На факультеті захисту рослин, біотехнологій та екології відкрили сучасну й оновлену навчально-наукову лабораторію «Радіометрії»

3 вересня 2024 року
02 вересня 2024 року на факультеті захисту рослин, біотехнологій та екології з’явилася ще одна сучасна навчально-наукова лабораторія «Радіометрії» кафедри загальної екології, радіобіології та безпеки життєдіяльності. 

 

  На відкритті лабораторії побували президент НУБіП України Станіслав Ніколаєнко, члени ректорату, зокрема начальник навчального відділу Ярослав Рудик, керівники факультетів та ННІ, декан факультету захисту рослин, біотехнологій та екології Юлія Коломієць, завідувачка кафедри загальної екології, радіобіології та безпеки життєдіяльності Алла Клепко разом зі співробітниками кафедри, а також завідувачка кафедри фізіології, біохімії рослин та біоенергетики Світлана Прилуцька, завідувач кафедри ентомології, інтегрованого захисту та карантину рослин Микола Доля, завідувачка кафедри екобіотехнології та біорізноманіття Олена Кваско, завідувач кафедри фітопатології ім. акад. В.Ф. Пересипкіна Дмитро Гентош.

У навчально науковій лабораторії «Радіометрії» для студентів ОС «Бакалавр та ОС «Магістр спеціальностей 101 «Екологія», 162 «Біотехнології та біоінженерія», 202 «Захист і карантин рослин», 211 «Ветеринарна медицина» проводять лабораторні роботи з таких навчальних дисциплін, як: «Радіобіологія та радіоекологія», «Ветеринарна радіобіологія», «Сільськогосподарська радіоекологія», «Радіаційна безпека», «Експериментальна радіобіологія», «Радіаційний контроль продукції рослинництва».

Студентами проводяться лабораторні роботи щодо визначення поверхневого забруднення α- та β-частинками радіометром-дозиметром альфа-бета-гамма випромінювань РКС-01 СТОРА АБГ, вимірювання γ-фону в приміщеннях та на території за допомогою рентгенометра СРП-68-01, експресного визначення за γ-випромінюванням радіонуклідів цезію у воді, ґрунті, продуктах харчування та сільськогосподарській продукції за допомогою радіометра РУБ-01-П6, прижиттєвого визначення вмісту 137Cs в м’язовій тканині сільськогосподарських тварин за допомогою гамма-спектрометру СУГ-1М та інші.

Протягом 2023-2024 навчальних років було закуплено нове лабораторне обладнання на суму близько 600 тис. грн., а саме: гамма-спектрометр СЕГ-001 «АКП-С»-63 виробництва НПП «АТОМ КОМПЛЕКС ПРИЛАД», який вимірює питому активність радіонуклідів в об’єктах навколишнього середовища (ґрунт, рослини, продукція рослинництва та тваринництва), спектрометр МКГ АТ1321 АТОМТЕХ, який здійснює в автоматичному режимі фіксування радіаційного фону з прив’язкою до геолокації та здійснює експрес вимірювання питомої активності радіонуклідів в біозразках, також закуплено радіометр активності середовища універсальний РКГ-14 та радіометр-дозиметр альфа-бета-гамма випромінювань РКС-01 СТОРА АБГ.

 

Разом з тим, на базі лабораторії виконуються дослідження щодо оцінки радіоактивного забруднення ґрунтів та біомаси в рамках виконання НДР 110/3-пр-2024 «Розробка заходів відновлення наземних екосистем, постраждалих внаслідок російської воєнної агресії» під керівництвом доцента кафедри Валерії Бондарь, а також НДР 110/3м-пр-2024 «Оцінка стану ґрунтів на звільнених територіях і визначення їх придатності для отримання безпечної та якісної рослинної продукції» під керівництвом доцента Володимира Іллєнка.

Крім цього, навчально-наукова лабораторія «Радіометрії» надає наукові послуги по визначенню вмісту та радіоактивності штучних і природних радіонуклідів в зразках рослинного й тваринного походження (134Cs, 137Cs, 90Sr, 40K, 226Ra, 232Th), а також послуги з оцінки стану радіоактивного забруднення території.

 

Алла Клепко,
завідувачка кафедри загальної екології, радіобіології
та безпеки життєдіяльності

Наталія Батрак

Захисти дисертаційРегіональні навчальні заклади (синій)Набір на навчання (синій)_2015

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook