Післязбиральна обробка тютюну

30 серпня 2024 року

Після збирання врожаю йде останній, завершальний етап у виготовленні тютюну. Правда, і він включає кілька кроків - сушку, ферментацію, нарізку. Студенти агрономічного відділення ВСП «Мукачівський фаховий коледж НУБіП України» під час навчальної практики з дисциплін «Рослинництва» та «Технологія зберігання та переробки продукції рослинництва» опановували навики з технологічного процесу сушіння тютюну.
Мабуть, саме сушка - найважливіший з усіх процесів післязбиральної обробки. Від того, як висушений тютюн (наскільки якісно і технологічно правильно), залежить багато чого: і зовнішній вигляд, і фактура листа, і хімічний склад (а значить, і кінцевий смак тютюну).
Сушка ділиться на 2 етапи: томління (коли лист ще залишається життєдіяльним) і фіксацію - власне сушку. Але перш цього потрібно підготувати тютюн - нанизати на шпагат. В процесі нанизування тютюн сортується: відбирається занадто дрібне або велике, перезріле або недозріле, зіпсоване, уражене листя. Чим більш однорідне листя на шнурі, тим вище підсумкова якість тютюнової сировини. Шнури з нанизаними листками розвішують на переносні рами. Важливо розміщувати на рамі листя з однієї ділянки, одного сорту, ломки і однаковою міри зрілості.
При томлінні лист частково зберігає життєдіяльність. Тобто, обмін речовин все ще відбувається, але однобічно: лист не отримує ззовні нових ресурсів, а тільки витрачає вже наявні. Через це лист починає голодувати, розпадаються білки і крохмаль, що значно підвищує якість тютюну. Розпад можливий тільки в ще живому листку (тобто під час томління), тому важливо простежити, щоб розщеплення пройшло в належній мірі. Якщо цей процес не завершиться, пізніше помилку не можна буде виправити.
Крім розпаду білків і крохмалю, під час томління лист втрачає близько 25-30% вологи і близько 15% сухих речовин, знижується рівень нікотину і практично повністю розкладається хлорофіл.
Томління завершується, коли листя злегка жовтіє та стає в'ялим. Якщо зігнути лист, поздовжня жилка повинна залишитися цілою. На кінцевий результат томління впливає, крім іншого, розмір, забарвлення листа, товщина черешка і серединної жилки.
Технологічний процес сушіння тютюну – це не шкідлива звичка, але приємне проведення часу.


Викладачі агрономічного відділення
Наталія БАБІЛЯ
Андрій ЧОНКА
Вікторія КИПИЛА 


Набір на навчання (синій)_2015Захисти дисертаційРегіональні навчальні заклади (синій)

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook