У музеї історії НУБіП України віднайшли фотографію професора КСГІ С. Ф. Веселовського
У музеї історії НУБіП України віднайшли фотографію професора КСГІ С. Ф. Веселовського
15 січня 2025 року
Музей історії НУБіП України з метою популяризації фондів та ознайомлення з історією навчального закладу розпочав новий проєкт — оприлюднення на сайті університету випускових альбомів та планшеток за 1920 – 1950-ті рр. З першими результатами можна ознайомитися за посиланням https://nubip.edu.ua/node/156814.
Незважаючи на той факт, що проєкт знаходиться на початковій стадії реалізації, ми вже отримали позитивний відгук на нього. До музею звернувся завідувач відділу історії України XIV – початку ХХ століть Національного музею історії України Олександр Кучерук із запитом про можливість ідентифікації на одній із фотографій особи професора КСГІ у 1920-х рр. Сергія Феофановича Веселовського. 14 січня 2025 р. у музеї історії НУБіП України відбулась зустріч Олександра Кучерука з працівниками музею історії НУБіП України Оксаною Силкою та Тетяною Чумак. Під час перегляду фотоальбомів та співставлення з іншими фотографіями Олександр Кучерук прийшов до стверджувального висновку — так, на фотографії за 1925 рік — Сергій Феофанович.
Директор музею історії НУБіП України Оксана Силка та завідувач відділу історії України XIV – початку ХХ століть Національного музею історії України Олександр Кучерук
Сергій Феофанович Веселовський (1880 – 1944?) — професор, інженер-економіст, громадський та політичний діяч. Він народився в родині священника на Поділлі. Навчався у Петербурзькому університеті. Був членом української громади, брав участь у студентському русі. Працював на посаді доцента Київського політехнічного інституту. С.Ф. Веселовський був серед фундаторів і керівників Українського технічно-агрономічного товариства «Праця». У товаристві займався вивченням та аналізом стану економіки України, розробленням планів її розвитку.
Сергій Феофанович був одним із засновників Української Центральної Ради, входив до складу її Президії як писар і голова агітаційної комісії. Брав активну участь в організації української маніфестації в березні 1917 року. За часів Української Держави С. Веселовського було призначено генеральним консулом у Петрограді.
З 1918 року працював на посаді екстраординарного професора кафедри статистики Київського державного українського університету, а з 02 квітня 1919 року був призначений членом президії, заступником голови Сільсько-Господарського Вченого Комітету України, завідувачем економічної секції і фактично відійшов від політичної діяльності. З 1920 по 1921 роки Сергій Феофанович був ректором КПІ.
Сергій Феофанович Веселовський (1880–1944 рр.)
А в історії НУБіП України С. Ф. Веселовський знаний як професор та очільник кафедри економіки сільського господарства (з 1921 до 1929 рр.). Згідно з нормативними документами, кафедра складалася з двох секцій — економії сільського господарства і сільськогосподарської промисловості, а також історії сільського господарства. Перша з них працювала під керівництвом С. Ф. Веселовського, а друга — на чолі з О. С. Грушевським. Професор С. Ф. Веселовський є одним із фундаторів КСГІ, оскільки він працював не лише завідувачем кафедри, а й деканом агрономічного факультету. Викладачі кафедри на чолі з С.Ф. Веселовським видавали щоквартальний науковий журнал з економіки та сільського господарства «Сільське господарство на Україні». Паралельно С. Ф. Веселовський працював і в новоствореному Київському ветеринарно-зоотехнічному інституті, у 1923–1924 рр. був деканом зоотехнічного факультету.
На жаль, його наукова та викладацька діяльність була зупинена на початку 1930-х рр., коли він зазнав репресій з боку держави. Переконані, що віднайдена фотографія у фонді музею історії НУБіП України є вкрай важливою для історичного та біографічного дослідження про С. Ф. Веселовського.
Отже, представлене фото датується 1925 р. і підписане українською мовою «Шановному декану Ірінарху Михайловичу від студентів-випускників 1925 року». На ньому ми бачимо групу студентів з викладачами. На зворотному боці фотографії, у свій час, були зазначені прізвища тих, хто на ній зображений. Але, на жаль, з часом ці записи пропали. Отже, ідентифікувати людей, скоріш за все, можливо, але для цього потрібні додаткові відомості та свідчення.
Тож — декан Іринарх Михайлович — це знаний український ентомолог, професор Щоголів. Він був останнім деканом агрономічного факультету КПІ та першим деканом агрономічного факультету КСГІ. Серед записів на звороті можна прочитати, що стоять студенти Поляков, Павловський, Колкунов В. В., Устьянцев В. П., Ониковський? С. Р., Чалий П. В. Прізвища викладачів не збереглись.
На думку Олександра Кучерука, постать Сергія Феофановича Веселовського ідентифікується у центрі фотографії. Він сидить із паперами в руках.
Також відомо, що у С. Ф. Веселовського було дві доньки — Наталя та Ніна, які навчались на агробіологічному факультеті КСГІ. І у фондах музею історії НУБіП України додатково було знайдено фото однієї з доньок – у випускному альбомі за 1931 р.
Про С. Ф. Веселовського можна почитати у ґрунтовному дисертаційному дослідженні В. В. П’ятницької «С.Ф. Веселовський — вчений та організатор сільськогосподарської науки і освіти в Україні у першій третині ХХ століття» (https://uacademic.info/ua/document/0420U101827).
Сподіваємося, що оприлюднення фото випускових альбомів і планшеток НУБіП України допоможе у наукових пошуках та дослідженнях.
Оксана Силка,
директор музею історії НУБіП України