22 листопада 2024 року
Наближається до завершення навчання студентів-магістрантів економічного факультету, заключним етапом якого є захист магістерських кваліфікаційних робіт. Ще одним кроком до його завершення є постерна презентація результатів виконання магістерських кваліфікаційних робіт, яка відбулася 21 листопада 2024 року. Такий захід є гарною нагодою для майбутніх фахівців попрактикуватися змістовно представляти результати власних досліджень та, відповідно, отримати конструктивні зауваження, що в подальшому допоможе здобувачам при захисті магістерських кваліфікаційних робіт.
Здобувачі другого (магістерського) рівня вищої освіти спеціальності 071 «Облік і оподаткування» освітньо-професійної програми «Облік і аудит» зробили постерну презентацію магістерських кваліфікаційних робіт.
Наукові напрацювання магістрів оцінювали відразу дві комісії: кафедри обліку та оподаткування і кафедри статистики та економічного аналізу.

Згідно затвердженого графіку 23 здобувача магістратури денної форми навчання змістовно доповідали про виконані магістерські дослідження, їх апробацію в практичній діяльності, обговорювали отримані висновки та пропозиції щодо удосконалення обліково-аналітичних тем з викладачами та колегами.
На постерній презентації були присутні: завідувач кафедри обліку та оподаткування, к.е.н., доцент Володимир Литвиненко, гарант ОП, к.е.н., доцент Тамара Гуренко, завідувач кафедри статистики та економічного аналізу Андрій Музиченко, заступник начальника навчального відділу з магістерських програм к.е.н., доцент Олена Колеснікова, д.е.н., професор кафедри обліку та оподаткування Любов Гуцаленко, к.е.н., доценти кафедри Світлана Дерев`янко, Наталія Кузик, Людмила Мельянкова, Тетяна Слєсар, Катерина Шевчук, Любов Миськів, д.е.н., професор кафедри статистики та економічного аналізу Інна Лазаришина та доценти кафедри Анатолій Шиш, Тетяна Куць, Михайло Гузь.

Постерна презентація магістерських кваліфікаційних робіт мала дискусійний характер, де здобувачі вищої освіти разом з членами комісії та науковими керівниками обговорили актуальні питання обліку, аудиту, контролю, аналізу та оподаткування. Обрані магістрами теми були цікаві та актуальні на сучасному етапі.
Захід дав можливість здобувачам вищої освіти здійснити обмін досвідом з виконання науково-дослідних робіт, підвищити свій науковий рівень фахового спрямування, вести публічні дискусії.
Одним з ключових аспектів бухгалтерської роботи є оплата праці, оскільки вона потребує уважного та детального розрахунку. Нараховані суми оплати потрібно пояснювати не лише керівництву, але й всім працівникам. Тому були розглянуті і теоретичні основи обліку та внутрішнього контролю розрахунків за виплатами працівникам підприємства в умовах законодавчих новацій.
У магістерських кваліфікаційних роботах і відповідно й у презентаційному матеріалі висвітлено науковий підхід щодо економічної сутності обліку, аналізу та внутрішнього контролю розрахунків за єдиним соціальним внеском та огляд нормативно-правової бази, зокрема зміни до правил оподаткування в Україні ЄСВ у зв’язку з воєнним станом.
Сучасна економіка потребує використання потенційних можливостей фінансового ринку країни, які є важливими важелями її розвитку. Значну частину фінансової системи країни складають небанківські фінансові установи. Аудит слугує надійним способом підтвердження даних фінансової звітності та є одним із важливих видів послуг. Від організації проведення оцінки фінансового стану залежить функціонування небанківських фінансових установ. Тому був представлений цікавий матеріал і комісія прослухала конструктивну доповідь на тему «Організаційно-методичне забезпечення внутрішнього аудиту діяльності фінансових небанківських установ» з цікавими прикладами та пропозиціями.

В умовах воєнного стану та фінансової нестабільності діюча система фінансового та управлінського обліку розрахунків з постачальниками та підрядниками не повністю відповідає вимогам прискорення грошового обігу і зміцнення фінансового стану підприємства, що веде до нестабільності у постачанні основними матеріальними ресурсами, необхідними для виробництва. Ця проблема була оговорена по темі «Методика та організація обліку і аудиту розрахунків з постачальниками в умовах фінансової нестабільності».
Досить було жваве обговорення щодо обґрунтування теоретичних положень та розробки практичних рекомендацій з удосконалення облікового забезпечення операцій з електронними коштами, їх організацією і методикою обліку.
Також здобувачами було обрано і об’єкт дослідження, яким є господарські операції з формування фінансових результатів в системі бухгалтерського обліку та економічного аналізу, які утворюються за умов дії ризику. Розкриті сутнісні характеристики ризик-орієнтованого управління та їх вплив на організацію та методику обліку і внутрішнього контролю фінансових результатів.
Будь-яке підприємство постійно здійснює неймовірно велику кількість операцій зі своїми контрагентами, бюджетом, працівниками, власниками. Отже, здобувачами розкриті важливі питання ведення обліку та здійснення внутрішнього контролю безготівкових розрахунків в умовах застосування комп’ютерних технологій.
Предметом дискусійного обговорення також стали питання обліку, аналізу і внутрішнього контролю основних засобів, запасів, дебіторської та кредиторської заборгованостей, доходів, витрат, фінансових результатів; оцінки об’єктів обліку в умовах законодавчих новацій; процесів виробництва продукції сільського господарства; обліково-аналітичне забезпечення управління розрахунків та багато інших. Не залишались й поза увагою питання трансформації національного обліку до міжнародних стандартів, яка ще й досі триває, а також законодавчих зміни у сфері обліку, оподаткування, аудиту в умовах воєнного стану.
Варто відмітити, що більшість досліджень виконані магістрами на матеріалах суб’єктів господарювання, де вони проходили виробничу практику та працюють за сумісництвом на посадах бухгалтерів (молодших і провідних), асистентів аудиторів, спеціалістів по документообігу.
За результатами роботи комісій було обрано кращі захисти результатів постерних презентацій за даними магістерських досліджень, зокрема:
1 місце: Анастасія Натяжко;
2 місце: Аделіна Кошіль та Анастасія Ліскович;
3 місце: Віталій Костиляну, Олександра Кривоніс, Володимир Приймак.
Усі здобувачі представили гарні і змістовні презентації. Відповідно, члени комісії відзначили найкращі матеріали таких магістрів:
Юрія Моторного
Діани Матвійчук
Олексія Митника
Аделіни Кошіль
Анастасії Ліскович
Володимира Приймака
Олега Мироненка
Здобувачі другого (магістерського) рівня вищої освіти намагались продемонструвати набуття ними фахових компетентностей щодо володіння категорійно-понятійним та аналітично-дослідницьким апаратом, вмінь обґрунтовувати результати дослідження, формулювати авторські висновки і пропозиції.