Участь викладачів кафедри статистики та економічного аналізу у міжнародній онлайн конференції з питань вступу України до ЄС та його наслідків для аграрного сектору
16 липня 2014 р. відбулась міжнародна онлайн конференція на тему «Чи спричинить вступ України до ЄС потік імпорту продовольства, чи збанкрутує бюджет ЄС, і чи відбуватимуться торговельні конфлікти?». Участь у даному заході взяли доценти кафедри статистики та економічного аналізу Воляк Л.Р., Куць Т.В. та Макарчук О.Г.
Розпочав дискусію заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Денис Башлик, висвітливши основні напрямки роботи міністерства щодо європейської інтеграції українського аграрного сектору.
Модератором заходу був голова офісу Українського клубу аграрного бізнесу в ЄС Назар Бобіцький, який поєднав учасників дискусії щодо питань агарного сектору під час вступу України до ЄС, зокрема багато питань стосувались саме аграрної політики та вимог ЄС щодо відповідності та якості продукції сільського господарства.
Дискусія між учасниками стосувалась таких важливих питань як:
(1) Існує кілька сценаріїв впливу України на бюджет Спільної сільськогосподарської політики (англ. CAP (Common Agricultural Policy), які зараз висуваються на обговорення серед експертів. Дискусія була спрямована на оцінці цих сценаріїв, їхніх сильних та слабких сторін у відповідно застосованій методології?
(2) Якими були сценарії реформування CAP до появи перспективи вступу України? Як можна оцінити вплив України на всі ці сценарії реформування CAP?
(3) З повним приєднанням жодні тарифи чи квоти не повинні обмежувати вільний обіг сільськогосподарської продукції між ЄС та Україною. Дискусія стосувалась того, чи варто виробникам сільськогосподарської продукції в ЄС боятися «повені» чи з нетерпінням чекати «можливостей» для європейських галузей сільського господарства з вищою доданою вартістю, наприклад, тваринництва, харчової промисловості?
(4) Які переваги від розширення сільськогосподарського сектора ЄС разом з Україною з точки зору продовольчої безпеки та конкурентоспроможності, а також кліматичних цілей ЄС і сталого розвитку.
Питання конференції детально проаналізували наступні спікери: проф. д-р Томас Герцфельд, керівник відділу аграрної політики, Інститут сільського господарства та трансформаційної економіки імені Лейбніца (IAMO), проф. Алан Метьюз, факультет економіки, Трініті-коледж у Дубліні, доктор Алекс Ліссітса, президент Українського клубу аграрного бізнесу. Учасники конференції проявили високий інтерес до актуальної теми та долучилися до дискусії.
Вдячні УКАБ за організований захід та поінформованість щодо перспектив українського аграрного сектору при вступі України до ЄС.
Оксана Макарчук
доцент кафедри статистики та
економічного аналізу