Відбулася відкрита лекція доцента Ящук Надії Олександрівни на тему "Загальні принципи зберігання зернових мас"

17 вересня 2024, 17:25
НУБІП
 
17 вересня 2024 року відбулася відкрита лекція к. с.-г. н., доцент кафедри технології зберігання, переробки та стандартизації продукції рослинництва ім. проф. Б.В. Лесика Ящук Надія Олександрівна з дисципліни "Технологія зберігання та переробки продукції рослинництва" на тему "Загальні принципи зберігання зернових мас".
Лекція проводилася у дистанційному форматі для студентів агробіологічного факультету 4 курсу.
Під час лекції були розглянуті наступні питання:
1. Загальна характеристика режимів зберігання зерна.
1.1. Зберігання зерна в сухому стані.   
1.2. Зберігання зерна в охолодженому стані.
1.3. Зберігання зерна без доступу повітря.
1.4. Хімічне консервування зернових мас.     
2. Способи зберігання зерна, будова та типи зерносховищ.
 
Розкриття першого питання дало змогу студентам зрозуміти на чому базуються і від чого залежить вибір того чи іншого режиму зберігання зернових мас.
При цьому зберігання зерна в сухому стані – це основний режим зберігання зерна різних культур та цільового призначення. Він створюється доведенням зернової маси до критичної вологості. Охолоджений стан забезпечується нагнітанням у зернові мали охолодженого атмосферного повітря та використанням штучно охолодженого повітрям за допомогою холодильних установок. Поєднання сухого і охолодженого стану зерна та насіння забезпечує його найтриваліше зберігання.
Неодмінною умовою безпечного консервування зернових мас за режиму без доступу повітря є створення достатньо повної герметизації зерносховищ. За такого режиму втрачається життєздатність сирого зерна,  його використовують переважно як фуражне.
Хімічне консервування зерна застосовують у роки з несприятливими умовами збирання, коли традиційні способи його не забезпечують своєчасної післязбиральної обробки врожаю. Відбувається воно під впливом різних хімічних речовин, що приводять зерно до стану анабіозу або абіозу.
Розглядаючи друге питання лекції щодо способів зберігання зернових мас, студенти детально ознайомилися із класифікацією сховищ, їхніми основними типами та способами зберігання зерна. В Україні для тривалого зберігання зернових мас використовують такі основні типи сховищ: зерносклади з горизонтальними чи похилими підлогами; сучасні підлогові зерносховища з металоконструкцій (ангари); залізобетонні силоси; металеві силоcи; модульні сховища; поліетиленові рукави. Під час лекції були детально вивчений кожен із цих типів.
Також для кращого засвоєння матеріалу студентам був представлений відеоматеріал про особливості зберігання зерна в полімерних рукавах.
Закінчення лекції було присвячене потужному промисловому підприємстві для приймання, доробки, тривалого зберігання та відпуску зерна – елеватору. Розглянуто особливості його роботи та структура елеваторної промисловості України в цілому.
Для перевірки засвоєних знань студентам слід було дати відповідь на контрольні запитання.
Загалом лекція була досить динамічною, цікавою й пізнавальною, а присутні викладачі та студенти відмітили її актуальність та інформативність.

 
Доцент кафедри
Анатолій Бобер
 
Набір на навчання (синій)_2015Захисти дисертаційРегіональні навчальні заклади (синій)

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook