ВИЇЗНЕ ЗАНЯТТЯ ІЗ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОЇ ФІТОПАТОЛОГІЇ НА БАЗІ ВП НУБіП УКРАЇНИ «ВЕЛИКОСНІТИНСЬКЕ НАВЧАЛЬНО-ДОСЛІДНЕ ГОСПОДАРСТВО ІМ. О.В. МУЗИЧЕНКА»
Вивчення здобувачами першого (бакалаврського) рівня вищої освіти компоненти «Сільськогосподарська фітопатологія», яка відноситься до циклу спеціальної (фахової) підготовки, відбувається шляхом проведення аудиторних занять (лекції, лабораторні роботи), a також самостійного виконання завдань, передбачених робочою програмою. У даному аспекті важливим також є відвідування студентами підприємств та знайомство з передовими технологіями у галузі захисту рослин від хвороб, що посилює практичну підготовку. Завданням останньої у Національному університеті біоресурсів і природокористування України є узагальнення набутих теоретичних і практичних знань, одержання професійних навичок і умінь, що сприяють поліпшенню якості підготовки фахівців. Зокрема, практична підготовка передбачає безперервність і послідовність протягом освітнього процесу, що сприяє закріпленню відповідних компетентностей у майбутніх здобувачів вищої освіти.
Тому, в рамках вивчення дисципліни «Сільськогосподарська фітопатологія» для студентів четвертого курсу спеціальності 202 Захист і карантин рослин, факультету захисту рослин, біотехнологій та екології було проведено виїзне заняття на базі відокремленого підрозділу НУБіП України «Великоснітинське навчально-дослідне господарство ім. О.В. Музиченка». Даний підрозділ спеціалізується на вирощуванні зернових і технічних культур.
Студенти отримали можливість у виробничих умовах ознайомитися з елементами технології вирощування та захисту зернових озимих культур в осінній період вегетації. Було проаналізовано роль агротехнічних прийомів, сортів і засобів обробки насіннєвого матеріалу для покращення здоров’я рослин. Здобувачі провели обстеження посівів. У процесі практичного заняття також було акцентовано увагу на посіви багаторічних бобових трав.
Загалом, здобувачі закріпили знання щодо симптоматики хвороб, ролі діагностики у захисті рослин, значенні спеціалізації збудників у поширенні інфекції. Спілкуючись із фахівцями господарства, було звернено увагу на низку дискусійних питань щодо впливу агротехніки на розвиток патологій. Відмічено необхідність систематичного моніторингу стану посівів спеціалістами із захисту рослин.
Також озвучено вимоги до сучасних випускників спеціальності: глибокі знання біології патогенів, розуміння впливу екологічних факторів на розвиток хвороб, уміння діагностувати хвороби рослин і приймати рішення щодо вибору ефективних прийомів їх контролю. Таким чином, у процесі практичного заняття студенти збагатили свій багаж «Soft skills».
Особлива подяка керівництву та спеціалістам ВП НУБіП України «Великоснітинське навчально-дослідне господарство ім. О.В. Музиченка» за сприяння в організації заняття та надану можливість для студентів здобути безцінний практичний досвід.
Яніна Бельскіте
здобувачка першого (бакалаврського) рівня вищої освіти
ОП Захист і карантин рослин
Мирослав ПІКОВСЬКИЙ
д. с.-г. н., професор кафедри фітопатології
ім. акад. В.Ф. Пересипкіна