Обговорення проєктів освітніх програм спеціальності 071 «Облік і оподаткування» проєктними групами та НПП кафедри обліку та оподаткування

24 листопада 2024 року
18 листопада 2024 року відбулося обговоренню проєктів освітньо-професійних програм «Облік і аудит» першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти спеціальності 071 «Облік і оподаткування». Засідання проходило за участю членів проєктних груп та викладачів, безпосередньо задіяних у викладанні дисциплін за даними програмами.

Тамара Гуренко, гарант ОП «Облік і аудит» другого (магістерського) рівня вищої освіти, зазначила, що ОП орієнтована на підготовку фахівців, які мають володіти знаннями інноваційних методів, методик і технологій організації обліку, аудиту, контролю, аналізу та оподаткування для виконання організаційно-управлінської, обліково-аналітичної та контрольно-експертної діяльності суб’єктів господарювання. Освітньо-професійна програма «Облік і аудит» сформована з акцентом на опанування професійних дисциплін, що формують фахові компетенції, необхідні здобувачам вищої освіти для зайняття посад бухгалтера, аудитора, зокрема в аграрному бізнесі та інших сферах діяльності.
Тамара Олексіївна наголосила, що випускники ОП «Облік і аудит» мають високий професійний рівень для роботи у підприємствах приватного сектору, в державних установах та ін.

Освітня програма включає важливі і необхідні нормативні дисципліни, які забезпечують отримання високого рівня знань з організації та методики обліку в управлінні підприємств агробізнесу, податкового менеджменту, обліку і фінансової звітності за міжнародними стандартами, стратегічного аналізу в управлінні підприємств агробізнесу, державного фінансового контролю.
Вибіркова складова дозволяє розширити і поглибити рівень знань з Е-документообігу і звітності, судово-економічної експертизи, публічних закупівель, професійної етики та незалежності бухгалтера і аудитора, бізнес-соціального аналізу, стратегічного управлінського обліку та ін.

Члени проєктної групи ОП «Облік і аудит» другого (магістерського) рівня вищої освіти відмітили, що поглиблення знань ділової іноземної мови і практики використання спеціалізованого програмного забезпечення нині є основними вимогами роботодавців до персоналу з обліку і аудиту, тому дана програма забезпечена дисциплінами «Ділова іноземна мова» та «Облікове забезпечення управління підприємством у ERP-системі».

Любов Гуцаленко, професор кафедри обліку та оподаткування, зазначила про важливість розгляду в окремих темах дисципліни «Організація і методика обліку в управління підприємств агробізнесу» питання з точки зору підходів до побудови моделі організації бухгалтерського обліку в умовах невизначеності та ризиків, оскільки неврахування умов невизначеності та ризиків в якості джерел формування прибутку, факторів приросту (зменшення) інвестиційних ресурсів, зростання (зменшення) ринкової вартості активів в сучасних умовах господарювання призводить до зниження якості облікової інформації. Одним із вагомих напрямів підвищення корисності облікової інформації, а відповідно і її якості є побудова моделі організації бухгалтерського обліку адекватної економічним реаліям та умовам господарювання.

Наталія Кузик, доцент кафедри обліку та оподаткування, звернула увагу на розкриття такого питання, як бухгалтерський облік сталого розвитку, як новий засіб обліково-аналітичного забезпечення. Це досить складний виклик розвитку бухгалтерського обліку і економіки з поєднанням економічних, екологічних і соціальних результатів, а також сформованих, усталених принципів бухгалтерського обліку й фінансової звітності та забезпечення їх достовірності. Дослідження і розкриття концепції обліку сталого розвитку на основі позитивної та нормативної теорій бухгалтерського обліку можуть сприяти стандартизації та уніфікації фінансової звітності про результати діяльності підприємства в контексті сталого розвитку. Дане питання запропоновано розкрити в деяких темах дисциплін «Організація і методика обліку в управління підприємств агробізнесу», «Облік і фінансова звітність за міжнародними стандартами».

Аделіна Кошіль, здобувач другого (магістерського) рівня вищої освіти другого року навчання зазначила, що провчившись півтора року на ОП «Облік і аудит», програма структурно й логічно побудована, перелік і обсяг обов’язкових компонентів сприяє наданню системних та якісних професійних знань, вмінь та навичок, забезпечує набуття здобувачами вищої освіти необхідних знань компетентностей зі спеціальності «Облік і оподаткування».

Під час зустріч було також проведено комплексний аналіз структури діючої ОП «Облік і аудит» першого (бакалаврського) рівня вищої освіти. Гарант Наталія Кузик акцентувала увагу на тому, що останніх три роки особлива увага приділялась оновленню переліку та змісту освітніх компонент ОП відповідно до вимог часу та пропозицій стейкхолдерів (роботодавців, здобувачів, представників академічної спільноти, які долучались до обговорення та рецензування ОП). Вчергове проведено комплексний аналіз складу та обсягу обов’язкових і вибіркових компонентів, відповідності змісту програми сучасним вимогам ринку праці та науковим досягненням, ефективності реалізації програми в контексті досягнення запланованих результатів навчання.

Член проєектної групи, здобувачка Оксана Івченко, на основі власного досвіду поєднання навчання за денною формою здобуття вищої освіти і роботи за фахом відмітила, що вивчення обов’язкових компонентів циклу спеціальної (фахової) підготовки та вибіркових компонентів із переліку вільного вибору за уподобаннями здобувачів спрямовано на сприяння їм і здатність до працевлаштування за обраним фахом. Здобувачка акцентувала увагу на тому, що перевагою при формуванні індивідуальної освітньої траєкторії є можливість вибору вибіркових компонентів для фахової спеціалізації з цілого переліку, а не блоками, як це було раніше.

Гарант ОП Наталія Кузик додала, що зміст вибіркових дисциплін оновлюється з урахуванням: сучасних наукових розробок в галузі управління та адміністрування; змін у ринковому середовищі України; інтересів працедавців і потреб ринку праці та з урахуванням зворотного зв’язку всіх стейкхолдерів освітнього процесу.

На засіданні проєктною групою дискусійно обговорили необхідність уточнення змісту силабусу і робочої програми вибіркової компоненти «Облік і оподаткування зовнішньоекономічної діяльності», зокрема через виокремлення додаткового модуля «Трансферне ціноутворення».

Обговорили також зміст обов’язкової компоненти «Звітність підприємств» й вказали на необхідність розширення обсягу годин для виділення окремого модуля, що передбачатиме вивчення особливостей формування нефінансової звітності, як інструменту соціально-відповідального бізнесу.

19 листопада проєкти освітньо-професійних програм «Облік і аудит» першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти спеціальності 071 «Облік і оподаткування» також були представлені для розширеного обговорення на засіданні кафедри обліку та оподаткування. Учасники обговорення висловили свої враження щодо якості реалізації освітньої діяльності за ОПП та підтримали запропоновані пропозиції. Дискусія була цікавою та конструктивною.

Науково-педагогічні працівники кафедри одноголосно підтримали пропозицію щодо залучення до освітнього процесу більше фахівців-практиків, шляхом проведення гостьових лекцій з різних дисциплін.

Підсумки обговорення підвели гаранти ОП Наталія Кузик та Тамара Гуренко, які рекомендували групам забезпечення освітньо-професійних програм першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти прийняти до уваги і врахувати пропозиції.


Тамара ГУРЕНКО,
гарант ОП «Облік і аудит»
другого (магістерського) рівня вищої освіти

Наталія КУЗИК,
гарант ОП «Облік і аудит»
першого (бакалаврського) рівня вищої освіти

Регіональні навчальні заклади (синій)Набір на навчання (синій)_2015Захисти дисертацій

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook