Викладачі кафедри обліку та оподаткування і здобувачі ОП «Облік і аудит» - учасники вебінару про облікову політику в умовах воєнного стану

27 грудня 2024 року
Осінній семестр 2024-2025 навчального року завершився і у викладачів кафедри обліку та оподаткування з’явилось більше можливостей відвідувати заходи, які сприяють підвищенню їх кваліфікації. Канікулярний період здобувачі першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти ОП «Облік і аудит» також використовують для отримання нових знань через неформальну освіту. Якою має бути ідеальна облікова політика, які норми наказу про облікову політику варто переглянути через вплив війни, як внести до облікової політики зміни в частині активів, що залишились у зоні бойових дій, у чому полягають відмінності між зміною облікової політики та облікових оцінок та як вони вплинуть на фінансову звітність — ці та багато інших питань обговорювались на вебінарі «Облікова політика в умовах воєнного стану».
Наприкінці року саме час зазирнути до наказу про облікову політику та переглянути її не лише на актуальність, але й врахувати «воєнні» нюанси, що впливають на діяльність підприємства. Сьогодні господарюючі суб’єкти самостійно вирішують питання як щодо організації бухгалтерського обліку, так і вибору способів і методів його ведення. Така самостійність реалізується шляхом формування облікової політики підприємства, що здійснюється на підставі положень чинного законодавства. Ступінь свободи підприємства у формуванні облікової політики обмежений державною регламентацією обліку, але серед існуючого переліку методик і облікових процедур допустимі альтернативні варіанти для підприємства. Проблемним залишається відсутність рекомендацій щодо правил обліку окремих фактів господарського життя. Якщо держава не встановлює спосіб ведення обліку з конкретного питання, то при формуванні облікової політики підприємство самостійно розробляє відповідний спосіб, виходячи з діючих положень чинного законодавства.
Спікеркою заходу була Олена Озерова, керівник експертної групи Експертус Головбух.
Галузева специфіка підприємств є одним із істотних чинників, котрий потребує конкретизації облікової політики на підприємстві, за умови її відповідності вимогам нормативно-правових документів, які регулюють організацію бухгалтерського обліку і звітності в державі.
Учасники вебінару мали можливість отримати відповіді на актуальні питання щодо облікової політики, зокрема від яких ризиків урятує та чого варто уникати в обліковій політиці, які положення облікової політики потрібно переглянути через війну, що передбачити у обліковій політиці щодо активів, які знаходяться у зоні бойових дій та багато інших.
Деякі бухгалтери формально ставляться до облікової політики. Адже адмінштраф за її відсутність – мізерний (від 136 до 255 грн), а підприємство може здійснювати діяльність і без облікової політики.
Втім така легковажність може обернутися проблемами з податківцями. Олена Озерова продемонструвала це на прикладах з практики вітчизняних підприємств.
Обов`язковість формування облікової політики підприємства встановлена відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітніcть в Україні» від 16.07.1999 р. № 996-XIV.
Вона є важливим інструментом, завдяки якому існує можливість оптимального поєднання державного регулювання і власної ініціативи підприємства в питаннях організації та ведення бухгалтерського обліку.
Лекторка звернула увагу на те, що підприємство самостійно розробляє модель обліку, що забезпечує інформацію про діяльність підприємства для всіх зацікавлених користувачів. Облікова політика підприємства формується та застосовується таким чином, щоб на основі певної методики збору й обробки даних забезпечити потреби менеджменту в достатній оперативній, релевантній інформації для прийняття рішень.
Розпорядчий документ про облікову політику підприємства є внутрішнім регламентом, який визначає особливості методики ведення бухгалтерського обліку господарюючого суб’єкта щодо окремих об’єктів обліку. Такий регламент необхідний для узагальнення положень численних нормативно-правових актів, що регламентують ведення обліку на конкретному підприємстві із урахуванням особливостей його діяльності. Застосовуючи альтернативні способи та прийоми обліку, обрані у розпорядчому документі про облікову політику, підприємства враховують їх вплив на основні показники фінансового стану та результатів діяльності. Вагоме місце у доповіді спікера було відведене питанням правильного формулювання змісту облікової політики з тим, щоб не зашкодити підприємству.
Спікерка висловила впевненість у тому, що система управління формує для обліку мету і завдання стосовно обсягу, якості, терміновості подання інформації про господарські операції та процеси, а система обліку передає дані в систему управління.
Саме тому облік повинен бути максимально інформативним. Формування облікової політики підприємства зазвичай підпорядковане стратегічній меті підприємства. У розпорядчому документі про облікову політику підприємства, як правило, прослідковується комплекс елементів облікової політики, на підставі яких інформація, що створюється у системі бухгалтерського обліку, підпорядкована потребам власників або управлінців.


Та все ж особлива увага учасників вебінару була прикута до облікових змін, які продиктовані воєнним станом. Зокрема, в чому полягає особливість проведення «воєнної» інвентаризації, порядку обліку необоротних активів, що частково пошкоджені/відновлені після воєнних дій, методу розрахунку резерву сумнівних боргів контрагентів з рф/ТОТ тощо.
На завершення вебінару були розглянуті питання порядку внесення змін до облікової політики.
Спікерка Олена Озерова наголосила на тому, що визначення облікової політики підприємства потребує досконалого оволодіння загальнометодологічними нормативно-правовими документами, які регулюють організацію бухгалтерського обліку і звітності в Україні та опанування специфічних технологічних особливостей діяльності конкретного підприємства, для якого вона розробляється. Облікова політика є складовою частиною фінансової звітності підприємства та повинна відображатися у примітках до фінансових звітів. Саме вона дозволяє поєднати ведення бухгалтерських операцій та складання фінансової звітності. Було акцентовано увагу учасників вебінару на тому, що облікова політика має більше сили, ніж здається на перший погляд. Вона є надійним помічником підприємств під час судових тяжб із податківцями, тож підходити до її розробки потрібно стратегічно, а головне — дотримуватись обраних в ній правил, щоб сформувати механізм захисту у разі претензій фіскальних органів та можливих судових спорів.
Висловлюємо щиру подяку експертній групі «Експертус Головбух» за організацію цікавого вебінару, а її керівнику Олені Озеровій - за інформативний, актуальний та професійний виступ, який дав можливість усім учасникам переконатися у важливості розробки облікової політики, які обов’язково будуть використовуватись як на практиці, так і в освітньому процесі!
 

Світлана ДЕРЕВ’ЯНКО, Наталія КУЗИК
доцентки кафедри обліку та оподаткування
 

 

Регіональні навчальні заклади (синій)Захисти дисертаційНабір на навчання (синій)_2015

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook