Вчена рада визначила пріоритети в новому навчальному році

15 серпня 2024 року
15 серпня 2024 року відбулося засідання вченої ради університету. За традицією воно було присвячене початку нового навчального року і вже втретє, як зазначив голова вченої ради Станіслав Ніколаєнко, освітній процес стартує в умовах повномасштабної війни. Хвилиною мовчання учасники засідання – члени вченої ради, ректорату, заступники керівників структурних підрозділів, завідувачі кафедрами, студентський, профспілковий актив – вшанували пам’ять усіх загиблих від російської агресії.

Перед початком розгляду питань порядку денного, ректор Вадим Ткачук та голова вченої ради вручили нагороди, відзнаки, атестати про присвоєння вчених звань представникам колективу. Університетською медаллю «За заслуги» відзначено професорів Юрія Марчука, Дмитра Засєкіна, Віктора Томчука, звання «Заслужений професор НУБіП України» присвоєно професору Ользі Якубчак, «Заслужений науково-педагогічний працівник»Ростиславу Тарасенку, а Віталій Ковпак та Мирослав Піковський отримали атестати професорів. Почесну відзнаку Товариства анатомів, гістологів та морфологів вручено професору Олегу Мельнику.

Центральним питанням стала доповідь про особливості організації освітнього процесу, наукової, інноваційної, міжнародної діяльності та виховної роботи в університеті в умовах воєнного стану та завдання на 2024-2025 навчальний рік.

Проректор з науково-педагогічної роботи та цифрової трансформації Олена Глазунова доповіла про перші підсумки вступної кампанії. Динаміка цьогорічного набору в цілому корелюється із загальнодержавними трендами: на 25% менше подано заяв від абітурієнтів, на 15% зменшене державне замовлення. Грунтовний аналіз буде проведений після зарахування студентів до магістратури, але вже зараз можна виокремити наступні виклики: демографічна криза і зменшення кількості вступників, приділення уваги до географії вступників, необхідність переформатування профорієнтаційної роботи, прийняття рішень щодо спеціальностей, які не користуються попитом у вступників, низькі конкурсні бали майбутніх студентів. На майбутній навчальний рік проректор виокремила такі завдання: збереження контингенту студентів, удосконалення методик навчання, поліпшення якості освітнього процесу, формування якісних освітніх ресурсів, сучасна лабораторна база, впровадження новел законодавства щодо формування індивідуальних освітніх траєкторій, успішне проведення акредитації низки спеціальностей, якісна підготовка магістрів, старт мікрокваліфікаційних курсів, професійне вдосконалення викладачів та забезпечення безперебійної роботи цифрової інфраструктури.

 

Проректор з наукової роботи та інноваційної діяльності Оксана Тонха закцентувала на ролі досліджень в діяльності сучасного університету. НУБіП сьогодні є шостим в країні за обсягами наукової роботи та другим за кількістю патентів, які свідчать про її якісні результати. Вона проаналізувала стан фінансування досліджень, зазначивши, що цього року базове фінансування зросло у 8 разів. Станом на сьогодні вченими підготовлено 74 проекти, 19 з них подані до науково-дослідної частини. Проректор закликала присвятити дослідження актуальним темам – допомозі силам оборони країни та забезпеченню безпеки, використання штучного інтелекту, вирішення кліматичних проблем, підтримки громадського здоров’я тощо. Публікаційна активність науково-педагогічних працівників залишається на високому рівні. Окрім того один з наукових журналів університету вже індексується в SCOPUS, п’ять проходять експертизу, наступного року ще п’ять будуть готові до процедури включення до бази. Оксана Тонха продемонструвала широкі можливості з фандрайзингу наукових проектів та нагадала, що 10 жовтня на базі університету відбудеться Форум SEB-2024.

 

Проректор з науково-педагогічної роботи та розвитку Сергій Кваша зазначив, що ключовим у новому навчальному році стане продовження успішної, сформованої у попередні воєнні роки, програми «Громадянин. Патріот. Фахівець». Серед них він виокремив такі блоки: військово-волонтерський, історико-патріотичний, інтелектуально-пізнавальний, фахово-професійний, культорологічно-мистецький, спортивно-фізкультурний, морально-етичний та психолого-реабілітаційний. Всі вони будуть насичені відповідними заходами. Також проректор закцентував на проведеній роботі з підготовки студентського містечка до прийому студентів, супроводі майбутніх виборів керівництва Сенату Студентської організації, проведенні Школи першокурсника, фестивалю «Аграрна республіка» тощо.

 

Проректор з науково-педагогічної роботи та міжнародної діяльності Олександр Лабенко зупинився на інтернаціоналізації освітнього процесу, наборі іноземних студентів. Наступного навчального року планується продовжити реалізацію спільного проекту з Університетом Ліньї (КНР), де навчаються студенти за трьома спеціальностями: біотехнологія, технології вирощування та переробки продукції тваринництва, харчові технології. Проректор навів динаміку участі науково-педагогічних працівників та студентів у програмах академічної мобільності, зазначивши, що на сьогодні діють 42 угоди про мобільність з іноземними партнерами та 16 бакалаврських і магістерських програм подвійних дипломів. Окремо Олександр Лабенко зупинився на співпраці з міжнародними донорами, роботу з якими буде систематизувати новостворений відділ міжнародних проектів.

 

 

Проректор з навчально-науково-виробничих питань та адміністративно-господарської діяльності Валерій Іщенко доповів про готовність об’єктів університету до початку нового навчального року. В студентських гуртожитках для поселення студентів нового набору відремонтовано 392 кімнати, здійснено закупівлю м’якого інвентарю та частково замінено меблі. Вжито заходів щодо забезпечення енергетичної автономії на період тривалих вимкнень електроенергії. Служби провели необхідний комплекс заходів з підготовки інфраструктури до опалювального сезону. Водночас була приділена увага стану укриттів, реалізації програми облаштування інклюзивного середовища.

 

В обговоренні взяли участь члени вченої ради та запрошені. Завідувач кафедри агрохімії та якості продукції рослинництва Анатолій Бикін відмітив ефективність роботи формули «кафедра-деканат-ректорат» у поліпшенні матеріально-технічної бази, необхідність посилення горизонтальних зв’язків між науково-педагогічними працівниками, колегами з різних кафедр та спеціальностей, підвищення практичного, прикладного аспекту у навчальному процесі, зокрема в магістратурі. Декан факультету тваринництва та водних біоресурсів Руслан Кононенко представив особливості організації освітнього процесу на факультеті. Завідувач центру дистанційних технологій Максим Мокрієв закцентував на розвитку навчального порталу, його інтеграції з іншими сервісами та закликав до його активного використання, надання фідбеку з метою зробити цифрове освітнє середовище якіснішим. Заступник декана економічного факультету Юлія Негода поділилася досвідом проведення профорієнтаційної роботи, висловила пропозиції з поліпшення освітньої і наукової діяльності. Голова Ради роботодавців університету Леонід Центило побажав успіхів колективу в новому навчальному році, підкреслив його визначну роль в підготовці кадрів для повоєнної України і також наголосив на посиленні практичної складової. Директори ННІ лісового і садово-паркового господарства Роман Василишин, Заліщицького фахового коледжу підтримали проект рішення вченої ради.

 

 

 

 

 

 

 

Своєрідною родзинкою засідання вченої ради стала участь президента Товариства Червоного Хреста України академіка Миколи Поліщука. Він привітав колектив з фактично початком нового навчального року, відзначив унікальність нашого навчального закладу, який вдало поєднує і розвиває українські традиції з новаціями у аграрній сфері. Микола Поліщук повідомив про рішення Червоного Хреста відгукнутися на прохання колективу університету сприяти в забезпеченні енергетичної автономії на період можливого вимкнення електроенергії, безперебійного освітнього процесу та передати НУБіП потужного дизельного генератора. Він передав президенту Станіславу Ніколаєнку та ректору Вадиму Ткачуку відповідні документи, а сам генератор готується до своєї важливої місії вже на території університету. Вчена рада своїми оплесками передала шану і подяку академіку Миколі Поліщуку, Товариству Червоного Хреста в Україні за таку життєво необхідну допомогу.

Підсумовуючи проголошені доповіді, ректор Вадим Ткачук зазначив, що університетська спільнота активно долучається до підтримки Збройних Сил України, робить свій внесок у посилення обороноздатності, перераховує одноденний заробіток на потреби сил оборони, реалізує окремі ініціативи з підтримки воїнів, громадян і регіонів, що постраждали від війни. Ця робота буде невтомно продовжуватися і надалі до повної перемоги над ворогом.

 

 

Що ж до вступної кампанії, то економічна та демографічна криза, спровоковані війною, негативно вплинули на контингент здобувачів освіти. На жаль, поглибилися негативні тенденції в цілому по країні та, зокрема, по цілій низці надважливих для економіки спеціальностей аграрного профілю. Ректорат при підтримці міністерства аграрної політики та продовольства, громадських організацій продовжує вести системну роботу з міністерством освіти і науки, щодо збільшення державного замовлення за рахунок перерозподілу невикористаних бюджетних місць (яких 7520, а це майже 11% від їх загальної кількості).

Водночас потребує активізації і певного переформатування профорієнтаційна робота, яка повинна бути обов’язком кожного члена нашого колективу, включаючи студентів, і містити інноваційні, нестандартні та ефективні рішення і підходи, що дозволять поліпшити впізнаваність університету та залучати до навчання кращих абітурієнтів. 

 

Ректор Вадим Ткачук проінформував колектив і про фінансовий стан університету. Зокрема, він зупинився на використанні коштів за програмою «Освіта» базового закладу, отриманні фінансування за програмою фонду розвитку закладів вищої освіти університетом, які будуть витрачені на капітальні видатки. Станом на сьогодні проведено ряд закупівель товарів і послуг, серед яких придбання комп’ютерної техніки, лабораторних меблів і обладнання, пандусів та підйомної техніки, меблів для гуртожитків тощо – чого так потребує освітній процес і студентський побут. Майже повністю реалізований річний план з оновлення та створення навчальних лабораторій, відкриття другої частини з яких приурочено Дню знань. Окремо ректор зупинився на стані надходження коштів від діяльності госпрозрахункових підрозділів і наголосив на необхідності їхнього збільшення. Продовжують підтримувати університет випускники і роботодавці, допомагаючи в оновленні матеріально-технічної бази.

Очільник університету зазначив, що ядром життя університетського колективу є освітній процес. І саме від його якості, змісту залежить місце в конкурентному середовищі. Штучний інтелект назвав сьогоднішні очікування студентів – сучасні знання, працевлаштування, практикоорієнтоване навчання, можливість побувати за кордоном та навчання на новому обладнанні. Продовжуючи ряд освіта, наука, ШІ запропонував слово «практика» і пояснив, що саме ця тріада, де освіта – це передача знань, наука – створення знань, практика займає важливе місце – це застосування знань. Тож висловлені сьогодні тези мають бути реалізовані в навчальних планах і робочих програмах дисциплін.

Окрім реалізації програми цифрової трансформації, Вадим Ткачук наголосив на іншій складовій освітнього процесу – мотивації науково-педагогічних працівників. Він навів результати опитування викладачів щодо ставлення до діючої рейтингової системи і закликав членів колективу до напрацювання пропозицій з тим, аби в наступному календарному році діюча рейтингова система стала біль справедливою та ефективнішою.

Серед завдань для науково-педагогічного колективу університету ректор Вадим Ткачук виокремив наступні. Перше – підвищення якості освітнього процесу. Друге – використання інновацій в навчанні. Третє – активізація науково-дослідної діяльності. Четверте – розвиток міжнародної співпраці. П’яте – підвищення професійної майстерності. Шосте – підтримка соціально-виховної роботи. Сьоме – дотримання етичних норм і правил, корпоративної культури.

Ці завдання є ключовими для досягнення нашої спільної мети – підготовки висококваліфікованих фахівців та розвитку нашого університету як провідного освітнього і наукового центру, зазначив Вадим Ткачук. На завершення виступу він побажав, щоб цей рік був роком перемоги, миру, розвитку, нових відкриттів та співпраці. Маємо пам’ятати, що ми є частиною великої університетської родини, де кожен відіграє важливу роль

Голова вченої ради Станіслав Ніколаєнко у своєму виступі зазначив, що колектив університету йде у фарватері змін, де на зміну традиційній моделі університетського життя, яка базується на Гумбольдській моделі з більшістю занять у формі подання навчального матеріалу, коли студенти беруть мінімальну участь у створенні освітніх програм, студентів вчать, приходить модель університету «компетенцій для майбутнього». Ця модель стимулює творчість, використання проблемних, проектних методів, комплексну роботу, реалізуючи «студентоцентричну» модель. Окрім того, з кожним днем розширюється сфера застосування технологій штучного інтелекту: як показали дослідження в Європі, використання студентами ChatGPT складає 49%, а викладачами 22%. При цьому 17% студентів кажуть, що вони подавали письмові роботи на оцінювання без будь-яких змін. Не випадково серед західних університетів наростає дискусія про відміну письмових робіт – курсових, дипломних, перехід на усні екзамени, співбесіди.

Усі виказані думки відображені в проекті рішення, яке вчена рада прийняла одноголосно. А значить успіх залежить від подальшої спільної реалізації.

За пропозицією вченого секретаря Оксани Барановської вчена рада затвердила план діяльності на 2024-2025 навчальний рік, який буде оприлюднений на офіційному сайті університету.

Також вчена рада внесла зміни до правил прийому на навчання до НУБіП України щодо оголошення додаткових наборів студентів за кошти фізичних та юридичних осіб, які озвучив відповідальний секретар приймальної комісії Олексій Соломка.

За рекомендацією навчально-методичної ради, які представила проректор Олена Глазунова, вчена рада затвердила низку оновлених положень щодо організації освітнього процесу, політики використання штучного інтелекту в університеті, погодила освітню програму підготовки військових фахівців за спеціальністю «Ветеринарна медицина».

Рекомендації координаційної ради університету, які озвучила проректор Оксана Тонха, стосувалися затвердження звітів про виконання наукових робіт, друку наукових та періодичних видань. Всі з них вчена рада підтримала одноголосно.

За поданням проректорів вчена рада внесла зміни в структуру їхніх служб: об’єднано відділ постачання та моніторингу цін і центральний склад у відділ постачання, обліку та видачі товарів, переведення редакційно-видавничого відділу в підпорядкування проректору з науково-педагогічної роботи та міжнародної діяльності, створено відділи по роботі з іноземними студентами та міжнародних проектів, ліквідовано низку відділів в структурі проректора з науково-педагогічної роботи та розвитку, діяльність яких не мала потреби. Також перейменовано кафедру фізичного виховання у кафедру фізичної культури і спорту.

Вчена рада затвердила Положення про використання герба, логотипу, символіки та знаків для товарів і послуг НУБіП України, брендбук, який представив керівник пресслужби Денис Рудень.

 

Завершуючи розгляд питань порядку денного вчена рада рекомендувала до нагородження представників колективу, присвоїла почесні вчені звання доктора директору Ляйбніц інституту аграрного розвитку країн з перехідною економікою (Німеччина) Альфонсу Бальманну та професора співробітнику цього ж інституту Олександру Перехожуку. За поданням вченої ради факультету ветеринарної медицини вчена рада університету надала згоду на встановлення меморіальних дошок засновникам Київської наукової школи порівняльних морфологів Броніславу Домбровському, Володимиру Касьяненку та Герману Гіммельрейху на фасаді навчального корпусу №12.

Пресслужба
 

Захисти дисертаційРегіональні навчальні заклади (синій)Набір на навчання (синій)_2015

Натисніть «Подобається», щоб читати
новини НУБіП України в Facebook