Людиноцентричність у фокусі: відкрита лекція професора Наталії Гречаник про згуртованість колективу в освіті
15 листопада 2024 року відбулася відкрита лекція доктора педагогічних наук, професора кафедри управління та освітніх технологій Наталії Гречаник для магістрантів гуманітарно-педагогічного факультету першого року навчання спеціальності 073 «Менеджмент», які навчаються на ОПП та ОНП «Управління закладом освіти». Присутніми на занятті були здобувачі (Олександр Биков, Владислав Бондаренко, Віктор Голуб, Богдан Змачинський, В’ячеслав Рубан, Дмитро Степаненко, Анна Сергієнко, Олександр Стекцов, Олександр Циганчук) та викладачі кафедри (професор Сергій Кубіцький, доцент Василь Базелюк, асистент Оксана Опанасенко, старший викладач Сергій Михнюк, професор Ірина Шумілова).
Заняття було проведено в межах викладання нормативного освітнього компонента «Кадровий менеджмент», а тема лекції дала змогу всім присутнім сфокусуватись на людиноцентричному характері процесу управління персоналом в сучасному закладі освіти.
Запропонована тема заняття «Формування колективу, його згуртованість та соціальний розвиток» дозволила висвітлити такі питання: утворення та розвиток колективу; спільне та відмінне команди і колективу; ознаки, види, стадії розвитку трудового колективу; типи структури трудового колективу та їх характеристики; напрями та механізми соціального розвитку трудового колективу; інструменти соціального партнерства трудового колективу; зміст та укладання колективного договору і трудової угоди.
На етапах інтерактиву тримали слово студенти, думки яких були суголосні стосовно згуртованості трудового колективу, що характеризується його привабливістю для кожного працівника, бажанням залишатися і розвиватись у взаємодії, а також високим рівнем співробітництва і групових комунікацій на основі взаємоповаги, довіри, підтримки та обміну досвідом. Підсумовуючим стало колективне твердження, що в цілому, процес згуртування колективу спрямований на розвиток відносин між працівниками, а його мета - продуктивна організація робочого часу в межах спільної професійної діяльності.
Також було приділено увагу соціальному розвитку колективу як поліаспектному поняттю, яке охоплює низку показників, що характеризують умови, характер і зміст праці; структуру колективу; стимули до праці; задоволення соціально-побутових, фізичних і духовних потреб працівників, морально-психологічний клімат в колективі, соціальну активність тощо.
В перебігу рефлексивного етапу заняття магістранти виконали тестові завдання та дали авторські визначення базовим поняттям, відповідаючи на питання: Що таке колектив закладу освіти? Що таке педагогічний колектив?
Отже, в процесі вивчення ОК «Кадровий менеджмент», ми охоплюємо не тільки формування ключових ЗК і СК здобувачів, задекларованих в програмах, а й ретельно готуємось до планових акредитацій ОП, які очікує колектив нашої кафедри.
Дякуємо магістрантам і колегам за активну та живу дискусію й критичне осмислення реалій і перспектив. Дякуємо ЗСУ за можливість жити, навчатись і працювати! Далі буде!
Наталія Гречаник,
професор кафедри управління та освітніх технологій