Розширення міжнародної співпраці кафедри аквакультури
27-28 березня 2024 року в місті Сарваш, Угорщина відбувся експертний семінар щодо покращення постачання рибопосадковим матеріалом дрібномасштабної внутрішньої аквакультури, який проходив в рамках співпраці ФАО та Угорського університету сільського господарства та природничих наук (MATE). До участі у воркшопі було запрошено старшого викладача кафедри аквакультури Охріменко Олесю Володимирівну. Однією з важливих подій зустрічі стала поїздка учасників семінару до науково-дослідного центру рибного господарства та аквакультури університету (HAKI), під час якої вони мали змогу ознайомитись із основними напрямами його роботи.
Науково-дослідний центр рибного господарства та аквакультури був створений 115 років тому. Він реалізує науково-дослідні програми, що спрямовані на забезпечення наукового підґрунтя для ефективного виробництва рибної продукції та розвитку практики сталого управління рибними ресурсами в природних водоймах Угорщини. Центр має три відділи та банк генетичних ресурсів. Зокрема, відділ біології риб проводить міждисциплінарні дослідження в галузі годівлі, імунології та генетики. Дослідження відділу зосереджені на використанні імуностимуляторів у рибництві, розробці нових кормів із використанням інноваційних рецептур, впровадження генетичних методів досліджень.
Відділ технологій в аквакультурі займається розробкою та вдосконаленням технологій виробництва товарної рибної продукції шляхом застосування системних підходів, що базуються на результатах наукових досліджень. Його діяльність спямована на подальший розвиток інтенсивних технологій вирощування судака та осетрових, ефективності виробництва продукції ставової аквакультури шляхом розвитку комбінованих систем вирощування, моделювання технологічних та біологічних процесів для розуміння функціонування складних водних екосистем та оптимізації технологічних втручань.
Відділення гідробіології працює над дослідженнями та моніторингом природних водойм, розробкою та впровадженням програм зариблення, дослідженнями інвазивних видів риб, а також надає екосистемні консультаційні послуги ставовим господарствам.
Для реалізації науково-дослідних та навчальних програм центр має 82 експериментальні стави, загальною площею 30 га. Є також кілька комбінованих систем (ставок у ставку, садок у ставку). Крім того, HAKI має найбільшу в Угорщині експериментальну систему рециркуляційної аквакультури (RAS) загальним об'ємом 160 м3, що забезпечує технологічне підґрунтя для інтенсивного рибництва.
Центр підтримує та постійно розвиває 16 вітчизняних, європейських та азійських ліній коропа у своєму генетичному банку. Цей банк є основою міжнародної діяльності HAKI з розвитку аквакультури та програм розведення коропа. Відібрані генетичні матеріали популяцій чотирьох аборигенних видів осетрових, які зберігаються в генетичному банку, надають унікальну можливість для відновлення зникаючих популяцій дунайських осетрових в Європі.
HAKI робить важливий внесок у розвиток угорського сектору аквакультури шляхом проведення прикладних досліджень в рамках національних та європейських дослідницьких програм (наприклад, Sustainaqua, Aquamax, Arraina, Aquaexcel, Aquaredpot), а також шляхом впровадження результатів у практичній діяльності через дорадчу роботу, конференції, експертні консультації та навчальні програми. Крім того, ще одним напрямком діяльності HAKI є міжнародний трансфер знань і технологій. Так, центр є активним учасником роботи та програм FAO, FEAP, COPA-COGECA, AAC, EIFAAC, EAS, EUROFISH, SCAR-FISH, HUNATIP та NACEE. Центр також керує редакцією HALÁSZAT, найстарішого професійного журналу угорського рибальства.
У рамках Олесею Охріменко також було відвідано одне з найбільших господарств регіону, яке здійснює вирощування кларієвого сома з використанням геотермальних вод. Знайомство з діяльністю господарства дозволило отримати цінний досвід щодо технологічних підходів інтесивного вирощування товарної продукції сома на базі підігрітих вод та методів його годівлі.
Ознайомлення з роботою центру, обмін досвідом та налагодження співпраці між кафедрою аквакультури та HAKI стало плідним результатом здійсненої поїздки. Було окреслено майбутні шляхи спільної наукової діяльності, можливості трансферу студентів для проходження стажування в центрі, обміну знаннями та технологіями між науковцями.
Хотілося б від щирого серця подякувати нашим захисникам та захисницям, які незламно стоять на варті незалежності нашої держави! Саме завдяки вам ми можемо продовжувати працювати та навчатись задля майбутнього України. Низький вам уклін!
Віталій Бех,
професор, завідувач
кафедри аквакультури