Підвищення кваліфікації співробітників кафедри екології агросфери та екологічного контролю на базі ННЦ «Інститут грунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського»
За ініціативи керівництва Національного наукового центру «Інститут грунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського» із 9 до 15 вересня для науковців установ Національної академії аграрних наук та закладів вищої освіти аграрного профілю було організовано курси підвищення кваліфікації за напрямом «Інформаційне забезпечення використання грунтових ресурсів та заходи з відновлення родючості грунтів та їх екологічних функцій». Лекторами доповідей призначено висококваліфікованих науковців Інституту. Форма проведення заходу – дистанційна на базі Zoom-платформи.
У перший день проведення курсів зібралося понад 200 учасників із різних регіонів науково-дослідних та навчальних установ, серед яких і науково-педагогічні працівники кафедри екології агросфери та екологічного контролю Олена НАУМОВСЬКА, Світлана ПАЛАМАРЧУК, Марина ЛАДИКА, Сергій ПАВЛЮК, Євгеній БЕРЕЖНЯК, Віта СТРОКАЛЬ, ГАННА СЕРБЕНЮК, Людмила ВАГАЛЮК.
Відкрив курси виконуючий обов’язки директора Інституту доктор с.-г. наук, професор, академік НААН Святослав БАЛЮК, який окреслив важливість проведення подібних заходів, особливо у цей важкий воєнний період, коли грунти держави зазнають суттєвих змін і різноманітних порушень. Модератор конференції заступник директора з наукової роботи доктор біологічних наук старший науковий співробітник, член-кореспондент НААН Микола МІРОШНІЧЕНКО коротко доповів про сучасну структуру Інституту, функціонуючі відділи і лабораторії.
Першим доповідачем був завідувач відділу грунтових ресурсів Інституту, кандидат сільськогосподарських наук, старший науковий співробітник Вадим СОЛОВЕЙ, який виступив із доповіддю «Основні типи грунтів України», де на представленій мапі грунтів України показав їх різноманіття і територіальну строкатість. Особлива увага лектора була зосереджена на фотознімках профілів грунтів із їх короткими характеристиками й особливостями поширення, показниках вмісту і запасів оранічного вуглецю у них, значенні вмісту вологи, як лімітуючого фактору для створення продукційного потенціалу і актуальної родючості чорноземних грунтів. Зупинився лектор і на діагностичних ознаках основних типів грунтів України.
Учень Вадима СОЛОВЬЯ Віталій ЛЕБЕДЬ презентував доповідь на тему «Практика збору даних про грунти та створеня грунтових баз даних». Спікер також зосередив увагу учасників на найважливіших властивостях інформації, розповів про характеристики якісної інформації, про актуальність створення сучасних баз даних на основі проведення польових досліджень та лабораторних аналізів зразків грунтів, функціях систем управління базами даних.
Ще одним доповідачем був Юрій ЗАЛАВСЬКИЙ, котрий у презентації «Створення коваріат (допоміжних даних) для моделювання просторового розподілу темнозабарвлених грунтів» розповів про важливість проведення цифрового картографування грунтів.
Отже, тематика курсів є актуальною і необхідною для багатьох фахівців, як грунтознавців, так і екологів, а по закінченню курсів слухачі отримають відповідні Сертифікати.
Колектив кафедри висловлює свою подяку колегам Інституту грунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського за багаторічну співпрацю, обмін досвідом, змістовну та корисну програму заходу.
Євгеній БЕРЕЖНЯК, доцент кафедри
екології агросфери та екологічного контролю