Микола Дроботенко: "Просто про складне: теорія і практика когнітивної психології в сучасних реаліях"
У межах проєкту School of Practical Psychology кафедри психології у жовтні 2024 року відбувся майстер-клас «Просто про складне: теорія і практика когнітивної психології в сучасних реаліях». Спікером заходу був фахівець з комунікацій і формування команд, президент «Міжнародної благодійної організації «Фонд сприяння розвитку здібної та обдарованої молоді»» – Микола ДРОБОТЕНКО (м. Київ).
Когнітивна психологія – орієнтована на моделювання мислення. Галузь психології, що досліджує пізнавальні процеси, розв'язання проблем, бере початок з пізньої моделі біхевіоризму. Основні принципи також зустрічаються в гештальт-психології Макса Вертгеймера, Вольфганга Келера, та Курта Коффки, а також у теорії когнітивного розвитку у вченні Жана Піаже.
Микола ДРОБОТЕНКО акцентував увагу на особливостях успішного запам’ятовування інформації, що зокрема залежить від її повторення – одразу після ознайомлення з нею, через 20 хвилин, через 6-8 годин, через 24 години і через 2-3 тижні.
Мнемоніка – сукупність спеціальних методів і способів, що полегшують запам’ятовування і збільшують обсяг пам'яті шляхом утворення штучних асоціацій. Заміна абстрактних об'єктів і фактів за допомогою понять та уявлень, які мають візуальне, авдіальне або кінестетичне представлення, об’єднання об'єктів з уже наявною інформацією в пам’яті різних типів для спрощення запам’ятовування.
Виконуючи вправи, студенти мали змоги продіагностувати особливості своєї пам’яті, сформувати навички активного запам’ятовування:
- називали якомога більше іменників за 1 хвилину, з подальшим ускладненням завдань (зав’язуванням очей, дотики іншої людини);
- запам’ятовували послідовність розташування карток із зображеннями різних об’єктів, а потім об’єднували їх у сюжет і відтворюли як оповідання.
Окрім позитивних емоцій, зацікавленості процесом, студенти отримали цінний практичний досвід опрацювання інформації, її запам’ятовування й відтворення.
Висловлюємо щиру подяку Миколі ДРОБОТЕНКУ за можливість набути цінний досвід!
Оксана ОЛІЙНИК,
керівник проєкту,
доцент кафедри психології