6 грудня - День святого Миколая
Святий отче, Миколай,
Нашу хату не минай.
Подаруй мені потіху
І торбину, повну сміху,
І здоров’я для родини,
Красну долю для Вкраїни.
Святий Миколаю,
Я тебе благаю,
Пошли щастя й світлу долю
Козацькому краю.
Починаючи з 2023 р., Україна святкує День святого Миколая 6 грудня. Це пов’язано із переходом багатьох громад Православної церкви України (ПЦУ) та Української греко-католицької церкви (УГКЦ) на григоріанський календар або «новий стиль».
Чому дата змінилася в Україні?
Зміна дати пов’язана із прагненням синхронізувати українські церковні свята із загальнохристиянськими та віддалитися від російської церковної традиції, яка використовує юліанський календар.
Як радянська влада знищила традиції святкування та як відзначають День святого Миколая зараз.
За часів Радянського Союзу замість образу святого Миколая влада намагалася насадити українцям антирелігійного Діда Мороза. Від старих традицій святкування відмовились через антирелігійну політику Радянського Союзу. Постать святого Миколая активно намагались замінити Дідом Морозом. Під забороною було навіть дарування подарунків дітям у цей день. Якщо ж заборону порушити, людину могли, зокрема, виключити з лав Комуністичної партії.
Ми жили традиціями російської православної церкви, бо вона була єдина на весь Радянський Союз. І тому ми святкували 19 грудня. Після здобуття незалежності в Україні поступово почали повертатися традиції минулих років. Зокрема, до діток знову почав приходити святий Миколай
Така тенденція також сприяє зближенню із європейською культурою та святковими традиціями. Адже в більшості європейських католицьких країн День святого Миколая святкують саме 6 грудня. Саме цього дня, за переказами, помер святитель Миколай Чудотворець, відомий своїми добрими справами та допомогою нужденним
Для вірян мало що змінилося, але з погляду життєвої практики це досить логічна і гарна історія. Бо свято Миколая буде 6 грудня, а Різдво – 25 грудня. Піст тепер не припадає на святого Нового Року.
Чому Миколай – святий?
Святий Миколай у сучасній культурі став святковим персонажем, добрим чарівником, якого ототожнюють з образом християнського святого Миколая Чудотворця.
За історичними переказами, Миколай Мирлікійський народився між 270 та 286 рр. у місті Патарі на півострові Лікія, який є територією сучасної Туреччини. Був єпископом, здійснив паломництво до Єгипту та Святої Землі. За часів гонінь за християнами зазнав катувань з боку римського імператора, сидів у в’язниці, але згодом був звільнений, коли до влади прийшов інший імператор.
Вперше вшановувати пам’ять Cвятого Миколая почали приблизно в VI ст. Тоді його тіло було перевезене італійськими купцями з Мири до Барі. Тут його мощі зберігаються й в наші дні.
Саме на основі образу Миколая Чудотворця в багатьох країнах світу з’явився персонаж святий Миколай. В англомовних країнах, зокрема, в США, Великій Британії тощо, його називають Санта Клаус. Тут він приходить до дітей в ніч проти 25 грудня, тобто на Різдво.
Кому допомагав святий Миколай
За легендами, Миколай був єдиним сином заможної родини, однак виріс і став аскетичною та щедрою людиною. Незабаром після того, як хлопець досяг повноліття, його батьки загинули. І він витратив увесь свій спадок на допомогу іншим людям, приносячи час від часу до будинків бідняків їжу, теплі речі, іграшки тощо.
Існує популярна історія, яка розповідає, як святий допоміг трьом сестрам. Через їхню бідність ніхто не хотів брати їх за дружин. Тому Миколай вирішив підкинути вночі їм до будинку три мішечки з золотом. Вони потрапили до шкарпеток, які сушилися над каміном. Так з’явилася європейська традиція залишати подарунки в шкарпетках. За переказами, він також зцілював хворих, визволяв полонених, допомагав невинним. Саме тому християнська Церква й канонізувала Миколая Чудотворця.
Традиції святого Миколая
· Святий Миколай вважається покровителем дітей, мандрівників, моряків і бідних. У цей день віряни моляться до святого, просячи його про допомогу, здоров’я та захист. Зокрема віряни беруть участь у святковій літургії в церкві. На богослужінні розповідають про життя та добрі справи святого.
· Також у цей день не можна було позичати гроші, або ж відмовляти в милостині та допомозі.
· Обов’язково треба було віддати усі борги, які були накопичені. Також в цей день не можна було позичати гроші. І через те, що це святковий релігійний день – не можна було виконувати різноманітну хатню роботу.
В Україні святого Миколая заведено вважати перш за все заступником дітей. Тому, традиційно, на свято дітям дарували новий одяг та символічне печиво – миколайчиків.
Найпопулярніша традиція – це залишати подарунки дітям під подушкою чи в чобітку.
· Існує звичай писати листи святому, в яких просити бажаних речей та перераховувати свої добрі справи за рік. За легендою, слухняним діткам Миколай приносить саме подарунки, а неслухняним кладе під подушку різочку.
· День святого Миколая надихає людей допомагати нужденним, організовувати благодійні заходи, дарувати радість навколишнім. Найчастіше подарунками є солодощі, фрукти, іграшки або символічні дрібнички.
· У багатьох родинах свято Миколая є початком святкового настрою перед Різдвом. Прикрашають домівки, ставлять ялинку, печуть пряники.
· Також у ніч з 5 на 6 грудня у церквах проводили вечірню службу, присвячену святому Миколаю. Після цієї служби господар міг освятити хату свяченою водою, для того, щоб Миколай приніс у цей дім достаток.
· В школах і дитсадках проходять святкові вистави, дітки співають пісень і розповідають вірші про це свято.
«Міцної статури, зростом 167 сантиметрів, смаглявий, з орлиним носом, високим чолом, карими очима та сивою борідкою – саме так виглядав священник Миколай Чудотворець згідно з дослідженням італійського професора Луїджі Мартіно. У 1953 р. він склав портрет святого після ретельного вивчення мощів.
Вітаємо з Днем святого Миколая!
У цей день бажаємо оптимістичного настрою і щирої віри в ЗСУ,
силу українського народу і перемогу добра над злом!
Тетяна ЧУМАК
вчений секретар музею історії НУБіП УКраїни