На часі – співбесіди ректора з керівниками та спеціалістами навчально-дослідних господарств
На часі – співбесіди ректора з керівниками та спеціалістами навчально-дослідних господарств
16 січня 2025 року
16 січня 2025 року пройшли співбесіди ректора університету з керівниками та головними спеціалістами навчально-дослідних господарств НУБіП України. Цього разу зустрічі відбулися безпосередньо в господарствах, щоб достеменно побачити стан справ та в дружній обстановці, разом з колективами НДГ, критично проаналізувати результати діяльності року минулого та озвучити плани на майбутнє.
У співбесіді на запрошення ректора Вадима Ткачука взяли участь і виробничники, представники ПП «Кристалон плюс», які мають успіхи та досягнення у своїх господарствах та можуть поділитися власним досвідом, а також незаангажовано оцінити можливості наших НДГ у нарощуванні виробництва.
Розпочинаючи зустрічі, ректор Вадим Ткачук зазначив, що на господарства університету у цьому році покладаються особливі сподівання. Насамперед це значне удосконалення баз практичної підготовки студентів, підсилення технологічної та технічної бази господарств, щоб забезпечити сучасний рівень підготовки фахівців, покращення побутових умов. Нагальним є питання комерціалізації наукових розробок, що здійснюються в НДГ, підвищення наукоємності виробництва. Це безпосередньо вплине і на виробничу сферу, де наукові підходи повинні сприяти нарощуванню виробництва і забезпеченню високих показників продуктивності.
Директор Агрономічної дослідної станції Юрій Росамаха представив результати попереднього року. На даному підприємстві вони досить вагомі, а головне — стабільні. На 18% порівняно з минулим роком збільшилась кількість студентів, які пройшли очне практичне навчання в господарстві, виконувались 3 наукові тематики з фінансуванням з держбюджету, 12 ініціативних тематик та 5 господарських договорів, функціонує ННВП «Дослідне поле», де на площі біля 100 га проводять дослідження (в тому числі студенти-дипломники та аспіранти), пройшов «День поля» за активну участі кафедр НУБіП та залученням аграрних бізнес-структур. Виробничі показники кращі, ніж минулого року, надходження коштів від виробництва збільшилось, що дало змогу використати 9 млн грн на модернізацію матеріально-технічної бази господарства, а, отже, і осучаснення бази практичної підготовки студентів. Господарство залучено до співпраці з платформою «Agreena», що є в Україні координатором верифікації господарств та видачі вуглецевих сертифікатів. У рослинництві цього року відбулися значні технологічні зміни. Зокрема, це впровадження технологій покращення стану грунтів за рахунок внесення органічних добрив, посів сидератів та застосування ощадливих систем обробітку грунтів, що забезпечило збільшення урожайності культур цього року і зроблений потужний заділ по урожайності на рік майбутній. На 2025 рік господарство ставить перед собою задачі подальшого розвитку всіх сфер діяльності, виконання планових показників виробництва, пошук шляхів для розвитку переробки власної продукції.
В своїй доповіді директор Великоснітинське НДГ ім. О.В. Музиченка Микола Журавель зупинився на здобутках 2024 року. Зокрема, це значне збільшення — майже вдвічі — кількості студентів, які пройшли тут практичне навчання.
Поступово налагоджується співпраця з аграрними бізнес-структурами, другий рік проходить дореєстраційне виробниче випробування гібридів кукурудзи та соняшнику фірми «Піонер», розвивається співпраця з БТУ-Центр. Також господарство бере участь у проєкті «Agreena» щодо отримання вуглецевих сертифікатів. А це вимагає переходу на нові технології в рослинництві, що успішно і почали впроваджувати з 2024 року. Однак наукоємність виробництва ще недостатня і залишається пріоритетним завданням на 2025 рік.
Виробничі та фінансові показники господарства у 2024 році порівняно з попереднім роком покращились. Але його потенціал великий, і необхідно його використати саме за рахунок нових технологічних рішень в усіх сферах діяльності.
Директор Боярської лісової дослідної станції Анатолій Карпук доповів про вагомі результати діяльності станції у 2024 році. Стабільно і гармонійно розвиваються три основних напрямки: наукова діяльність, практична підготовка студентів та велика профорієнтаційна робота, а також виробництво. У 2024 році БЛДС долучилась до виконання проєкту наукових досліджень HORIZON, отримавши міжнародний грант з фінансуванням на три роки, є учасником міжнародного шведсько-українського «Emergency action to collect data in war affected Scots pine forests in Ukraine» (також з додатковим фінансуванням), оголошена державним спеціалізованим господарським підприємством «Ліси України» з додатковим фінансуванням на проведення наукових досліджень. Виконується ціла низка важливих досліджень спільно з Всесвітнім фондом природи України, Держагенством лісових ресурсів України щодо впровадження заходів наближеного до природи лісівництва, підвищення рівня біобезпеки за умов поширення африканської чуми свиней в мисливських господарствах, природного поновлення сосняків Українського Полісся. Із залученням кафедр ННІ лісового і садово-паркового господарства виконуються наукові дослідження, підготовлені наукові роботи студентів та аспірантів. Практичну підготовку у 2024 році очно пройшли близько 500 здобувачів вищої освіти з НУБіП та 50 — з інших вишів. Дзвінківський навчально-науково-виробничий комплекс залишається взірцем створення якісних умов для проведення практичного навчання.
Багато уваги приділяється в господарстві і профорієнтаційній та просвітницькій роботі. Близько 400 учнів загальноосвітніх навчальних закладів були залучені до екскурсій, виїзних уроків та майстер-класів, разом з працівниками станції взяли участь у низці екологічних заходів: День довкілля, День чистих берегів, Ліси для нащадків, Підгодуй птахів взимку, Київщина екологічна та ін.
Анатолій Карпук наголосив і на збільшенні надходжень коштів від виробничої діяльності у 2024 році порівняно з попереднім роком, що дало змогу поліпшити матеріально-технічну базу, закупити нову техніку та ввести в дію лабораторії, що активно використовуються під час практичного навчання.
У 2025 році Боярська ЛДС буде відзначати своє 100-річчя, що обумовлює багато планів та нових проєктів.
Підбиваючи підсумки, ректор Вадим Ткачук визначив ряд завдань для НДГ у 2025 році: безумовне виконання виробничо-фінансових планів за рахунок технічної та технологічної модернізації виробничих процесів; продовження осучаснення баз практичної підготовки студентів; комерціалізація наукових розробок, розширення співпраці з аграрним бізнесом; пошук шляхів організації переробки отриманої продукції для підвищення фінансової стійкості та стабільності.
Микола Грунтковський,
начальник відділу організаційної діяльності НДГ,
Боярської ЛДС та навчально-виробничої практики