Триває цикл гостьових лекцій за спеціальністю «Водні біоресурси та аквакультура»

1 жовтня 2024 року
Стратегія діяльності Національного університету біоресурсів і природокористування України визначена як «підготовка висококваліфікованих фахівців європейського і світового рівня». Керівники університету, факультету та НПП спеціальності 207 «Водні біоресурси та аквакультура» докладають багато зусиль для втілення стратегії університету в життя й використовують традиційні та сучасні методи навчання, зокрема гостьові лекції провідних науковців, спеціалістів галузі та успішних випускників, адже комунікації здобувачів вищої освіти з керівниками рибогосподарської галузі – запорука успішної підготовки висококваліфікованих кадрів.
20 вересня 2024 року здобувачі вищої освіти та науково-педагогічні працівники спеціальності 207 «Водні біоресурси та аквакультура» факультету тваринництва та водних біоресурсів радо зустрічали Олексія НОГАРЕВА – заступника директора департаменту, начальника управління наукового забезпечення, іхтіології та аквакультури Держрибагенства України. Інтерес високого посадовця зрозумілий ‒ галузі потрібні висококваліфіковані фахівці, і, як відзначив Олексій Вадимович, прийшов познайомитись особисто з майбутніми працівниками, науковцями і керівниками «блакитної ниви», завітав у навчальні лабораторії, відвідав ННВЛ «Водних біоресурсів та аквакультури ім В.М. Кондратюка».
Гостьова лекція «Управління наукового забезпечення з іхтіології та аквакультури» неабияк зацікавила і здобувачів, і викладачів. Спікер розкрив декілька блоків важливих питань: наукове забезпечення регулювання використання водних біоресурсів, запровадження нової системи ‒ Єдина державна електронна система управління галуззю рибного господарства (еРиба), пріоритети в науковій діяльності, міжнародну співпрацю, катастрофічні наслідки знищення рф Каховської греблі та забруднення річок Сейм та Десна.
На початку лекції Олексій Вадимович запитав у здобувачів вищої освіти: «З чого розпочинається наукове забезпечення регулювання використання водних біоресурсів?» Й отримав вірну відповідь аудиторії: «З моніторингу». Мабуть, саме у цей момент і відбулось взаєморозуміння майбутніх фахівців і державного чиновника. Проте, як зазначив Олексій Вадимович, не лише моніторинг забезпечує регулювання використання водних біоресурсів, а ще низка заходів збір та узагальнення даних, рекомендації щодо подальших дій і рішень, розробка нормативно-правових, підзаконних актів (Постанови Кабінету Міністрів, Правила промислового рибальства, Правила любительського рибальства, Режим рибальства, Порядок рибогосподарської меліорації в аквакультурі тощо), законів (Закон про рибне господарство, Закон про аквакультуру).
Олексій Ногарев зупинився на пріоритетності наукової діяльності в рибогосподарській галузі, яка полягає в забезпеченні продовольчої безпеки й невиснажливій експлуатації водних біоресурсів. Забезпечення продовольчої безпеки України реалізується через розробку інноваційних технологій в аквакультурі, однією з яких є рециркуляційні аквакультурні системи – РАС. Вона дозволяє вирощувати рибу та інших гідробіонтів протягом усього року, незалежно від природно-кліматичних умов, дозволяє отримувати життєздатну молодь і якісний рибопосадковий матеріал. Перевага РАС полягає в можливості повного контролю над усіма виробничими параметрами: температурою води, освітленням, вмістом розчиненого у воді кисню, іншими гідрохімічними показниками, які є основними при вирощуванні риби.
Важливими в аквакультурі є проблема якісних кормів, яку необхідно вирішувати через державну підтримку, інвестиції та розвиток вітчизняного виробництва кормів, розширення асортименту вітчизняних інгредієнтів, наукові дослідження для розробки нових технологій.
Цікавою була інформація про реформу рибної галузі, однією із нововведень якої став продаж дозволів на вилов водних біоресурсів через конкурентні аукціони й суттєве поповнення держбюджету, запровадження Єдиної державної електронної системи управління галуззю рибного господарства (еРиба), розробка та реалізація обласних програм розвитку галузі рибного господарства, співпраця з країнами ЄС та ознайомлення з передовими практиками здійснення моніторингу, контролю та спостереження за рибогосподарською діяльністю, використання промислових можливостей, дистанційного контролю риболовних суден, внутрішньої та зовнішньої торгівлі рибою та рибопродукцією, обговорення законопроєкту щодо імплементації законодавства ЄС та удосконалення державного регулювання в галузі рибного господарства.
Не залишились поза увагою катастрофічні наслідки для галузі рибного господарства знищення рф каховської греблі і перлини рибного господарства – Каховського водосховища та двох державних рибовідтворювальних заводів, які щорічно випускали у водойми України понад 16 млн екз. цінних видів риб. Нанесені збитки рибному господарству України внаслідок надзвичайної події попередньо оцінюються у 9,8 млрд грн., а самі заводи перебувають під загрозою існування. А от збитки від забруднення промисловими стоками річок Сейм і Десна ще треба підрахувати, проте, на думку фахівців, наслідки цієї екологічної катастрофи найбільше позначилися на річковій фауні й існує висока ймовірність повної загибелі популяції червонокнижної стерляді та миня.
В цілому, гостьова лекція створила атмосферу активного навчання, де здобувачі вищої освіти відчували себе частиною професійної спільноти й долучилися до участі у формуванні державної політики рибогосподарської галузі. Такі зустрічі забезпечують набуття здобувачами вищої освіти професійних, соціальних навичок та розвивають мотивацію до наукової роботи, розбудови кар'єри, розвитку та підтримки бізнесу.
 
Завідувачка кафедри гідробіології та іхтіології, к.б.н., доцент Наталія РУДИК–ЛЕУСЬКА, викладачі та здобувачі вищої освіти щиро подякували нашому гостю Олексію НОГАРЕВУ за цікаву лекцію, розлогі відповіді на запитання і запросили на нові зустрічі.
 
ДЯКУЄМО НАШИМ ЗАХИСНИКАМ, НЕЗЛАМНИМ ВОЇНАМ ЗА МОЖЛИВІСТЬ ЖИТИ, НАВЧАТИ І НАВЧАТИСЯ!
 
Меланія Хижняк,
доцентка кафедри гідробіології
та іхтіології

    

Набір на навчання (синій)_2015Захисти дисертаційРегіональні навчальні заклади (синій)

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook