OSHAgro-2024: в НУБіП України відбулась IV Міжнародна науково-практична конференція «Occupational Safety and Health Agro – 2024»

8 жовтня 2024 року
   «Ментальне здоров’я – основа добробуту на роботі» – це гасло IV Міжнародної науково-практичної конференції OSHAgro-2024 (Occupational Safety and Health Agro – 2024), яка відбулась в Національному університеті біоресурсів і природокористування України на базі кафедри охорони праці та біотехнічних систем у тваринництві та вже зайняла чільне місце серед головних подій і заходів з питань охорони праці в Україні.
   Конференція традиційно відбулась за підтримки журналу Охорона праці, Європейського співтовариства з охорони праці (ESOSH) та у співпраці з Національним технічним університетом «Дніпровська політехніка».
   Почалась конференція із загальнонаціональної хвилини мовчання. Присутні вшановуючи українців, усіх військових та цивільних, дорослих та дітей, усіх, хто міг би ще жити, якби росія не почала цю війну. Вічна пам’ять кожному, хто загинув за Україну!
   З початком повномасштабного російського вторгнення в Україну питання безпеки праці набуло особливого значення. Тисячі підприємств продовжують функціонувати, незважаючи на додаткові щоденні ризики та випробування. Нині працівникам аграрного сектору доводиться виконувати свої обов’язки в екстремальних умовах. Безпека не буває зайвою, тому що найвищою цінністю є людське життя!
   Саме тому вже четвертий рік поспіль викладачі та студенти НУБіП України, науковці, представники навчальних закладів, агропромислових підприємств та міжнародні експерти, а в цьому році конференція зібрала понад 240 учасників, обговорюють актуальні для сфери безпеки та гігієни праці питання. Зміна вітчизняного законодавства з безпеки праці на проєвропейське, впровадження керування ризиками в СУОП підприємств, застосування інших сучасних інструментів для створення безпечних умов праці, питання керування професійними ризиками в системі управління безпеки праці та здоров’я працівників, ментальне здоров’я та психологічна безпека. Звичайно, цього року тема війни та воєнних ризиків є також провідною.
   З вітальним словом конференцію відкрили декан механіко-технологічного факультету НУБіП України професор Вячеслав Братішко та народна депутатка України Ольга Василевська-Смаглюк, які говорили про безпеку та здоров’я працівників АПК, роботу в умовах воєнного стану, про впровадження європейських програм навчання з питань керування ризиками.

   Безпека праці – це перш за все робота з людьми, це вміння комунікувати, вміння організовувати, вміння мотивувати.

   В роботі конференції взяли участь директор канадського інституту охорони праці, сертифікований спеціаліст з безпеки праці США та Канади, Тоня Девеніс (Tonia Devenis), керівник Школи керування ризиками при журналі «Охорона праці» Джаннет Аршимова та представник організації Health, Happiness & Healing з Великобританії Мартін Літтл (Martin Little), які виступили з доповідями щодо психічного здоров’я та усвідомленості, про розслідування інцидентів та основні тренди навчання питанням безпеки праці в Європі і світі.
 
 
   В ході конференції розглянули актуальні питання інформаційного забезпечення безпеки і здоров’я на роботі (БЗР) в сучасних умовах, стан безпеки та здоров’я працівників агропромислового комплексу України, модернізації законодавства України у сфері охорони праці та приведення його у відповідність із законодавством Європейського Союзу, особливостей Рамкової Стратегії Європейського Союзу в охороні здоров’я та безпеки праці, охорону праці та особливості роботи в лісовій галузі в умовах воєнного стану, Європейських програм навчання питанням керування ризиками в охороні здоров’я та безпеки праці працівників.
   Професором Міжнародного інституту менеджменту, провідним викладачем Академії управління ризиками в системах менеджменту, доктором технічних наук Віталієм Цопою було проведено майстер-клас «Керування психосоціальними ризиками на роботі. Вимоги стандарту ISO 45003:2021».
   В умовах війни необхідно інформування населення про ризики, пов’язані з мінами та вибухонебезпечними залишками війни (ІНРМ), саме про те як підготуватися та убезпечити себе в умовах збройного конфлікту доповідала фахівчиня з управління проектами та програмами у сфері нематеріального виробництва (захист цивільного населення в умовах збройних конфліктів) Аліна Ткаченко з Міжнародної Організації «Handicap International Federation», яка провела тренінг «Збройний конфлікт: як підготуватися та убезпечити себе».

   В роботі заходу взяв участь директор департаменту праці Міністерства економіки України к.т.н. Олег Гнатюк, який навів ґрунтовний огляд нових ініціатив в законодавстві про безпеку і здоров’я на роботі.

   Учасники конференції піднімали питання про стрес в умовах війни та як ним керувати, розглядали практичні аспекти керування професійними ризиками на підприємствах, зокрема, з урахуванням нових ризиків.
   Про психологічні стани під час війни в Україні, психічне здоров’я як невід’ємну частину резилентності доповідав клінічний та кризовий психолог, директор компанії Mental Health Support Solutions Олександр Дімитревич.
 

   Великий інтерес викликала доповідь директорки Центру психічного здоров’я та реабілітації ветеранів «Лісова поляна» МОЗ України Ксенії Возніциної, яка довела важливість піклування про психічне здоров’я. Про професійні та екологічно-обумовлені професійні захворювання, сучасні підходи до оцінки у світлі міжнародних рекомендацій розповіла член-кореспондент НАМН України, професор, заступник директора з наукової роботи ДП «Науковий центр превентивної токсикології, харчової та хімічної безпеки імені академіка Л.І. Медведя Міністерства охорони здоров’я України» Анжела Басанець.

   Практичними аспектами керування професійними ризиками на підприємствах поділились заступник начальника управління екології, охорони праці та сертифікації провідного агрохолдінгу «Астарта-Київ» Леонід Полев, який зазначив, що компанія не змінила своїх підходів і безпека працівників на виробництві була і залишається пріоритетом, адже найвища цінність в Україні – це люди.

   Керівник відділу охорони праці дивізіону виробничих активів компанії «Кернел» Сергій Росс розкрив питання ставлення до наявних ризиків, зупинився на змінах підходів до оцінки небезпек та ризиків, і в цілому ставленні до життя. Також зупинився на досвіді компанії «Кернел», яка є унікальною за кількістю проектів, інструментів та засобів, які вона застосовує у сфері охорони праці і оцінці ризиків, що є для компанії пріоритетом.

 

   Про ключові вимоги безпеки під час обслуговування та експлуатації сучасної сільськогосподарської техніки доповідав начальник відділу охорони праці та охорони навколишнього середовища компанія «Агросем» Ігор Вітвицький.

 

   Про актуальні питання інформаційного забезпечення БЗР в сучасних умовах та створення ефективних систем управління охороною праці доповідав головний редактор журналу «Охорона праці» Дмитро Матвійчук.

   Учасники конференції приділили належну увагу питанням управління охороною здоров’я працівників та інфекційним ризикам. Практичні аспекти впровадження інфекційної безпеки на підприємстві розкрили в своїх доповідях директор національної експертної групи з інфекційного контролю, голова ГО «Інфекційний контроль в Україні» Андрій Александрін та експерт-практик з охорони праці, член Координаційної ради ESOSH, співзасновник Першої української екосистеми з охорони праці та безпеки Portal 313 Сергій Чеботарьов.

 

   Цікавими та актуальними були доповіді та виступи головного спеціаліста відділу використання лісових ресурсів Держлісагенства України Андрія Мусійовського на тему «Особливості керування професійними ризиками в системі управління охороною здоров’я та безпекою праці в ДП «Ліси України» в умовах воєнного стану» та професора кафедри охорони праці та цивільної безпеки НТУ «Дніпровська політехніка», доктора технічних наук Сергія Чеберячко на тему «Досвід і практика в світі підготовки і захисту здобувачів доктора філософії з цивільного захисту. Необхідність введення спеціальності цивільного захисту для докторів філософії».

   Про інноваційні засоби індивідуального захисту марки UVEX в сільському господарстві розповіла співзасновник та комерційний директор ТОВ «Майстер 7» Марія Гордієнко.
   Модератор конференції, доцент кафедри охорони праці та біотехнічних систем в тваринництві НУБіП України Тамара Білько відзначила: «вже вчетверте організаторами конференції вдалось втілити у реальність все задумане, тому що ми підняли важливі питання про особливості впровадження керування ризиками небезпек в системах управління безпекою праці та здоров’ям працівників в АПК, проблеми БЗР в цій галузі, найкращі практики керування, стан травматизму в АПК».
   Захід викликав багато позитивних відгуків і тепер, в наступному році, п’яту Міжнародну науково-практичну конференцію OSHAgro-2025 маємо провести ще краще: «Ми всі одна згуртована команда, яка твердо переконана - розвивати культуру безпеки, культивувати цінність життя і здоров’я є нашим пріоритетом. А щоб наблизити перемогу, будемо діяти з гаслом: «Роби те, що можеш, там, де можеш, і тим, чим можеш!». Низько схиляємо голови та вшановуємо пам’ять загиблих на виробництві та на війні та зичимо всім мирного неба, здоров’я, сил та натхненої праці заради Перемоги! Все буде Україна! Слава Україні! 
 
Тамара Білько, доцент кафедри охорони праці
та біотехнічних систем в тваринництві НУБіП України

 

 

Регіональні навчальні заклади (синій)Набір на навчання (синій)_2015Захисти дисертацій

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook