Від науки до практики відповідального лісогосподарювання
Потужний науково-освітній потенціал ННІ лісового і садово-паркового господарства НУБіП України завжди був основою визначення та реалізації галузевих пріоритетів відповідального ведення лісового господарства. Не виключенням є організований 26 вересня ц. р. всеукраїнський науково-практичний семінар «Процедури щодо цінностей довкілля згідно з FSC® стандартом системи ведення лісового господарства для України», який зібрав широке коло зацікавлених сторін.
Питання формування та реалізації визначених у системі FSC сертифікації процесів щодо різних елементів цінностей довкілля (зокрема, репрезентативних ділянок аборигенних екосистем та особливих цінностей для збереження) згуртували більше 100 учасників, більшість серед яких – представники лісових господарств, безпосередньо зацікавлені у поліпшенні управлінських та виробничих процесів з метою забезпечення відповідального лісогосподарювання.
Науковцями НУБіП України, УкрНДІЛГА ім. Г. М. Висоцького розроблено та представлено на розгляд аудиторії наукові напрацювання в частині документування визначених FSC стандартом системи ведення лісового господарства для України процесів щодо репрезентативних ділянок аборигенних екосистем та особливих цінностей для збереження (проєкти відповідних процедур). Як відомо, документування процесів є важливим елементом постійного поліпшення в системі менеджменту якості, орієнтованої на результат.
Методологічні засади, структура, зміст проєктів процедур знайшли відображення в доповіді доцентки кафедри таксації лісу та лісового менеджменту Оксани Павліщук, як і питання їх апробації – в доповіді доцента кафедри ботаніки, дендрології та лісової селекції Андрія Чурілова та організаційних аспектів реалізації – провідного наукового співробітника відділу інвентаризації лісів, моніторингу, сертифікації та лісовпорядкування УкрНДІЛГА ім. Г. М. Висоцького Павла Кравця. Змістовна лінія, розкрита під час семінару, орієнтує фахівців лісового господарства в питаннях порядку дій задля ідентифікації, оцінювання таких елементів цінностей довкілля, провадження заходів щодо них та моніторингу. Збереження аборигенних екосистем, підтримання та збагачення особливих цінностей довкілля є тими орієнтирами, які поряд із забезпеченням економічної життєздатності та соціальної корисності рішень у лісовій галузі визначають збалансований підхід до ухвалення рішень з урахуванням потреб теперішнього та майбутнього поколінь.
Отримані коментарі, пропозиції учасників семінару стосовно наукових напрацювань щодо проєктів вказаних процедур, їх камеральної та польової апробації не лише визначили орієнтири їх удосконалення та практичного провадження надалі, але й вкотре засвідчили важливість спільних зусиль наукової, освітньої, виробничої спільноти у питаннях відповідального лісогосподарювання. Відкритість та залученість зацікавлених сторін до процесів ухвалення рішень у частині підтримки та збереження довкілля і його лісової компоненти, зокрема, спроможні зміцнити позитивні трансформаційні зрушення, яких потребує лісова галузь.
Оксана Павліщук