Свідомий вибір Єлизавети Гембатюк: навчання за спеціальністю 071 «Облік і оподаткування» (ОП «Облік і аудит») в НУБіП України
Свідомий вибір Єлизавети Гембатюк: навчання за спеціальністю 071 «Облік і оподаткування» (ОП «Облік і аудит») в НУБіП України
4 червня 2024 року
Випускники ВСП «Заліщицький фаховий коледж ім. Є. Храпливого НУБіП України» активно використовують можливості ступеневої освіти. Ось і цього року кращі з них мають намір продовжити навчання за спеціальністю 071 «Облік і оподаткування» (ОП «Облік і аудит») в столичному виші – НУБіП України. У кожного із них своя неповторна історія, своя дорога до університету. Наша розмова сьогодні з випускницею 2024 року Єлизаветою ГЕМБАТЮК. Схоже, обираючи навчальний заклад та спеціальність, дівчина керується не лише емоціями, а й шукає логічні аргументи для свідомого вибору...
Єлизавета, розкажіть, будь ласка, чому Ваш професійний вибір випав саме на спеціальність 071 «Облік і оподаткування» (ОП «Облік і аудит»)?
– До вибору свого фаху я підійшла виважено – люблю точність і порядок у всьому. На мою думку, саме ці риси характеру потрібні представнику даної професії. В школі подобалась математика і коли прийшов час обирати професійне майбутнє, я зупинилася на професії бухгалтера, оскільки ця професія, як і багато років тому, так і на даний час, залишається однією з найбільш затребуваних та перспективних. Без бухгалтерії не обійтися жодному підприємству, жодній компанії чи установі. Бухгалтер – один з небагатьох фахівців, які працюють у всіх без винятку сферах підприємницької діяльності та галузях національної економіки. Він є фахівцем широкого профілю, адже професія вимагає глибоких знань у різних сферах: правознавстві, економіці, менеджменті підприємства, і, звісно ж, бухгалтерського обліку. Від його роботи залежить фінансове здоров’я підприємства. Я рада, що мої батьки підтримали мій вибір!
Галузь знань 07 «Управління та адміністрування», до якої входить спеціальність 071 «Облік і оподаткування» (ОП «Облік і аудит»), останнім часом входить до п’ятірки найбільш популярних спеціальностей, а безпосередньо спеціальність знаходиться в лідерах за кількістю вступників.
Звідки дізнались про НУБіП України?
– Про цей університет знаю багато хорошого з різних джерел – це один з топових навчальних закладів вищої освіти, який надає можливість отримати омріяний фах та розвивати свої особисті спортивні, вокальні, танцювальні та інші досягнення. Навчальні програми спеціальності 071 «Облік і оподаткування» (ОП «Облік і аудит») визнані Привілейованим Інститутом Управлінських бухгалтерів Великобританії (Chartered Institute of Management Accountants) CIMA як такі, що мають високу якість наповнення та відповідають вимогам найкращих світових практик підготовки спеціалістів з бухгалтерського обліку.
Якими навичками, на Ваш погляд, має володіти справжній бухгалтер?
– Я б особливо відзначила дві: колосальна увага до деталей та бажання невтомно вчитися. Бухгалтерія – для уважних, зосереджених, відповідальних та посидючих людей. Адже кожна, навіть найдрібніша помилка, кожен найменший недолік чи похибка, можуть обернутися для компанії негативними наслідками. Треба швидко приймати безпомилкові рішення. Професія бухгалтера зобов’язує людину безперервно вдосконалювати свої вміння та навички. Справжній бухгалтер – це завжди кваліфікований фахівець, який досконало знає законодавство та вправно орієнтується в ньому, а також майстерно володіє знаннями в сфері бухгалтерського обліку. Він має слідкувати за всіма змінами в законодавстві, які зараз, на превеликий жаль, відбуваються мало не щодня.
Яким ви бачите своє майбутнє в професії?
– Футурологи багато фантазують щодо майбутнього цієї професії за умови поширення цифрових технологій. На мій погляд, ані зараз, ані в майбутньому складно уявити підприємство, яке ефективно працює та на якому немає бухгалтерської служби. Звісно, професія змінюється під впливом технологій, але в основному спрощення торкається простих рутинних операцій. Тут можна зверну увагу на два варіанти перекладу словосполучення «бухгалтерський облік» англійською мовою: bookkeeping та accounting. Перший із цих варіантів пов’язаний переважно з первинною бухгалтерією, яка легко автоматизується за умови відомих алгоритмів. Другий – перетинається з професійним судженням, автоматизація якого бачиться надскладною та майже неможливою. Навряд чи штучний інтелект буде здатний у найближчому майбутньому вирішувати питання щодо розблокування податкових накладних, підготовки нефінансової та інтегрованої звітності, податкової оптимізації тощо. Комп’ютер здатний розрахувати той чи інший фінансовий коефіцієнт, але чи зможе він пояснити причини, які призвели до змін цього коефіцієнта? І головне, чи здатен буде штучний інтелект запропонувати рішення щодо покращення значень розрахованих коефіцієнтів? А постійні зміни законодавчої бази в українських реаліях узагалі не залишають штучному інтелекту шансів на перемогу над професійним бухгалтером-людиною!
Бухгалтерський облік має спрощувати ухвалення рішень за рахунок надання оперативної та достовірної інформації, тим самим підвищуючи їх якість. Звісно, тут більш коректно говорити не лише про ефективність ухвалених рішень, а й про здатність обліку сприяти підтримці безперервності діяльності підприємства. Процеси діджиталізації змінюють техніку ведення обліку. Навіть управлінські звіти перетворюються в інтерактивні дашборди, побудовані навколо ключових бізнес-процесів чи організаційних можливостей підприємства. Місія обліку залишається незмінною в частині задоволення інтересів користувачів обліково-аналітичної інформації. Змінюється тільки техніка задоволення таких інтересів, і зростає кількість таких користувачів.
Попит на бухгалтерську працю існуватиме завжди, поки людина матиме потребу в обміні. Адже активи обов’язково чиїсь, і дбайливий господар хоче завжди знати про стан свого «господарства». Лука Пачолі серед умов справної торгівлі назвав «ведення своїх справ у належному порядку та як слід, щоб можна було без затримки отримати всілякі відомості як щодо боргів, так і вимог». Це сказано більше ніж 500 років тому й, упевнена, буде актуально ще не менший час. Навіть якщо замість грошей будуть юніти чи будь-які інші замінники, у бухгалтера завжди знайдуться відповідні проводки.
Які Ваші уподобання, окрім навчання?
– Люблю активний відпочинок. А ще полюбляю читати книги та проводити час зі своїми друзями.
Чого Ви найбільше очікуєте від навчання в Університеті?
– Планую максимально використовувати усі можливості, що надає НУБіП України: отримати сучасні знання від висококваліфікованих викладачів та практичні навички, які дозволять набути поглиблених знань та умінь з спеціальності, яка мені дуже цікава. Численні рейтинги найбільш затребуваних професій в Україні стабільно містять згадки про професію бухгалтера. Зрозуміло, що великий попит існує лише на висококваліфікованих фахівців з досвідом роботи. Відмінністю університетської освіти є розвиток критичного мислення, набуття здатності до розв’язання нетипових задач та швидке опанування нових компетенцій. Вважаю, що здобувши вищу освіту зможу реалізувати себе у майбутньому як успішний фахівець та матиму можливість обрати бажане місце роботи. Можливо, якщо докладу зусиль, зможу пройти стажування за кордоном, що дозволить в повному обсязі втілити свої плани та мрії. В коледжі я займалася дослідницькою роботою. Сподіваюсь, в НУБіП України також братиму активну участь у різноманітних наукових семінарах та конференціях.
Щиро дякую за розмову! Бажаю завжди пам’ятати, що навчання – це важка щоденна робота. Вона до снаги лише тим, хто наполегливо працює і ставиться до цього серйозно та відповідально. Хай навчання в нашій alma mater стане надійною сходинкою у твоє щасливе та гідне майбутнє!
Дякуємо!
Розмову вели
Наталія ХОМІВ,
завідувачка міжкафедральної навчальної
лабораторії на базі ВП НУБіП України «Заліщицький аграрний коледж
ім. Євгена Храпливого»,
Світлана ДЕРЕВ’ЯНКО,
доцентка кафедри обліку та оподаткування НУБіП України