Доцент кафедри міжнародних відносин та суспільних наук серед учасників Форуму демократичного законотворення до Дня Демократії

17 вересня 2024 року

Демократія не може досягти успіху, якщо ті, хто висловлює свій вибір,
не готові вибирати мудро. Таким чином, справжнім захистом демократії є освіта.
Франклін Д. Рузвельт


ХХІ століття – це століття можливостей, викликів, проблем та досягнень. Сьогодні перед демократією постають нові виклики та існують певні загрози. Інформаційні технології змінюють картину сьогодення, перевертаючи досі звичне сприйняття інформації та даних. Зростає недовіра населення до традиційних політичних еліт, збільшується відстань між виборцем та політиком. У зв’язку з цим перед сучасними демократіями постає завдання в пошуку найкращих механізмів громадської участі не тільки в столиці, а в першу чергу в регіонах і громадах країни. У цьому контексті ключову роль у збереженні демократичного устрою займає законодавчий орган держави – парламент. Адже парламент є серцем демократії, представницьким зрізом всього суспільства.

     

16 вересня у Києві програмою USAID «РАДА: Наступне покоління» було організовано Форум демократичного законотворення, присвячений Всесвітньому дню демократії. Метою форуму стало поглиблення розуміння ролі та практиці демократичної законотворчості в сучасну епоху та в умовах викликів воєнного стану в Україні шляхом сприяння діалогу і обміну між ключовими стейкхолдерами, включаючи депутатів, експертів та представників громадянського суспільства.

Серед учасників Форуму була доцент кафедри міжнародних відносин і суспільних наук Наталія Шевченко.

     

Зі вступним та вітальним словом виступили Мортен Енберг, Директор Програми USAID «РАДА: наступне покоління», Олександр Корнієнко, Перший заступник Голови Верховної Ради України, Бріджит Брінк, Надзвичайна і Повноважна Посол США в Україні, Олена Кондратюк, Заступниця Голови Верховної Ради України, Діна Тайтус, старша членкиня Комісії «Партнерство за демократію» Палати представників Конгресу США, Пет Кокс, Президент Європейського парламенту (2002-2004), керівник Місії Європейського парламенту з оцінки потреб Верховної Ради України, Президент Фонду Жана Моне.

В процесі панельних дискусій спікери говорили про демократичне законотворення та парламентську демократію в сучасну епоху, практики взаємодії парламенту з громадянами в умовах воєнного стану та взаємодію Верховної Ради України і громадянським суспільством на рівні парламенту.

     

Під час Форуму вдалося почути, інколи досить дискусійні, точки зору керівництва Парламенту, Апарату Верховної Ради України, представників комітетів Верховної Ради України, народних депутатів України, експертів, аналітиків, представників громадських організацій, представники проєктів і програм міжнародної технічної допомоги.
В ході Форуму вдалося:
- Обговорити виклики та можливості, з якими стикаються сучасні парламенти в контексті демократичної законотворчості, особливо в часи конфліктів і швидких технологічних змін.
- Визначити стратегії залучення громадськості до законодавчого процесу для забезпечення врахування потреб та прагнень громадян.
- Визначити заходи для покращення прозорості законодавчого процесу та посилення підзвітності в парламентських процесах.
- Проаналізувати потенціал цифрових інструментів, штучного інтелекту та соціальних мереж у сприянні відкритості, залученню громадян та довірі до демократичних інститутів.
- Обговорити роль парламентів у протидії дезінформації та забезпеченні цілісності демократичного процесу перед викликами гібридних загроз.

По завершенню Форуму демократичного законотворення всі учасники дискусії зійшлися на тому, що будувати, розвивати та діяти відповідно до демократичних принципів і норм в часи війни – досить складно, але – необхідно. Тому що саме такі принципи, як свобода, захист державного суверенітету, прозорість, доступність, права людини, стабільність, рівність, відстоюються та захищаються сьогодні кожним українцем та українкою, ЗСУ та міжнародними партнерами, за що безмежно всім вдячні.

 

 

Наталія Шевченко,
доцент кафедри міжнародних відносин і суспільних наук

 

Захисти дисертаційРегіональні навчальні заклади (синій)Набір на навчання (синій)_2015

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook