Екскурсія до Кловського палацу студентів 1 курсу юридичного факультету
Нещодавно студенти 1 групи 1 курсу разом з доцентом кафедри теорії та історії держави та права Іриною Андрушко, за участі куратора групи Тараса Панталієнка, відвідали Кловський Палац, де зараз розташований Верховний Суд. Кловський палац був збудований у 1744 році в стилі Людовіка XIV (рококо) у два поверхи з округлими виступами, дугоподібними фронтонами, витонченими накладними планками та перекриттями. До 1978 року він належав Лаврі, згодом споруду відібрали у власність держави, яка передала його у 1811 для потреб гімназії. У 1857 році палац згорів, втративши оздоблення інтер’єрів, згодом відбудований вже у спрощених формах.
Будівля Кловського палацу неодноразово змінювала свій зовнішній вигляд та внутрішнє наповнення. За час існування у Кловському палаці працювали різні установи. Спершу — друкарня Києво-Печерської лаври, потім — військовий шпиталь, протягом 1811–1856 рр. — перша чоловіча гімназія.
У 1856 році в ньому розмістилося Перше жіноче єпархіальне училище. Наприкінці ХІХ — початку XX століття палац надбудували на один поверх, змінивши повністю внутрішнє планування приміщень.
Під час революційних подій 1917-1920-х років, будівля була істотно пошкоджена. У радянський час пам’ятку використовували для потреб інституту силікатної промисловості. Згодом тут працювали музей Великої Вітчизняної війни, а до 2003 року — музей історії Києва.
На початку XXI століття історичну будівлю передають Верховному Суду України. У 2004-2009 роках була проведена реставрація будівлі, з відновленням інтер’єрів. У Кловському палаці розміщені як адміністративні приміщення Верховного Суду, так і музей, де зберігаються різні пам’ятки, наприклад, молитва судді, суддівські мантії та подарунки іноземних гостей Верховного Суду.
«На жаль, оригінальні інтер’єри Кловського палацу були давно втрачені, у зв’язку з тим, що в різні епохи в ньому розміщувалися різні інституції та установи, окрім того, споруда неодноразово зазнавала істотних руйнувань через пожежі та війни, археологічні розкопки й ще багато чого іншого, що відбувалося тут впродовж майже 270 років історії…», — розповідає гід Верховного Суду, який зараз розміщений в Кловському палаці.
За словами гіда Ірини Борисівни Іванченко, те, що сьогодні можна побачити в Будівлі є історичною реконструкцією палацу з урахуванням особливостей функції Палацу Правосуддя, який нині розміщується в цих стінах.
Дякуємо гіду Ірині Борисівні Іванченко за цікаву екскурсію по Палацу Правосуддя.
Ірина Андрушко
доцент кафедри теорії та історії держави і права