Розширене засідання вченої ради на факультеті захисту рослин, біотехнологій та екології
16 серпня 2024 року пройшло розширене засідання вченої ради факультету захисту рослин, біотехнологій та екології. Голова вченої ради, декан факультету, докторка сільськогосподарських наук, професорка Юлія Коломієць доповідала про підсумки діяльності науково-педагогічного колективу факультету в 2023-2024 навчальному році та окреслила завдання на наступний навчальний рік.
Юлія Коломієць зазначила, що вже третій навчальний рік в університеті розпочинається в умовах воєнного стану. Вона підкреслила, що незважаючи на виклики сьогодення освітній процес триває, колектив продовжує готувати висококваліфіковані кадри, приділяє особливу увагу наданню якісних освітніх послуг та зростанню іміджу НУБіП України. «Непроста вступна кампанія, енергетична нестабільність та повітряні тривоги вимагають від нас гнучкості у прийнятті рішень, швидкості реагування на зовнішні й внутрішні фактори впливу задля стабільності функціонування освітньої системи. Динаміка подачі заяв та зарахування вступників на перший курс бакалаврату на 25% нижча порівняно з минулим роком. Така ситуація спостерігається загалом по Україні: за даними МОН кількість електронних кабінетів вступника зменшилася на 70 тис. одиниць порівняно з 2023 роком, а кількість бюджетних місць скоротили на 15%. Тож, нові підходи до проведення профорієнтаційної роботи та пошук потенційних абітурієнтів — пріоритет №1 на найближчий навчальний рік. Щиро вдячна нашому колективу за плідну працю, вдячна всім, хто долучився до роботи в приймальній комісії. Особисто хочу подякувати Людмилі Вагалюк та Ірині Артемчук за професіоналізм та організоване проведення вступної кампанії», — промовила Юлія Василівна.
Крім того, Юлія Василівна озвучила й приємні новини: вчене звання доцента присвоєне молодим співробітникам кафедри загальної екології, радіобіології та безпеки життєдіяльності Анні Сальніковій та Володимиру Іллєнку, співробітниці кафедри фізіології, біохімії рослин та біоенергетики Тетяні Ткаченко, співробітниці кафедри екології агросфери та екологічного контролю Анні Сербенюк. Досвідченому науково-педагогічному працівнику кафедри фітопатології ім. акад. В.Ф. Пересипкіна Мирославу Піковському присвоєно вчене звання професора. Викладачі факультету виконують дослідження з 22-х науково-дослідних тем: 3 держбюджетних, 15 ініціативних, 1 госпдоговірна, 1 базове фінансування, 1 молодіжний проєкт, 1 міжнародний проєкт. Доцентка кафедри екології агросфери та екологічного контролю Віта Строкаль здобула проєкт HORIZON EUROPE — Path4Med. У першому півріччі 2024 році кафедрами факультету до спецфонду було залучено коштів за рахунок надходжень від госпрозрахункових підрозділів 102 тис. 300 гривень. Крім того, в цьому році кафедрами планується подати 5 наукових проєктів. Станом на сьогодні всі кафедри показують позитивні результати у публікаційній діяльності. В завдання факультету стоїть забезпечити подання якісних статей до науково-практичного журналу «Біологічні системи: теорія та інновації» та внесення його до наукометричних баз Scopus і Web of Science.
У новому навчальному році на факультеті заплановано проходження акредитації 5 освітніх програм на магістерському рівні ОПП «Захист рослин», ОПП «Карантин рослин», ОПП «Екологічна біотехнологія та біоенергетика», ОПП «Екологія та охорона навколишнього середовища», ОПП «Екологічний контроль та аудит». Гарантам і завідувачам кафедр Юлія Василівна поставила задачу оновити інформацію на сторінках кафедр та зберігати інформацію на декількох носіях, щоб мінімізувати ризики її втрати, а також наголосила на необхідності активної праці над забезпеченням проходження процедури акредитації. Якісне використання наявної лабораторної бази та її постійне оновлення — це те завдання про яке факультет дбає на постійній основі. Всього на факультеті 20 лабораторій, з яких 12 навчальні. Атестація лабораторій відбудеться за графіком, тому цей процес теж потрібно контролювати. Питання якості навчання є ключовим у роботі факультету. Юлія Василівна рекомендувала завідувачам кафедр ще раз ретельно перевірити наявність підручників, навчальних посібників, навчально-методичного забезпечення з дисциплін в паперовому і цифрових форматах, готовність електронних навчальних дисциплін закріплених за кожним викладачем кафедри та реєстрацію всіх студентів на електронному порталі Elearn. Викладачам потрібно постійно оновлювати інформацію в діючих електронних навчальних курсах, а завідувачам кафедр контролювати їх наповнення.
Для забезпечення високого рівня організації освітнього процесу в очному форматі, збереження життя та здоров’я усіх його учасників, ректоратом і деканатом організовано низку важливих заходів таких, як: підготовлено наявні укриття, розраховано кількість осіб, які одночасно можуть перебувати в них, сформовано та доведено до відома план-схему розташування укриттів на території університету, а також алгоритм дії викладачів і студентів у разі оголошення повітряної тривоги. Напередодні вченої ради, завідувачкою кафедри загальної екології, радіобіології та БЖД Аллою Клепко було проведено інструктаж із безпеки життєдіяльності з НПП та студентами. На 1 семестр заплановано очне навчання для 1, 2 курсів та змішаного навчання для старших курсів, для магістрів також затверджено змішаний формат навчання. 19 серпня в очному форматі розпочалося навчання для студентів 1-2 курсів бакалаврату, 2 року магістрів освітньо-наукових та освітньо-професійних програм, в дистанційному форматі для студентів 3-4 курсів бакалаврату, а 02 вересня навчання розпочинається в очному форматі для студентів 1 року навчання магістратури освітньо-наукових та освітньо-професійних програм.
Юлія Коломієць окреслила головні завдання та наголосила, що в першу чергу колектив має інтенсивно працювати над профорієнтаційною роботою, особливу увагу приділити питанням вступної кампанії. Не менш важливим завданням є розширення співпраці з бізнесом, випускниками університету, іншими стейкхолдерами зі створення сучасних навчально-наукових та інноваційних лабораторій, розвиток партнерства з передачі знань, залученню компаній до спонсорування наукових робіт студентів. Забезпечити своєчасне та якісне (з оцінками «А», «В») проходження акредитації 5 освітніх програм, сприяти підвищенню кваліфікації викладачів, залученню молодих фахівців, у тому числі аспірантів, підвищення результативності аспірантури та докторантури тощо.
Далі до вченої ради факультету звернулася проректор з наукової роботи та інноваційної діяльності Оксана Тонха. «Вступна кампанія для вашого факультету проходить нелегко. Я вважаю, що ви провели велику роботу над профорієнтацією в цьому році, проте показники говорять самі за себе. Зробіть аналіз ситуації, подумайте, чого не вистачило, над чим необхідно додатково попрацювати. У вас потужний, професійний колектив, ваш факультет займає провідні позиції в науковому плані, крім того факультет готує необхідних фахівців для сучасного світу. Використовуйте наповну свій потенціал та об`єднуйтесь задля отримання бажаного результату. Бажаю миру, позитивного настрою, посмішок, успіхів, сил і наснаги», — промовила Оксана Леонідівна.
Про роботу приймальної комісії доповідала доцентка кафедри екології агросфери та екологічного контролю Людмила Вагалюк. Людмила Володимирівна провела аналіз ситуації, висловила свої рекомендації. Вона зазначила, що вступна кампанія триває й скоро буде оголошено додатковий набір на навчання, тож є час запросити вступників на подачу заяв і документів для вступу до НУБіП України. Разом з тим, вона подякувала всім, хто брав участь у роботі приймальної комісії.
Про готовність кафедр факультету захисту рослин, біотехнологій та екології до 2024-2025 навчального року та заплановані завдання на новий навчальний рік доповідали завідувачі кафедр. Загалом завідувачі позитивно оцінили роботу колективу, наголосили на важливості подальшого розвитку в усіх видах діяльності факультету. «Колектив активно працюємо для наших студентів, аби забезпечити їм належні умови для розвитку, надати якісні знання і передати свій досвід. Викладачі йдуть в ногу з цифровими технологіями, розвиваються, проявляють публікаційну активність. Всі лабораторії відремонтовані й приведені до ладу, укриття в разі повітряних тривог перевірені та облаштовані. Ми готові приймати першокурсників!», — зазначила завідувачка кафедри фізіології, біохімії рослин та біоенергетики Світлана Володимирівна.
Завідувач кафедри інтегрованого захисту та карантину рослин Микола Доля запропонував організовано обʼєднувати зусилля та працювати командою, не зупинятись на досягнутих результатах, провести роботу над помилками, що були допущені під час профорієнтації. Він підкреслив, що колектив кафедри активно розвивається, має великі перспективи та плани на майбутнє.
Завідувач кафедри фітопатології ім. акад. В.Ф. Пересипкіна Дмитро Гентош коротко розповів про роботу колективу, детально зупинившись саме на профорієнтації. Він зазначив, що потрібно змінювати тактику залучення школярів, проводити цікаві майстер-класи, запрошувати на екскурсії.
Завідувачка кафедри екобіотехнології та біорізноманіття Олена Кваско доповіла про організацію серії майстер-класів дітей різного віку, з метою популяризації спеціальностей запросивши викладачів долучитися та підтримати ініціативу. Олена Юріївна окреслила план кафедри на новий навчальний рік, надала всю інформацію декану факультету Юлії Василівні, а також закликала всіх присутніх фокусуватися на посиленні й модернізації профорієнтаційної роботи, залучати соціальні мережі.
Завідувачка кафедри екології агросфери та екологічного контролю Олена Наумовська подякувала співробітникам кафедри за продуктивність та адаптивність до нинішніх умов. Вона наголосила, що необхідно покращувати якість роботи, впевнено рухатись уперед, залучати студентів до наукових гуртків та наповнювати журнал «Біологічні системи: теорія та інновації». Олена Іванівна зазначила, що на вченій раді присутній доцент кафедри, Голова ради роботодавців факультету Ярослав Чабанюк, який активно допомагає рекомендаціями, ділиться сучасними поглядами на ведення освітньої діяльності.
Рішенням засідання вченої ради факультету звіт затверджено, роботу схвалено, проєкт Плану роботи вченої ради факультету захисту рослин, біотехнологій та екології на 2024-2025 навчальний рік прийнято.
Наталія Батрак