ГОСТЬОВА ЛЕКЦІЯ: «АКВАКУЛЬТУРА УКРАЇНИ. КУРС НА ЄВРОІНТЕРГАЦІЮ»
На факультеті тваринництва та водних біоресурсів НУБіП України продовжується цикл гостьових лекцій. Спікером виступила успішна випускниця зі спеціальності «Водні біоресурси та аквакультури» Тетяна Кібиш, спеціаліст відділу аквакультури Державного агентства України з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм.
У рамках лекції за темою «Аквакультура України. Курс на Євроінтеграцію» було розглянуто сучасний стан аквакультури в Україні та останні нововведення в галузі.
З початку лекції здобувачам вищої освіти розповіли про роботу та основні завдання відділу аквакультури Департаменту організації використання водних біоресурсів, аквакультури та наукового забезпечення. Підняли довготривале питання проблеми звітності та аналізу отриманих даних, яка вже частково вирішується завдяки змінам, які внесені реформою рибного господарства, прийнятою у 2023 році. Удосконалення форми звітності надало можливість організації повного збору інформації у сфері аквакультури.
Щодо питання сучасного стану аквакультури в Україні розглянули основні дані по суб’єктам аквакультури, в тому числі кількість та видовий склад вирощеної продукції. Аналізуючи дані галузевої звітності можна зробити висновки, що вдалося стабілізувати падіння показників товарної продукції аквакультури, а по деяких показниках є зростання. У цілому, зростаючі показники діяльності у сфері аквакультури свідчать про зазначені тенденції щодо її розвитку, та про позитивні результати розпочатої реформи рибогосподарської галузі. Відносно новими об’єктами в аквакультурі України є кларієві соми та декілька видів тиляпій. Також можна спостерігати деяку стагнацію аквакультури, пов’язану насамперед з військовою агресією рф та її наслідками. Одночасно з цим глобальними проблемами у сфері аквакультури залишаються зміни клімату та «тінізація» виробників аквакультури.
Одним з пріоритетних завдань для держави є відтворення водних біоресурсів. Штучне відтворення і випуск молоді цінних видів риби у водні об’єкти спрямовані на діяльність кількох державних рибовідтворювальних комплексів, які належать до сфери управління Держрибагентства. Однією з проблем, яка має вкрай негативні наслідки для екологічного стану стало терористичне знищення Каховської ГЕС, яке продовжує завдавати значних збитків рибному господарству України. Одним з наслідків стало знищення єдиного в Україні державного осетрового заводу, який займався відтворенням Червонокнижних осетрових видів риб. Понад 15 тис. екз. ремонтно-маточного поголів’я було втрачено.
Крім цього велику увагу приділили ознайомленню здобувачів вищої освіти із CITES – це Конвенція про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення. Конвенція передбачає заборону чи строгий контроль міжнародної торгівлі та інших пересувань через митні кордони країн зразків CITES. Держрибагентство є Адміністративним органом України з питань виконання вимог CITES щодо осетрових видів риб і виробленої з них продукції з правом видачі відповідних дозволів та сертифікатів.
За ініціативи Держрибагентства Громадською організацією «Всесвітній фонд природи» було створено скорочену версію визначника CITES осетрових фауни України, який є зручним інструментом для польової ідентифікації осетрових видів риб. Також, для ідентифікації осетрових та маркування ікри є міжнародні коди. Вимоги до маркування уніфіковані для всіх країн – Сторін СITES.
В Україні з 2000 року введено повну заборону на промисловий вилов осетрових видів риб, а з 2009 року всі види осетрових фауни України мають особливий охоронний статус – вони занесені до Червоної книги України. Тому, торгівля осетровими видами риб, які походять із природних популяцій (виловлених з природних водойм України), і продукцією з них вважається незаконною та заборонена як на внутрішньому ринку, так і для експорту. Однак, дана заборона не стосується продукції аквакультури. Експорт або реекспорт даної продукції є цілком легальними, але лише за умови підтвердження походження зразка та законності набуття його у власність або володіння та користування, та має супроводжуватись відповідним дозволом/сертифікатом CITES.
Тиким чином, гостьова лекція дала змогу узагальнити знання здобувачам вищої освіти про сучасний стан, нововведення та наявні проблеми в галузі аквакультури України, а також більше дізнатися про діяльність Державного агентства України з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм.
Дякуємо Тетяні Кібиш за цікаву, змістовну та пізнавальну лекцію. Дякуємо ЗСУ за можливість жити, працювати, навчати та навчатися.
Олексій ПОЛІЩУК,
PhD, асистент кафедри
гідробіології та іхтіології