Дипломатія – це сплав науки та практики, мистецтво бачити речі глибше
10 грудня 2024 року студенти гуманітарно-педагогічного факультету 1-го та 2-го курсів спеціальності «Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії» під керівництвом кураторів Грушецького Богдана та Кичкирук Тетяни взяли участь у презентації творчих доробків професора, завідувача кафедри історії міжнародних відносин та гуманітарних студій Українського державного університету ім. М.П. Драгоманова, Надзвичайного і Повноважного Посла України у Республіці Кіпр (2003-2007, 2012-2019), першого ректора Дипломатичної академії України -Бориса Івановича Гуменюка.
Захід відкрив директор Дипломатичної академії України імені Геннадія Удовенка при МЗС Украіни Геннадій Надоленко. Він представив Бориса Івановича Гуменюка, окреслив сферу його наукових інтересів і наголосив на значному вкладі у розвиток Дипломатичної академії під час перебування Бориса Івановича на посаді ректора.
![](https://nubip.edu.ua/sites/default/files/u362/cnimok_ekrana1_1.jpeg)
Перша книга з творчого доробку Бориса Івановича Гуменюка «Із щоденника посла України. Київ – Нікосія – Київ» - це розповідь про шлях до кар’єри дипломата, спогади про знакові події особистого й професійного життя, це підсумок за дві каденції перебування на посаді Надзвичайного і Повноважного Посла України у Республіці Кіпр.
Друга книга «Слово – зброя дипломата» написана з початком російсько-української війни, як «відправної точки побудови нового світоустрою». Автор аналізує проблематику російсько-української війни – це особлива, безпрецендентна, філософсько-світоглядна війна, це «війна за ідею», спрямована на знищення украінської нації. І порівнює війну з політичним канібалізмом, якби жорстоко це не звучало: «Беручись за написання цієї книжки, я хотів зрозуміти, що призвело до безпрецедентної за ступенем варварства й брутальності війни, яку не назвеш інакше, як «політичним канібалізмом» з боку росії…» За словами автора, війна для України – це третій і останній етап національно-визвольної боротьби українців.
![](https://nubip.edu.ua/sites/default/files/u362/cnimok_ekrana3_0.jpeg)
Борис Іванович у своїй книзі ділиться роздумами про очікування й реальність, механізми міжнародної колективної безпеки, візію післявоєнної України.
Кожна наступна глава розкриває авторське бачення подій у ракурсі трансформації української зовнішньої політики, необхідності зміни стратегії й тактики вітчизняної дипломатії, зокрема дипломатичної освіти.
Автор наголошує, що наша дипломатія в умовах війни «вийшла з окопів», хоча до початку війни була «хуторянською». На чолі з президентом, як головним дипломатом, українська дипломатія воєнного часу зайняла активну державницьку позицію і успішно захищає інтереси України на міжнародній арені. Завдяки цьому ми маємо потужну міжнародну солідарність. Прикладом є зустрічі у форматі Рамштайн. Мета яких - обговорення, синхронізація і прискорення надання військової допомоги, зброї та спорядження Україні. «На якому ґрунті зріс феномен «путінізму» та «рашизму», удобрений міжнародною поблажливістю та потуранням? Чи можна запобігти подібній загрозі в майбутньому і як цьому дати раду зараз? Ось чому на нинішньому етапі колосальну роль відіграє вітчизняна дипломатія, яка від 24 лютого набула нової якості. Наша дипломатія перестала бути сором’язливою. Нині українські дипломати б’ються словом, аргументами та інтелектом: переконують, доводять, знаходять спільників. Однак наш основний колективний дипломат – це Збройні Сили України…».
Після завершення презентації студенти мали змогу поставити Борисові Івановичу цікаві запитання. Зокрема, запитували про ставлення до безпекових питань ООН, цікавилися кейсом засобів, які він застосовував у своій діяльності, перебуваючи на посаді посла; що надихало в роботі долати всі перепетії і негаразди, успішно відстоювати інтереси держави на міжнародній арені.
Надзвичайно важливе і актуальне питання прозвучало від студентів наприкінці заходу - чи можна призначати на посаду посла людину без досвіду роботи і фахової освіти, що зараз, на превеликий жаль, ми спостерігаємо дуже часто. На що Борис Іванович влучно відповів словами з формули «Трьох «п»» Геннадія Удовенка, ім'я якого носить Дипломатична академія, - «професіоналізм, патріотизм, порядність». Це кредо для всіх українських дипломатів і його повинні пам’ятати майбутні дипломати.
Тетяна Кичкирук,
доцент кафедри філософії та міжнародної комунікації