Відкриття Тижня філософії: науково-практичний семінар «Мистецтво бути оратором» – шлях до майстерності слова
Поетами народжуються, ораторами стають
Цицерон
Починаючи з 2002 року, за регламентом ЮНЕСКО (UNESCO General Conference) відзначався Міжнаро́дний день філосо́фії. У 2005 році на 33-ій сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО він отримав назву «Всесвітній день філософії». Цей день відзначається більш ніж у 70-ти країнах-членах ЮНЕСКО по всьому світу. В Україні він відзначається з 2006 року. Сенс святкування Міжнародного Дня філософа полягає в тому, щоб знайти спільну платформу обговорення глобальних соціо-культурних перетворень, які відбуваються зараз, долучити людей до філософської спадщини, привідкрити сферу повсякденного мислення для нових ідей і стимулювати публічні дебати мислителів і громадянського суспільства з приводу викликів, що постають перед соціумом сьогодні.
З понеділка, 11 листопада 2024 року, кафедра філософії та міжнародної комунікації НУБіП України проводить «Тиждень філософії», присвячений відзначенню Всесвітнього дня філософії. І розпочали ми його з проведення науково-практичного семінару «Мистецтво бути оратором».
Захід розпочався з вітальних слів декана гуманітарно-педагогічного факультету Інни Савицької та завідувачки кафедри філософії та міжнародної комунікації Валентини Культенко. Інна Савицька наголосили на важливості філософії як основи для розуміння себе та світу, а також на ролі, яку вона відіграє у формуванні критичного мислення й духовного розвитку людини. Крім того, було підкреслено значення навичок ефективного спілкування, які сьогодні є необхідними не лише для професійного успіху, але й для особистісного зростання. Уміння чітко висловлювати свої думки, переконливо аргументувати позицію і взаємодіяти з аудиторією є ключовими аспектами кар’єрного та індивідуального розвитку.
Протягом науково-практичного семінару «Мистецтво бути оратором» асистент кафедри філософії та міжнародної комунікації Вікторія Шеховцова-Бурянова детально ознайомила учасників із ключовими аспектами успішного публічного виступу.
Вікторія Шеховцова-Бурянова акцентувала увагу учасників на основних елементах успішного виступу:
- Принципи ефективного публічного виступу – важливі поради для структурування та організації промови.
- Підготовка до промови – як зробити її змістовною та логічною.
- Техніка мовлення – інструменти для того, щоб голос звучав переконливо та чітко.
- Взаємодія з аудиторією – вміння підтримувати контакт та емоційний зв’язок.
- Жестикуляція та стиль – важливі нюанси невербального спілкування, що допомагають підсилити сенс сказаного.
Учасники семінару «Мистецтво бути оратором» відпрацьовували різноманітні техніки публічного виступу, такі як управління голосом, темпом і інтонацією, а також вчилися правильно використовувати жести і мову тіла для посилення своїх слів. Велика увага приділялася технікам встановлення контакту з аудиторією: учасники тренувалися підтримувати зоровий контакт, виражати емоції та зацікавлення, а також вміло відповідати на запитання, які можуть виникнути у слухачів.
Також для закріплення матеріалу було організовано гру «Правда чи ні», яка допомогла в інтерактивному форматі перевірити засвоєну інформацію та додала заходу невимушеності та динамічності.
Безліч мислителів стверджували, що суть філософії полягає в подиві. І справді, філософія народжується з природного прагнення людства цікавитися собою і світом, у якому ми живемо. Як рефлексія любові до мудрості, філософія вчить нас мислити про думки, досліджувати фундаментальні істини та будувати власні висновки. Протягом століть у різних культурах філософія народжувала концепції, ідеї та праці з обгрунтованого аналізу, і закладала основу критичного, незалежного і творчого мислення.
Науково-практичний семінар «Мистецтво бути оратором» став важливим стартом «Тижня філософії», допомагаючи учасникам усвідомити роль філософії в повсякденному житті, розвинути навички комунікації та самовираження, що є важливими як у навчанні, так і в професійному середовищі.
Вікторія Шеховцова-Бурянова,
асистент кафедри філософії та міжнародної комунікації