, продемонструвала лайфаки з уникнення плагіату в письмових роботах.
Відбувся обмін досвідом викладачів з роботи у міжнародних проєктах. Валентина РУДНИК, викладачка спеціальних економічних дисциплін розповіла про впровадження практичних методик проєкту DAAD HSWT «Digit 3» у навчальний процес», а викладач спеціальних електротехнічних дисциплін Петро ЖОВНИЧ доповів про досвід роботи в рамках виконання проєкту ERASMUS+ «VET partnership For Green and Smart Electricity in Building».
Вразили своїми доповідями «Методичні рекомендації зі створення мультимедійної презентації» Володимир ЦІПЛІЦЬКИЙ, викладач інформатики та «Сервіс Gemini в освітній діяльності» Сергій ШТОГРИН, викладач спеціальних комп’ютерних дисциплін.
Цікавою виявилась доповідь «Інноваційні технології в умовах модернізації сучасної освіти» Олександри БОЙКО, завідувачки навчально-методичної лабораторії.
Змістовно роз’яснювальною виявилась доповідь на тему «Рекомендації щодо атестації педагогічних працівників у 2024-2025 н.р. (згідно з листом МОН від 10.12.2024 р.)» Ірини ДМИТРІВ, методистки навчально-методичного кабінету.
«Інноваційні шляхи розвитку соціального партнерства: співпраця з роботодавцями» — тематика другого дня семінару.
Перед початком роботи семінару присутні вшанували хвилиною мовчання випускника Бережанського фахового коледжу Андрія КРИСУ, який віддав своє життя за нашу країну під час виконання бойового завдання на Луганщині, саме 15 січня 2024 р. Він був бійцем бригади Нацгвардії «АЗОВ». Йому назавжди буде 24. Освіта — це не лише здобуття знань, а й формування особистості. Андрій КРИСА, яскраво продемонстрував, що знання можна застосовувати для досягнення найвищих цілей — захисту своєї Батьківщини.
Під час семінару детально розглянули питання залучення студентів до процесу співпраці освіти і бізнесу. Обговорювалися такі аспекти: створення спільних проєктів, організація стажувань та практик, розробка інноваційних навчальних програм та формування студентських ініціатив. Метою дискусій було визначення найефективніших шляхів інтеграції молоді в ринок праці та створення синергії між освітніми закладами та бізнесом.
Фахівчині Бережанського управління Тернопільської філії Тернопільського обласного центру зайнятості Любов КОРНАК, Галина ТИМОШЕНКО та Вікторія КУЗІВ детально висвітлили тему «Можливості навчання за ваучерами як підтримка конкурентоспроможності деяких категорій населення».
З темою «Сила різноманіття: Жінки у технічних і робітничих професіях» виступила Оксана РЕВА, директор з управління персоналом ПАП «Агропродсервіс». Вона поділилася своїм особистим досвідом роботи на підприємстві та розповіла про виклики, з якими стикаються жінки в цій сфері.
З темою «Медіація в освітньому просторі закладів фахової передвищої освіти» виступила Ірина ГУНЧАК, головний спеціаліст відділу соціального забезпечення № 1 управління соціального захисту населення Тернопільської військової адміністрації. У доповіді, пані Ірина підкреслила важливість медіації для створення безпечного та сприятливого освітнього середовища у закладах фахової передвищої освіти як осередків мирного врегулювання спорів.
Володимир ЦЕПЛІЦЬКИЙ, керуючий ТВБВ №10019/032 ПАТ «Державний ощадний банк України» розповів про енергоефективність домогосподарств та ознайомив з державною іпотечною програмою «єОселя». Детально розкрив умови кредитування, зокрема, процентні ставки, терміни кредитування, вимоги щодо придбання житла.
Під час другої частини семінару учасники мали змогу ознайомитися з актуальними питаннями охорони праці в освітніх закладах. Юрисконсульт Наталія КРАМАР детально роз'яснила законодавчі норми, а інженер з техніки безпеки Андрій ІЛЬЧЕНКО поділився досвідом організації роботи з охорони праці в закладі освіти. Крім того, Володимир ГАХОВСЬКИЙ розповів про важливість військово-патріотичного виховання та правила поведінки в надзвичайних ситуаціях.
«Удосконалення організації охорони праці, безпеки життєдіяльності та цивільного захисту» — тематика третього (заключного) дня семінару.
Перед початком роботи семінару присутні вшанували хвилиною мовчання усіх, хто загинув, захищаючи нашу країну та забезпечуюючи її економічну стабільність.
Доповідь на тему «Трансформація цінностей українців під впливом війни» стала однією з центральних тем семінару. Спікерка Віра ДОДОНОВА, доктор філософських наук, професор, професор кафедри філософії та міжнародної комунікації НУБіП України підкреслила, що зміни в цінностях суттєво впливають на сприйняття ризиків та готовність до екстремальних ситуацій.
Учасників семінару привітав заступник директора з адміністративно-господарської роботи Петро ЖОВНИЧ, який наголосив про важливість розгляду питань аналізу ризиків на виробництві, розробки планів евакуації та дії персоналу в надзвичайних ситуаціях.
Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності доповів Юрій МАНДРИЦЬКИЙ, головний спеціаліст відділу профілактики та розслідування нещасних випадків управління контрольно-перевірочної роботи України у Тернопільській області.
Василь ЩУДЛА, головний державний інспектор Управління інспекційної діяльності у Тернопільській області Південно-Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці розповів про порядок проведення планових перевірок головними державними інспекторами Управління Держпраці з питань дотримання керівниками закладів освіти вимог законодавства про працю та охорону праці.
Особливу увагу було приділено питанням пожежної безпеки в закладах освіти. Доповідач Андрій КУЗІВ, головний інспектор відділу запобігання НС Тернопільського районного управління УДСНС України у Тернопільській області наголосив на необхідності регулярної перевірки систем пожежогасіння, проведенні евакуаційних тренувань та навчанні персоналу правилам пожежної безпеки.
Микола ЛЕСЬКІВ, викладач інженерних та аграрних дисциплін вразив аудиторію своїм глибоким аналізом проблем безпеки дорожнього руху. Його презентація була насичена цікавими фактами та статистичними даними. Особливо запам'яталася інформація про нові технології, які можуть зробити наші дороги безпечнішими. Ми впевнені, що його ідеї знайдуть своє застосування в практичній роботі.
Ірина СОКОЛОВСЬКА, викладачка природничих дисциплін зупинилась на темі «Охорона навколишнього середовища». З темою «Психологія безпеки життєдіяльності» виступив Василь ЛЕЩУК, практичний психолог коледжу.
З доповіддю «Безпечне освітнє середовище: нові виміри безпеки» виступив Петро Васильович ЖОВНИЧ, викладач спеціальних електротехнічних дисциплін.
Детально розглядалися питання проходження регулярних медичних оглядів та алгоритми надання першої допомоги при різних видах травм. Петро Петрович ЖОВНИЧ, викладач спеціальних електротехнічних дисциплін показав, як правильно накладати джгут, щоб не пошкодити тканини і не обмежити кровообіг. Ці знання можуть стати в нагоді в будь-якій екстремальній ситуації.
Доповіді представників різних галузей — від психологів до інженерів — дозволили побачити проблему комплексно. Наприклад, об'єднання знань про пожежну безпеку та психологію допоможе розробити більш ефективні плани евакуації та забезпечити психологічну підтримку людей під час надзвичайних ситуацій. Семінар став платформою для обміну досвідом та кращими практиками в галузях освіти, роботи та безпеки.