«Українська Антарктида: що, де, коли і навіщо»

9 жовтня 2024 року

 

08 жовтня 2024 року на базі кафедри лісівництва ННІ лісового і садово-паркового господарства відбувся науково-практичний семінар «Українська Антарктида: що, де, коли і навіщо?», на якому доцент кафедри лісівництва, учасник XVII-ї та XXII-ї українських антарктичних експедицій Віталій Смаголь для студентів і викладачів розповів про свій досвід перебування на Українській антарктичній станції «Академік Вернадський».

 

«Білий континент» відомий своїми недоторканими і сюрреалістичними льодовиковими ландшафтами, проте слухачі семінару з подивом дізналися, що у палітрі Антарктиди є не лише білий колір, а й синій, рожевий, жовто-блакитний, помаранчевий, зелений.

Антарктида – це велетенська льодова пустеля. Материк майже повністю вкритий товщею льоду, від якого відокремлюються айсберги. У межах Південного океану за підрахунками дослідників налічується близько 200 тис. айсбергів. Тут можна побачити тільки один схід та один захід Сонця на рік. Тільки на цьому материку розрізняють протягом року не пори року, а полярну ніч та полярний день, які тривають по півроку. Тут зареєстровані найнижчі температури повітря на Землі.

Віталій Миколайович ознайомив присутніх з історією освоєння білого континенту та, зокрема, сектору Антарктики, де розташовується Українська антарктична станція «Академік Вернадський». Значний акцент доповідач зробив на геополітичній важливості імплементації Україною Договору про Антарктику (1959 р.) та Мадридського Протоколу (1991 р.).
Цікаво було дізнатися, що з 1996 року незалежна Україна має в Антарктиді власну Антарктичну станцію «Академік Вернадський», розташовану на мисі Марина острова Галіндез за 7 км від західного узбережжя Антарктичного півострова, яка працює постійно і є метеорологічною та географічною обсерваторією. Моніторингові дані з кількох станцій по цілому світу, в тому числі і з «Вернадського», дають можливість розрахунку поправочного коефіцієнта, без якого позиція літака, автомобіля чи судна може не відповідати дійсності в кілька десятків метрів. В Антарктиді народжується і світова погода, яка пізніше розповсюджується на всю планету і метеорологи ведуть її постійний моніторинг.
Антарктична станція «Академік Вернадський» заснована в 1947 році як британська станція «Фарадей», у 1954 р. перенесена на острів Галіндез і в лютому 1996 року була передана Британією Україні та перейменована на честь видатного українського вченого, академіка Володимира Вернадського, першого президента НАН України. Перша Українська Антарктична експедиція (1996-1997 рр.) під час передачі станції сплатила за неї символічну ціну в один фунт стерлінгів.
На політичній карті світу не позначено жодної країни на Антарктиді, тому що материк не належить жодній державі. Шостий материк Землі — це материк науки, миру та міжнародного співробітництва.

 

Присутні ознайомилися з науковими напрямками, які проводять українські полярники, зокрема – геофізичними, геологічними, метеорологічними, гідрологічними, гляціологічними та біологічними дослідженнями.
Окрему увагу доповідач, який працював полярним біологом, приділив власним науковим здобуткам, що стосуються вивчення теплокровних хребетних Антарктики. Живий інтерес як студентів так і викладачів викликала дискусія щодо потепління клімату та дослідження т. з. «озонової діри» планети. На завершення лекції присутні переглянули науково-пізнавальний кінофільм «Острови шостого континенту», який, окрім наукових досліджень, висвітлив також побут та традиції українських полярників.

Всі присутні на семінарі відзначили корисність та актуальність тематики заходу, а також практичний підхід до матеріалу, який дозволив глибоко ознайомитися з Антарктидою та зануритися в її неймовірний світ хоч і віртуально.

 


Завідувач кафедри лісівництва Наталія ПУЗРІНА
Доцент кафедри лісівництва Віталій СМАГОЛЬ

Набір на навчання (синій)_2015Регіональні навчальні заклади (синій)Захисти дисертацій

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook