Організація проведення наукових досліджень, доступ до баз даних: гостьова лекція директорки наукової бібліотеки Тетяни Кіщак для магістрів ОП «Економіка підприємства»
Організація проведення наукових досліджень, доступ до баз даних: гостьова лекція директорки наукової бібліотеки Тетяни Кіщак для магістрів ОП «Економіка підприємства»
31 жовтня 2024 року
Сучасна система вищої освіти передбачає велику частину самостійної роботи студентів, яка багато в чому залежить від рівня їх інформаційної культури. Це означає бути в тренді сучасних наукових тенденцій, вчасно отримувати необхідну та, що важливо, достовірну інформацію з різних джерел. З метою найбільш ефективного використання електронних ресурсів, бібліотечні фахівці постійно проводять заняття з основ інформаційної культури для студентів різних курсів.
22 жовтня 2024 року до здобувачів ОС Магістр ОПП «Економіка підприємства» 1-го року навчання денної та заочної форм навчання завітала директор наукової бібліотеки НУБіП України Тетяна Кіщак, яка в рамках вивчення навчального курсу “Методологія і організація наукових досліджень з основами інтелектуальної власності” прочитала лекцію на тему “Організація проведення наукових досліджень, пошук наукової інформації, академічна доброчесність, доступ до міжнародних баз даних. До лекції долучилась завідувачка кафедри економіки Вікторія Байдала.
Розпочала свою презентацію Тетяна Степанівна з інформації про розмір бібліотечного фонду університету, який нараховує понад один мільйон примірників вітчизняної та зарубіжної літератури, у т.ч. рідкісних видань, спец. видів науково-технічної літератури і документів (з 1984 р.), авторефератів дисертацій (з 1950 р.), дисертацій (з 1946 р.), більше 500 назв журналів та більше 50 назв газет. Фонд комплектується матеріалами з сільського та лісового господарства, економіки, техніки та суміжних наук.
Бібліотечне обслуговування читачів проводиться на 8 абонементах, у 7 читальних залах на 527 місць, з яких 4 – галузеві, 1 універсальний та 1 спеціалізований читальний зал для професорсько-викладацького складу, аспірантів та магістрів – Reference Room; МБА; каталоги, в т.ч. електронний (понад 180000 одиниць записів). З 2006 року, наукова бібліотека є депозитарною бібліотекою Всесвітньої організації з сільського господарства (FAO) в Україні. Депозитарний фонд нараховує понад 1100 документів англійською мовою, зокрема аналітичні матеріали, статистичні збірники, звіти, які є в електронному каталозі наукової бібліотеки.
Магістранти вже розпочали роботу в рамках своїх тем досліджень, в т.ч. над написанням наукових тез та статей, тому Тетяна Степанівна наголосила, що кожен науковець повинен бути зацікавлений в тому, щоб його наукова праця була якомога точніше та повніше висвітлена цифровими індексами таблиці УДК – це міжнародна систематика класифікації творів друку й документальних матеріалів, яка допомагає орієнтуватись і вести пошук в довідково-інформаційних фондах бібліотек, видавництв, у редакціях наукових журналів. В науковій бібліотеці НУБіП України книги з таблицями УДК знаходяться в інформаційно-бібліографічному відділі, співробітники якого нададуть фахову методичну і практичну допомогу в індексуванні наукових робіт магістрантам.
Значну частину своєї доповіді Тетяна Степанівна присвятила пошуковим системам наукової інформації. Адже важливо знати, де знайти інформацію, і зокрема, який тип ресурсів пропонується на різних видах платформ. Слід зазначити, що деякі інструменти можуть бути безкоштовними. Перш ніж почати пошук, краще перевірити наявні в установі передплачені ресурси, колекції та інструменти.
З листопада 2017 року в НУБіП України відкрито доступ до наукометричної та універсальної реферативної баз даних Web of Science та SCOPUS видавництва Elsevier. Доступ здійснюється з локальної мережі університету за посиланням https://www.scopus.com та http://webofscience.com/.
На прохання магістрів. Тетяна Степанівна в режимі реального часу, продемонструвала можливості пошуку необхідної інформації в базі SCOPUS.
На завершення зустрічі, Тетяна Степанівна розказала магістрам про інституційний репозитарій кваліфікаційних робіт НУБіП України, який був створений у 2021 році з метою надання доступу до повних текстів кваліфікаційних робіт, для покращення якості освіти. Магістри мають змогу ознайомитися з випусковими роботами попередніх випусків для підвищення рівня виконання власних кваліфікаційних робіт.
Щиро дякуємо Тетяні Степанівні за цікаву та інформативну лекцію.
Тетяна Гуцул,
Гарант ОПП Економіка підприємства