Студентська навчальна практика – заключний етап формування навичок та вмінь з дисципліни «Загальна ентомологія»
На факультеті захисту росли, біотехнології та екології для ОС «Бакалавр» спеціальності 202 «Захист і карантин рослин» навчальна дисципліна «Загальна ентомологія» є обов’язковим компонентом у студентів 3 курсу. Вона вивчається протягом двох семестрів, включає лекційний і лабораторний курс, написання курсової роботи та проходження здобувачами навчальної практики.
У цьому році базами проведення ентомологічної практики були дослідні господарства Національного університету біоресурсів і природокористування України та лабораторії кафедри. Зокрема, ботанічний сад, плодоовочевий сад, демонстраційне поле сільськогосподарських культур, навчальна лабораторія-музей ентомології та агрозоології, а також навчально-науково виробнича лабораторія «Моніторингу пестицидів у технологіях захисту рослин».
На початку навчальної практики керівник Ольга Статкевич, асистент кафедри ентомології, інтегрованого захисту та карантину рослин обов’язково провела інструктаж здобувачів з охорони праці, техніки безпеки, пожежної безпеки, особистої та виробничої гігієни і санітарії.
Практика передбачала ряд завдань, зокрема, ознайомлення та вивчення найпоширеніших камах-фітофагів зернових культур, трав’янистих рослин, дерев’янисто-чагарникової рослинності, вивчення структури ентомокомплексу плодових культур, а також ознайомитись з комахами-запилювачами із різноманітної рослинності. Під час візуальних та інструментальних спостережень здобувачі вели щоденники встановленого зразка, в яких записували відомості про характер, обсяг виконаних робіт тощо, а також робочі зошити і альбоми, в яких надають скорочену характеристику місця практики, замальовували і описували визначені види комах. У підсумку щоденники, робочі зошити і альбоми оцінював керівник практики.
Друга частина навчальної практики передбачала лабораторні дослідження з використанням сучасного висококваліфікованого оптичного обладнання. Студенти із зацікавленням проводили видову ідентифікацію комах з використанням таблиць-визначників та атласів. Крім того, у кожного студента було індивідуальне завдання, що передбачало підготовку ентомологічної колекції.
Керівник практики Ольга Статкевич розповідала також про сучасні девайси в ентомології. Зокрема, зараз широко застосовують екобудиночки для комах. Саме такі пристрої будують для залучення ентомофаг таких як: сонечок, мух-дзюрчалок, які паразитують на личинках багатьох шкідників, турунів, які поїдають гусінь шкідливих лускокрилих та личинки жуків, золотоочок – хижаків попелиці, кліщів, щитівок та ін., трихограми – яйцеїда лускокрилих фітофагів тощо. Там вони можуть зимувати, а влітку захищають рослини від комах-фітофагів, а також допомагати із запиленням рослин.
Навчальна практика з ентомології сприяла поглибленню знань студентів 3 курсу спеціальності 202 «Захист і карантин рослин» у практичних аспектів сільського господарства та відкрила їм нові можливості для власного професійного зростання.
Ольга Статкевич,
асистент кафедри ентомології,
інтегрованого захисту та карантину рослин