Асоціація працівників аграрних закладів освіти звернулася до органів влади щодо намагань їх обезземелити

12 жовтня 2024 року

 

 

Президенту України

Володимиру Зеленському

 

Шановний Володимире Олександровичу!

 

 Звернутись до Вас змусила та критична ситуація, реалізація якої може привести до руйнування системи аграрної освіти. Україна попри агресію росії, впевнено утримує аграрний сектор, який формує близько 15% ВВП та більше 30% валютної виручки. Основою ефективного ведення виробництва сільськогосподарської продукції є професійні кадри, які готуються в 19 закладах вищої освіти та майже сотні аграрних коледжів.

Нам відомо, що Уряд на основі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення використання земель сільськогосподарського призначення державної форми власності» від 27.07.2023 року планує розпочати вилучення земель у аграрних закладів вищої освіти та коледжів. Вилучення земельних ділянок сільськогосподарського призначення в університетів та коледжів, що перебувають у них у власності на праві постійного користування, унеможливить надання якісної освіти, особливо практичної підготовки, проведення наукових досліджень.

Як свідчить міжнародний досвід, практично всі іноземні аграрні університети мають у власності та використовують землі для якісної підготовки фахівців, практичного навчання та досліджень. Так Словацький університет в Нітрі має 2100 га земель, Празький університет наук про життя – 2800 га, університет ім. Менделя в Брно – 2300 га, Південний університет Іллінойса (США) – 809 га, Університет штату Айова – 600 га, Університет Рідінг (Англія) – 800 га, Варшавський університет наук про життя – 3500 га і т.п.

Порівняльні дослідження, які були проведені науково-методичним центром Міністерства аграрної політики і продовольства України спільно з вченими Національного університету біоресурсів і природокористування України свідчить, що для якісної підготовки фахівців агрономічного напряму в аграрних закладах вищої освіти необхідна мінімальна площа земельних угідь 600 га. Крім того, для професійної підготовки фахівців додатково слід мати 15 га на кожну групу студентів. На підготовку однієї групи студентів спеціальності «Агроінженерія» мінімум потрібно 60 га.

 Враховуючи необхідність кормової бази для ведення тваринництва для підготовки фахівців за спеціальностями «Ветеринарна медицина», «Технологія переробки продукції тваринництва» мінімальна потреба для однієї групи студентів для ефективного навчального процесу, практичного навчання складає 35 гектарів.

 Аналогічні розрахунки є і для обрахунків необхідних земель, споруд, техніки для спеціалістів «Енергетика та електротехнічні системи в АПК», «Гідротехніка», «Економіка та підприємництво в АПК». Зокрема, для підготовки фахівців напряму «Водні біоресурси та аквакультура» необхідне водне дзеркало площею 30 га.

Окрім навчальної роботи, на полях науково-дослідних господарств університетів виконується більше 3,5 тисяч дослідів в рік, в т.ч. і низка міжнародних проектів у межах Європейської програми «Горизонт Європи». Зокрема, в НУБіП України спільно з вченими Данії, Швеції, Іспанії виконується проект № 10107938 «Розвиток дослідного потенціалу та підготовки кваліфікації дослідників в галузі рослинництва» на 1.5 млн. євро.

Крім якісної теоретичної підготовки кадрів, їх практичного навчання землі аграрних навчальних закладів використовуються для фінансової, економічної підтримки навчальних і дослідних процесів, соціального захисту студентів, співробітників. Адже кожний другий студент, виходець із села, є представником малозабезпечених верств населення.

При цьому в значній частині показники використання земель сільськогосподарського призначення є вище середніх в своїх областях. Так, в НУБіП України продуктивність праці сягає 500 тис. грн. на 1 працівника, валове виробництво на 1 га – 40 тис грн, а урожайність зернових сягає 56,8 ц/га.

Іллінецький аграрний коледж на площі 870 га виробив продукції за минулий рік на суму 68,5 мільйонів гривень та придбав за останні роки 107 одиниць сільськогосподарської техніки.

Розрахунки, проведені експертами Асоціації спільно з вченими університетів показують, що мінімально необхідна кількість сільськогосподарських угідь для ефективної підготовки кадрів в закладах вищої освіти та коледжах України сягає 93 тисяч гектарів, при наявних нині – 52,5 тисяч гектарів. Окрім того, поза межами розрахунків ще 37,8 тисяч гектарів перебуває в сільських профтехучилищах. При цьому третина закладів освіти потребує збільшення площ, оскільки виділені землі є малородючими або їхня площа недостатня. До речі, в приведених розрахунках не враховані потреби непрофільних закладів вищої освіти, які ведуть підготовку фахівців для сільського господарства, а це орієнтовно ще 7,5 тисяч гектарів.

На землях закладів освіти збудовано сотні навчальних класів, лабораторій, їдалень, гуртожитків, які утримуються за рахунок виробничої діяльності, Позбавлення навчальних закладів земель приведе до їх знищення і руйнації.

У звязку з вищенаведеними фактами просимо зупинити будь-які кроки щодо вилучення земель сільськогосподарського призначення в закладів вищої освіти та коледжах, оскільки згаданий Закон №3272-IX містить правову колізію, адже він суперечить ст.22 Конституції України, порушує право громадян на якісну освіту – ст.53 Конституції України.

Згаданий Закон іде в розріз зі ст.70 та ст.80 Закону України «Про вищу освіту», Указом Президента №451 «Про положення про національний заклад (установу) України», яким забороняється вилучення земель без згоди засновників та вищого колегіального органу самоврядування закладів вищої освіти.

До речі, з ініціативи студентів були зібрані більше 25 тисяч підписів під петицією до Президента України «Повернути землю студентам!» про накладення вето на цей закон.

Підсумовуючи приведені аргументи, хочемо звернути Вашу увагу на те, що в Україні в наявності 32 млн гектарів сільськогосподарських угідь, з яких частка земель закладів вищої освіти та коледжів складає лише 0,28%. Їх вилучення, подальше використання – оренда, продаж не принесуть суттєвих доходів державі, оскільки вони і так включені в доходи бюджетних установ. Адже заклади вищої освіти та коледжі отримують 50% від необхідного фінансування. Окрім того наявність цих земель в державних закладах освіти – це надійний резерв продовольчої безпеки країни, який завжди можна використати для виробництва необхідних продуктів харчування для Збройних Сил України, населення країни.

І насамкінець. З моменту передачі аграрних закладів освіти в підпорядкування Міністерство освіти і науки України держава не втратила жодного гектара земель. Тому не існує ніяких об’єктивних підстав позбавляти заклади освіти земель сільськогосподарського призначення.

Відсутність земель, тваринницьких ферм, баз практики і досліджень унеможливить інтеграцію аграрної освіти до Європейського освітнього простору, визнання українських дипломів, оскільки їх наявність є вимогою до акредитації міжнародних програм.

Були б вдячні за розгляд, допомогу і відповідь.

 

За дорученням членів Асоціації-керівників
закладів вищої освіти та коледжів

 

Голова,                                                                       Станіслав НІКОЛАЄНКО

 Аналогічні звернення направлені голові Верховної Ради України, головам профільних парламентських комітетів, міністрам.

Захисти дисертаційНабір на навчання (синій)_2015Регіональні навчальні заклади (синій)

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook