Спільними зусиллями до розвитку кролівництва: в Університеті відбувся Всеукраїнський Форум «Освітньо-наукові аспекти сучасного кролівництва в Україні»

6 листопада 2024 року
Забезпечення продовольчої безпеки, виробництво високоякісних харчових продуктів та цінної сировини для харчової та легкої промисловості, сприяння розвитку сільських територій є основними завданнями тваринництва в Україні. Надзвичайно перспективним напрямом, який здатний забезпечити населення, а особливо дітей, дієтичним м’ясом, що за хімічним складом і харчовою цінністю перевищує м’ясо інших видів сільськогосподарських тварин є кролівництво.
З метою обговорення актуальних проблем та перспектив подальшого розвитку кролівництва, питань практичної складової у підготовці фахівців, поширення знань з технології виробництва продуктів кролівництва в Національному університеті біоресурсів і природокористування України на базі факультету тваринництва та водних біоресурсів 29‒30 жовтня відбувся Всеукраїнський форум «Освітньо-наукові аспекти сучасного кролівництва в Україні». Захід був організований спільно з Науково-методичним центром вищої та фахової передвищої освіти, а партнерами форуму стали Черкаська дослідна станція біоресурсів НААН України, ТОВ ТД «БіоТестЛаб» та ТОВ «Ферма Кролікофф».
 
Участь у форумі взяли понад 120 осіб, серед яких науково-педагогічні працівники закладів вищої освіти України, вчені наукових установ, викладачі фахових коледжів, представники бізнесу, практики, здобувачі вищої освіти. Захід був проведений у змішаному форматі, що дало можливість залучили велику кількість учасників як очно, так і онлайн.
Перший день форуму проходив в очному форматі. Модератором заходу став декан факультету тваринництва та водних біоресурсів, кандидат ветеринарних наук, доцент Руслан Кононенко. Руслан Володимирович привітав учасників форуму, окреслив основні завдання заходу та побажав плідної роботи усім стейкхолдерам. З вітальним словом до учасників за дорученням ректора університету та ректорату звернувся начальник науково-дослідної частини НУБіП України, доктор с.-г. наук, професор Володимир Отченашко.
 
Директор Науково-методичного центру вищої та фахової передвищої освіти Тетяна Іщенко привітала усіх учасників форуму, акцентувала увагу на важливості проведення такого заходу, аргументувала значення кролівництва у забезпеченні населення цінним харчовим продуктом та побажала усім результативної співпраці.
З вітальним словом до учасників також звернувся Вадим Лихач, доктор с.-г. наук, професор завідувач кафедри технологій у птахівництві, свинарстві та вівчарстві, зазначивши, що кролівництво сьогодні є дуже перспективним напрямом діяльності та потребує подальшого розвитку, і проведення форуму, велика кількість зацікавлених учасників є тому підтвердженням.
Далі перейшли до доповідей. З новинками у вакцинопрофілактиці захворювань кролів, або як отримати стадо зі стійким імунітетом ознайомила консультант з кролівництва компанії БіоТестЛаб Анна Александрова.
Володимир Яровий, завідувач виробництвом ТОВ «Ферма Кролікофф», поділився досвідом організації і ведення діяльності сучасного підприємства з кролівництва, озвучив проблеми і недоліки які створилися в галузі.
Про принципи генетичної оцінки та системи підбору в тваринництві доповів Сергій Рубан, завідувач кафедри генетики, розведення та біотехнології тварин, доктор с.-г. наук, професор, член-кореспондент НААН України.
Кандидат с.-г. наук, доцент кафедри технології кормів, кормових добавок і годівлі тварин Білоцерківського національного аграрного університету Михайло Сломчинський ознайомив учасників форуму з результатами досліджень ефективності вирощування молодняку кролів за використання у комбікормах пробіотичних препаратів.
Важливі питання ветеринарного забезпечення кролівництва висвітлювали у своїх доповідях Людмила Корейба, кандидат ветеринарних наук, доцент кафедри ветеринарної хірургії і репродуктології Дніпровського державного аграрно-економічного університету (Моніторинг акушерсько-гінекологічної патології у кролиць каліфорнійської породи в умовах приватних господарств населення Дніпропетровської області), Оксана Шкромада, доктор ветеринарних наук, професор, завідувач кафедри акушерства та хірургії Сумського національного аграрного університету (Альтернативні заходи профілактики еймеріозу кролів) та Тетяна Фотіна, доктор ветеринарних наук, професор завідувач кафедри ветсанекспертизи, мікробіології, зоогігієни та безпеки і якості продуктів тваринництва Сумського національного аграрного університету (Особливості ветеринарно-санітарного інспектування продуктів забою кролів).
З цікавою доповіддю виступила доцент кафедри технологій у птахівництві, свинарстві та вівчарстві НУБіП України Руслана Уманець на тему «Травна система кролів: еволюційна досконалість».
Усі доповіді супроводжувались жвавими обговореннями, запитаннями, дискусіями, коментарями від практиків та науковців. Атмосфера заходу сприяла активній комунікації між учасниками.
З метою обміну досвідом, поширення практичних знань з кролівництва програмою форуму було передбачено проведення практичних майстер-класів. Перший провели науково-педагогічні працівники кафедри генетики, розведення та біотехнології тварин НУБіП України: старший викладач, доктор філософії Тарас Якубець та доцент, кандидат сільськогосподарських наук Микола Себа. Науковці продемонстрували методику взяття, оцінки та розбавлення сперми самців кролів, а також здійснили штучне осіменіння кролематки. В процесі проведення майстер-класу фахівці поділились практичним досвідом розведення, селекції та відтворення кролів.
Другий майстер-клас з вакцинації кролів провела Анна Александрова, звернувши увагу на основні правила і методи проведення цієї технологічної операції.
Завершився перший насичений день форуму екскурсією університетом та дискусією, обговоренням, в якій прийняли участь не лише учасники, а й запрошені гості та всі бажаючі з присутніх.
 
Другий день форуму проходив в онлайн-форматі. Розпочався він доповіді Ярослава Лесика, старшого наукового співробітника Черкаської дослідної станції біоресурсів НААН України, доктора ветеринарних наук, професора на тему «Сучасні методи зниження негативного впливу теплового стресу у промисловому кролівництві».
Ігор Лучин, доктор сільськогосподарських наук, старший науковий співробітник Черкаської дослідної станції біоресурсів НААН України акцентував увагу на застосуванні сучасних технологій виробництва продукції кролівництва і зазначив про важливість розвитку галузі і всебічної її підтримки.
Фахівець з цифровізації моніторингу в галузі кролівництва, старший науковий співробітник Черкаської дослідної станції біоресурсів НААН України, кандидат с.-г. наук, Євген Шевченко ознайомив присутніх зі своєю розробкою, а саме з програмним комплексом АСПОК (Автоматизована система племінного обліку кролів). Розповів про її структуру та особливості.
Фіналізував день Віктор Бойко, викладач Липковського аграрного коледжу з темою «Методи і ефективність профілактики вірусної геморагічної хвороби кролів в країнах Європи».
Наприкінці форуму кожен бажаючий мав можливість виступити в обговоренні доповідей, поділитись своїми думками, враженнями і побажаннями стосовно проведеного заходу.
Проведений захід став черговим важливим кроком для відновлення кролівництва в Україні та окреслив напрямки для подальших досліджень з метою розвитку цього перспективного напряму тваринництва. Під час обговорень учасники піднімали питання щодо проведення заходів за окремими напрямками тваринництва, розробки електронних освітніх ресурсів тощо. Активні, дискусії, запитання та доповнення учасників форуму продемонстрували готовність наукової спільноти та практиків співпрацювати для вирішення актуальних проблем кролівництва, що є критично важливим для економіки України в умовах сучасних військових викликів. Після завершення форуму учасники отримали сертифікати про участь.
 
Від щирого серця дякуємо Збройним Силам України, які щоденно боронять нашу землю, даючи нам змогу жити, працювати, навчатись, здобувати нові знання та рухатись вперед! Низький Вам уклін!
Слава Україні!
 
Руслана Уманець,
доцент кафедри технологій у
 птахівництві, свинарстві та вівчарстві
 
Тарас Якубець,
старший викладач кафедри генетики,

розведення та біотехнології тварин 


Набір на навчання (синій)_2015Регіональні навчальні заклади (синій)Захисти дисертацій

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook