65 років кафедрі обліку та оподаткування: історія та перспективи
65 років кафедрі обліку та оподаткування: історія та перспективи
10 листопада 2024 року
2024 рік став ювілейним роком для кафедри обліку та оподаткування економічного факультету НУБіП України.
65 років тому розпочалася підготовка фахівців з бухгалтерського обліку. Багато це чи мало? Вочевидь, для діяльності кафедри – це той період, коли вже можна заявляти про досягнення в підготовці висококваліфікованих фахівців, які зробили значний внесок у розвиток обліку, оподаткування, аналізу та аудиту і економіки в цілому. За цей час на кафедрі не тільки підготовлено цілі покоління професіоналів, а й закладено потужний фундамент наукових шкіл, які продовжують розвиватися, інтегруючи найкращі здобутки і досягнення. Це 65-річний шлях, за який вибудовувалася нова стратегія, формувалися і продовжують продукуватися інноваційні цілі та завдання, фундаментом яких є історичні надбання, здобутки вчених –попередників, наших учителів. Справедливим буде зазначити, що це їхнє свято. А тому мова, в першу чергу, про них – тих, які стояли у початків формування бухгалтерської науки НУБіП України, тих, які навчали нас і через нас навчають нинішнє покоління.
Фундатором-організатором і першим завідувачем у 1959 році став доцент Сергій Микитович Рогаченко. Вченим було розроблено найкращий варіант плану рахунків бухгалтерського обліку для існуючих на той час колгоспів, який офіційно був прийнятим в Україні. Визначні віхи історії представлені діяльністю доктора економічних наук, професора Ігора Володимировича Малишева, науковий пошук якого був зосереджений на дослідженні проблем науково-теоретичного обґрунтування подвійного запису та інших методів бухгалтерського обліку.
Історичною постаттю і справжньою гордістю кафедри й довговічно залишатиметься професор Григорій Герасимович Кірейцев.
Його дослідження мали однодумців, серед яких Л.С. Шатковська, В.К. Савчук, В.П. Ярмоленко, О.Д. Гудзинський. Досить часто у такому складі вчені вели науковий пошук з вирішення проблем реформування, розвитку обліку і аудиту в Україні.
Глибинна сутність вченого Г.Г. Кірейцева проявляється через виявлення ним гносеологічної сутності та онтологічного змісту бухгалтерського обліку, його місії як «…суспільної науки та інтегрованої багатофункціональної господарської практики, як путівника людини в її прагненні перейти від інтуїтивного сприйняття оточуючого соціального, економічного та екологічного середовища до раціонального…». Його виступи на круглих столах, конференціях, публічних захистах дисертацій викликали захоплення у науковців своєю глибиною, чіткістю думок та непересічним вмінням переконливо аргументувати власну позицію, що сприяло зростанню його авторитету в науковій спільноті та надихало колег та аспірантів на нові дослідження, генерувати нові наукові ідеї, здійснювати пошук нестандартних підходів і поглиблення власних знань у сфері бухгалтерського обліку, контролі і оподаткуванні аграрних підприємств та підприємств різних галузей економіки. До сьогодні кафедра обліку і оподаткування НУБіП України в українській науковій спільноті асоціюється зі славетним ім'ям Григорія Кірейцева.
Будучи деканом економічного факультету Григорій Герасимович Кірейцев організовував і долучався особисто до культурно-виховних заходів, серед яких «Голосіїське кільце», яке знову відродилося і функціонує в Університеті.
Історія кафедри нерозривно пов’язана із іменем професора Леоніда Кіндратовича Сука. Ним розроблено Рекомендації з чекової форми контролю внутрігосподарського розрахунку, Рекомендації по застосуванню журнально-ордерної форми бухгалтерського обліку, Типові положення з планування, обліку і калькуляції собівартості продукції (робіт, послуг) сільськогосподарських підприємств; сформовано імітаційну обліково-аналітичну модель управління відтворенням довгострокових біологічних активів рослинництва; апробовано на практиці пропозиції щодо відображення та групування витрат з їх вирощування.
Впродовж багатьох років забезпечувала навчальний процес з підготовки, перепідготовки фахівців і підвищення кваліфікації керівників і спеціалістів АПК Людмила Шатковська. Різні покоління аудиторів до сьогодні використовують наукові праці Людмили Станіславівни, яка перебуваючи наразі на заслуженому відпочинку, продовжує натхненно працювати й публікувати наукові статті, видавати посібники.
Діяльність професора кафедри статистики та економічного аналізу Василя Савчука нерозривна із історичними епохами розвитку наукової діяльності кафедри обліку та оподаткування. Варто згадати, про те, що своє перше заняття професор провів саме для майбутніх бухгалтерів.
Тривалий період науково-педагогічної діяльності доктора економічних наук Євгенії Калюги пов'язаний із кафедрою обліку та оподаткування на посадах завідувачки кафедри й професорки. Її наукові і професійні інтереси пов’язані з теоретико-методологічними засадами обліку в державному секторі економіки, системою економічного контролю в Україні та напрямами її реформування. Високі трудові досягнення й професійна майстерність Є.В. Калюги підтверджені державними нагородами.
Кожна історична сторінка кафедри обліку та оподаткування виписувалась науковими здобутками, професійним досвідом, багаторічною плідною науково-педагогічною діяльністю, високим професіоналізмом та особистим внеском у розвиток національної освіти Михайла Парасія, Людмили Звонарьової, Анатолія Буленка, Івана Кононенка, Василя Ярмоленка, Олександра Береки, Михайла Клименка. Історія кафедри пов’язана з іменами Валерія Жука, Тетяни Камінської, Світлани Олійник, Інни Лазаришиної, Віктора Ярошинського, Петра Сука, Ольги Вербило, Світлани Тивончук, Наталії Венгерук, Ілони Мельниченко, Оксани Ганяйло, Наталії Савченко, Валентини Василишиної, Галини Германчук, Петра Сагановського, Олега Срібняка, Романа Овчарика, Наталії Коробової, Світлани Макоди, Андрія Деркача, Олександра Лишиленка, Юлії Рудченко, Віталія Гаврилюка, Олени Жовніренко, Лілії Ільків, Марії Рибки, Євгенії Сиводід, Олени Обмок, Ольги Мідяної, Світлани Гривцової та інших.
До історії кафедри увійшли імена відомих випускників, зокрема: Петра Саблука, Валерія Жука, Івана Пилипенка, Анатолія Герасимовича, Василя Дерія, Ірини Парасій-Вергуненко, Тетяни Боровкової, Володимира Метелиці, Бориса Мельничука, Ольги Будник та багато інших. Пишаємося здобутками і професійними досягненнями випускниками усіх років, з якими продовжуємо професійну комунікацію.
Надбанням кафедри стало налагодженого довгострокових партнерських стосунків із роботодавцями. Серед яких: компанія EBS (ТОВ «Емерджекс Аутсорсінг»), Forvis Mazars в Україні», аудиторська компанія «великої четвірки» – KPMG в Україні, міжнародна аудиторська компанія «HLB UKRAINE, ТОВ «Baker Tilly Ukraine», ТОВ «Пейпер Клауд Україна», ТОВ «РГ «Все про бухгалтерський облік», професійна організація «CIMA», ТОВ «М.Е.ДОК», ГО «Елеос Україна» та інші.
Загалом, усі здобутки та досвід вчених-попередників – це результати сьогодення. Найважливішими є наукові здобутки молодого студентського покоління. Щорічно пишаємося перемогами студентів в предметних олімпіадах з обліку і аудиту, управлінського обліку, в сфері інформаційних технологій IT-Universe, конкурсах наукових робіт, інтелектуальних та бізнес-іграх. Радіємо, що третьокурсники та четвертокурсники успішно поєднують навчання та роботу за фахом.
Символічно, що ювілейна дата заснування кафедри обліку та оподаткування практично співпадає із Міжнародним днем бухгалтера, який святкують 10 листопада. І в цей день кожен НПП кафедри на чолі з її завідувачем Володимиром Литвиненком згадує минуле, видатних науковців та події, що сформували наше кафедральне сьогодення. У майбутньому ставимо за мету ще більше зміцнювати свої позиції в освітніх ініціативах та наукових дослідженнях. В епоху викликів, які стоять перед Україною, докладатимемо усіх зусиль для підготовки фахівців-професіоналів нового покоління з повагою до праці та гордістю за обрану професію, за якою, як ми переконані, працюватимуть віддано, прославляючи рідний НУБіП України і рідну Україну!
У кожному віршовано рядку, автором якого є старший викладач Олег Криворот, віншуємо глибоку повагу усім, хто був і є в історії кафедри обліку та оподаткування. Висловлюємо подяку рідному університету, зокрема економічному факультету в особі декана Анатолія Діброви за підтримку різноманітних ініціатив в діяльності кафедри.
Щиро дякуємо ЗСУ за можливість жити, працювати, навчатися, мріяти про майбутнє, розвивати історичні надбання та традиції кафедри, економічного факультету та рідного університету.
Виклики нові та випробування,
Тривожний час єднає всіх людей
Кафедрі обліку та оподаткування,
Шістдесят п’ять! Прекрасний ювілей!
Багато зроблено, є що підсумувати,
В сумлінній праці пройдені роки,
Досягнення вагомі й результати,
І найцінніший скарб – випускники!
І бакалаври, і магістри з часом в ногу,
А аспіранти на порозі новизни,
Працює колектив на перемогу,
І мріє про закінчення війни!
І лекції цікаві й семінари,
В лабораторіях отримують знання,
Миттєво пролітають в НУБіП пари,
Аудиторії заповнені щодня!
Ми однодумці всі, немає вигорання,
Хоча і не проста нині пора,
Кафедрі обліку та оподаткування,
Шістдесят п’ять! Всім Миру і Добра!
Володимир ЛИТВИНЕНКО,
завідувач кафедри
обліку та оподаткування
Наталія КУЗИК,
доцентка кафедри