НАУКОВО-ПЕДАГОГІЧНІ ПРАЦІВНИКИ КАФЕДРИ ГІДРОБІОЛОГІЇ ТА ІХТІОЛОГІЇ НА НАУКОВОМУ СЕМІНАРІ: «СУЧАСНІ ПІДХОДИ ДО ОЦІНКИ ЕКОСИСТЕМ»
У рамках популяризації результатів наукових досліджень 28 листопада 2024 року Інститут гідробіології НАН України провів науковий семінар на тему: «Використання наукових розробок у запровадженні сучасних підходів щодо оцінки забруднення води та донних відкладів прісноводних екосистем».
На науковому семінарі заслухано наступні доповіді:
1. «Сучасні методичні підходи до оцінки токсичності та ідентифікації класу забруднюючих речовин, що потрапляють у водні об’єкти внаслідок воєнних дій» (Ігор КОНОВЕЦЬ, к.б.н., с.н.с.) – представлено інноваційні підходи до визначення токсичних речовин у водних екосистемах, що враховують вплив воєнних дій на довкілля.
2. «Симбіонти водяних тварин як біоіндикатори» (Володимир ЮРИШИНЕЦЬ, д.б.н., проф.) – обговорено роль симбіонтів водяних організмів як чутливих індикаторів змін стану екосистем та можливості їх застосування у моніторингу.
3. «Оцінка токсичності за пригніченням pоcту зелених мікроводоростей» (Тетяна ЛЕОНТЬЄВА, доктор філософії) – висвітлено підходи до визначення токсичності води на основі аналізу росту мікроводоростей, що дозволяє оцінити стан екосистем та визначити рівень їхнього забруднення.
До роботи семінару приєдналися більше 30 фахівців, зацікавлених у тематиці досліджень, які представляли 10 провідних наукових та освітніх установ. Серед них: Інститут гідробіології НАН України, Інститут біоколоїдної хімії імені Ф.Д. Овчаренка НАН України, Інститут біології Поморського університету в Слупську (Польща), Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Одеський національний університет імені І.І. Мечникова, Державний торговельно-економічний університет, Національний університет біоресурсів і природокористування України, Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова, Одеський національний технологічний університет, а також Інститут агроекології та природокористування НААН України.
Після низки запитань за темами доповідей у ході обговорення виступили: Володимир ГАНДЗЮРА (д.б.н. проф. кафедри екології та зоології ННЦ Інститут біології та медицини КНУ ім. Тараса Шевченка); Віталій ПРОКОПЕНКО (д.т.н., проф., директор Інституту біоколоїдної хімії імені Ф.Д. Овчаренка НАН України); Микола ОВЧАРЕНКО (др. хаб. професор Інституту біології Поморського університету у Слупську (Польща)); Володимир ЮРИШИНЕЦЬ (д.б.н., проф., заст. директора Інституту гідробіології НАН України).
За підсумками заходу було наголошено на важливості міждисциплінарного підходу до вивчення прісноводних екосистем, оскільки лише інтеграція різних наукових дисциплін дозволяє отримати комплексне розуміння функціонування цих екосистем та виявлення всіх аспектів їхнього стану. Спільна робота різних фахівців відкриває нові можливості для розробки ефективних методів моніторингу і оцінки водних ресурсів.
Особливу увагу було приділено необхідності поглибленої співпраці між науковими установами, як на національному, так і на міжнародному рівні, що дозволяє обмінюватися досвідом, обговорювати новітні наукові розробки та об’єднувати ресурси для вирішення спільних завдань. Таке партнерство сприяє впровадженню нових технологій, розробці методик, а також розширенню досліджень у важливих сферах, таких як оцінка токсичності води, забруднення донних відкладів та інші екологічні питання, які потребують особливої уваги в умовах зміни клімату та антропогенного впливу.
Було підкреслено, що наукові результати повинні бути максимально інтегровані в практичну діяльність, щоб допомогти вирішити нагальні проблеми забруднення водних ресурсів, збереження біорізноманіття та відновлення екосистем. Важливим кроком є також активне впровадження результатів досліджень у політику та управління водними ресурсами, що сприятиме сталому розвитку водних екосистем та поліпшенню екологічного стану на всіх рівнях.
Викладачі кафедри гідробіології та іхтіології, факультету тваринництва та водних біоресурсів НУБіП України щиро вдячні організаторам та учасникам наукового семінару за плідну співпрацю та обмін цінними ідеями. Такий захід став важливою платформою для обговорення новітніх підходів до оцінки стану водних екосистем і сприяв розвитку наукового потенціалу в цій галузі. Ми високо цінуємо можливість долучитися до обговорень та спільної роботи над вирішенням важливих екологічних проблем, і сподіваємось на подальшу співпрацю та нові наукові досягнення.
Безмежно вдячні Збройним Силам України за можливість працювати в умовах, коли їхній героїзм і самовідданість забезпечують безпеку і стабільність нашої країни. Завдяки їхній мужності та відвазі ми можемо продовжувати наукову та освітню діяльність, сприяючи розвитку та впровадженню нових знань для майбутнього України. Ваша відвага і боротьба надихають нас на подальші досягнення.
Доктор біологічних наук, завідувач кафедри
гідробіології та іхтіології Наталія РУДИК-ЛЕУСЬКА,
доктор філософії, доцент Аліна МАКАРЕНКО