ВІДБІР ЗРАЗКІВ ГРУНТУ НА ДОСЛІДНОМУ ПОЛІ ПРОЕКТУ HORIZON EUROPE ECOTWINS
Збір врожаю культур на полі не означає завершення робіт на досліді. Одним із основних завдань проекту HORIZON EUROPE, ECOTWINS «Розвиток дослідницького потенціалу та підвищення кваліфікації і навичок групи дослідників НУБіП України з агроекологічної інтенсифікації галузі рослинництва» є проведення польових випробувань комбінованого впливу внесення біостимуляторів та сумісних посівів на продуктивність агроекосистем і їх екологічну стійкість.
Важливим показником стійкості екосистем є показники родючості ґрунтів. Після збирання посівів учасники проекту у складі професора Дмитра Літвінова, доцентів Володимира Козака, Олени Літвінової та Олени Піковської і за участю аспірантки Людмили Гордієнко під керівництвом координатора проекту, професора Оксани Тонхи відібрали зразки ґрунту для аналізу за варіантами досліду.
Одним із показників здоров’я ґрунту вважають його структурно-агрегатний склад. Адже саме в структурному грунті створюються оптимальні умови фізичного, водного, повітряного, теплового і поживного режимів грунту. Нами були відібрані зразки грунту для визначення вмісту структурних агрегатів та їх водостійкості, які будуть детально проаналізовані в лабораторії методом сухого і мокрого просіювання. Проте варто відзначити, що вже при відборі зразків помітний позитивний вплив сумісних трьохкомпонентних посівів на структурний стан чорнозему типового: у складі переважали агрономічно цінні агрегати грудкувато-зернистої структури. Аналогічні висновки були зроблені нами і за щільністю складення грунту. Планується також порівняння впливу різних препаратів на показники фізичних властивостей чорнозему типового. У відібраних зразках, крім фізичних, будуть визначати показники фізико-хімічних та агрохімічних властивостей грунту.
Олена Піковська,доцент кафедри ґрунтознавства та охорониґрунтів ім. проф. М.К. Шикули